darlah-01 - kirjahylly
Kirjamakuni juuri nyt



Kirjoittanut 3 viestiä
Suosikki kirjani
Viimeisimmät tapahtumat
Kun tämän kirjan kirjastosta lainasin en odottanot sen olevan näin jännittävä, vaikka takakannessa lukikin "Ei heikkohermoisille". Siispä kirja oli mukava yllätys. Kirjan kerronta oli sujuvaa ja sitä oli mukava lukea. Hahmot olivat mielenkiintoisia ja juoni loistava. Jonkun toisen mielestä kirjan alku voisi olla liian pitkä, mutta minun mielestäni se sopi tähän kirjaan. Kirjan loppu oli yllättävä ja olen aika varma ettei toista saman kaltaista kirjaa ole olemassa. Tämä kirja kannattaa lukea ehdottomasti!
Pidin kirjasta paljon. Juoni oli erittäin kekseliäs. Kirja oli jotenkin myös hieman surullinen esim. Kun eläimet kuolevat yksi toisensa jälkeen. Olin iloinen ja helpottunut kun PI ja Richard Parker selviytyivät, mutta minusta oli ikävää, ettei Piin tarinaa ei uskottu.
Kirja on aivan ihana! Alku on hieman pitkäveteinen, mutta kirja paranee loppua kohden. Kirjan juoni on jännittävä. Tästä kirjasta ei puutu yllättäviä käänteitä.
Kirjan henkilöt ovat hyviä ja mielenkiintoisia. Kirja on ihanasti kirjoitettu ja juoni on mielenkiintoinen alusta loppuun. Tämä kirja kuuluu ehdottomiin suosikkeihini!
Kirjan juoni on hieman ennalta arvattava. Henkilöt poikkeuksia lukuun ottamatta ovat hyviä. Kirjaa oli taitavasti kijoitettu ja sitä oli mukava lukea. Suosittelen!
Kirja on aivan uskomaton! Tämä on ehdottomasti paras kirja mitä olen lukenut. Tarina kulkee joutuisasti ja päähenkilö on hyvä kertoja. . Tarina on jotenkin kaunis ja herkkä ja meinasi itkutulla silmään moneen otteeseen.
Kokonaisuudessaan kirja on hyvä ja koukuttava. Mutta päähenkilöön ei oikein voi samastua. Lend oli oikein hyvä hahmo. Päähenkilöstään huolimatta tämä kirja on oikein hyvää luettavaa. Suosittelen!
Tässä kirjassa ei ole mitään moitittavaa. Itse rakastan tätä :) Suosittelen jokaiselle joka pitää fantasiasta.
Koko sarja on aivan ihana. Ajatus siitä että rakkaus on sairaus oli kiehtova. Kirja oli juuri niin hyvä kuin takakannen luettuani ajattelin. Hahmot olivat ihania vaikka ensimmäisessä kirjassa Lena ei ehkä ollut paras mahdollinen päähenkilö, mutta hän muuttui tarinan edetessä. Suosittelen kaikille!
Tämä kirja oli positiivinen yllätys. Kirjan päähenkilö muuttui kirjan aikana ja sita oli kiinnostavaa seurata. Kirja loppui surullisesti ja pakostikkin alkoi miettiä millaisia virheitä teemme elämämme aikana.
Kirjassa riittää fantasiaa ja huumoria. Henkilöt ovat hyviä erityisesti pidän Lowriesta. Suosittelen kaikille.
Kirjan kansi saa kirjan vaikuttamaan tylsältä mutta sitä tämä kirja ei ole! Kirjan takakansikaan ei kuvaa tätä kirjaa kovin hyvin. Kun Torina ja Landen joutuivat erilleen kirjaa alettiin kertoa kahdesta näkökulmasta. Tämä kerrontatapa oli hermojaraastavaa kun tarina oli oikein jännittässä kohdassa. Oli turhauduttavaa kun Torina ja Landen asuivat samassa maassa ja tapasivat samoja henkilöitä, mutta eivät kohdanneet toisiaan. Kirjassa ei ollut kovin paljon fantasiaa joten se sopii myös sellaisille jotka eivät fantasiasta niin paljon välitä. Tarina on ihastuttava ja jännittävä. Tämä kirja kannattaa lukea! Tämä on yksi suosikeistani:)
Ei aivan yltänyt muun sarjan tasolle mutta aivan ihana kirja kuitenkin Cole on ihana päähenkilö:)
Ei yhtä hyvä kun muut Erin Hunterin teokset. Alussa kiinnostava, mutta lopulta kiinnostus lopahti. Loppua kohti kirja alkoi paranemaan. Silti en jotenkin kiinnostunut tästä sarjasta ja tuskin seuraavia osia luen.
Ihan mielenkiintoinen. Huumoria tästä kirjasta ei puutu. Huumori tässä kirjassa oikeastaan parasta onkin. Juoni itsessään ei niin mielenkiintoinen ole. Päähenkilö on hauska vaikkakin idea siitä että sankari on poika joka ei ole yhtään sankarillinen on jo ollut kirjassa Pertteli-poika joka ei halunnut pelastaa maailmaa.
Luin tämän jo kauan sitten mutta viläkin se kuuluu lempikirjoihini. Tarina oli hivittävän kaunis. Suosittelen!
En pystynyt millään samaistumaan hahmoihin, yhteenkään niistä. Tämä oli ihme, sillä päähenkilö oli lähes minun ikäiseni. Kirjan alku oli mielestäni tylsä, kirjan keskivaiheilla kirja alkoi kiinnostaa enemmän, mutta loppua kohti kirja huononi.
Paras kaikista Eoin Colferin kirjoista. Päähenkilö on juuri sopiva tälläiseen tarinaan. Kirja piti koko ajan otteessaan ja sitä ei malttanut laskea käsistään.
Mahtava kirja. Sarjan paras. Minua häiritsi sarjassa vain se, että päähenkilö tuntui muuttuvan niin radikaalisti sarjan aikana. Henkilöt myös tuntuivat etäisemmiltä tässä kirjassa.
Kirja on mahtava. Se on jännittävä ja paikoitellen siinä on huumoriakin. Pieni miinus siitä, että kirjassa puhutaan niin paljon tieteestä.
- Risingshadow
- Members
- darlah-01