Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Kerstin Gier
  • Unien kirjat
  • Vala

Vala

Unien kirjat #2 / 3 ✓
Kerstin Gier
Vala (Unien kirjat #2) - Kerstin Gier
★ 8.06 / 110
1234251162073882391610

Alkuteos ilmestynyt 2014. Suomentanut Heli Naski. Sidottu.

Salaperäinen Secrecy näyttää tietävän kaikki Livin salaisuudet. Mistä hän on ne kuullut, ja kuka Secrecy itse on? Miksi Livin sisko Mia on yhtäkkiä alkanut kävellä unissaan? Ja mikä on tuo kummallinen tumma hahmo, joka hiipii Livin unimaailman loputtomilla käytävillä?

Liv kuulee huhuja vanhasta kirouksesta, mutta onneksi hän ei usko yliluonnolliseen hölynpölyyn. Paitsi tietenkin uniseikkailuihin, mutta nehän ovatkin ihan oma lukunsa ja kaiken lisäksi kovin hyödyllisiä. Öisin saa selville vaikka mitä…

Livin kaksoiselämä unen ja valveen rajamailla jatkuu Gierin suositun Unien kirjat -nuortensarjan vauhdikkaassa toisessa osassa.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaNuortenkirjallisuus
Julkaistu: lokakuu 9, 2015 (Gummerus)
Alkuperäinen nimi: Silber: Das zweite Buch der Träume
Englanniksi: Dream On
Arvostelu: Vala
Kirja-arviot ja kommentit (8)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Caapparin kääty (Roistoakatemia #1)
★ 9.22 / 23
Käärmeenlumooja (Faunoidit #1)
★ 8.80 / 266
Uinuvien kirjojen kaupunki (Zamonia)
★ 8.76 / 101
Skandar ja yksisarvisvaras (Skandar #1)
★ 8.76 / 12
Liikkuva linna (Howlin maailma #1)
★ 8.66 / 355
Varjojen kaupungit I–III (Varjojen kaupungit)
★ 8.64 / 88
Kapteeni Sinikarhun 13 1/2 elämää (Zamonia)
★ 8.64 / 142

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Kerstin Gier

Kerstin Gier

Saksalainen Kerstin Gier (s. 1966) opiskeli muun muassa kieliä, musiikkitiedettä ja psykologiaa. Gier haaveili kirjailijanurasta lapsesta saakka, ja unelma toteutui hänen täytettyään 28 vuotta. Gier asuu perheineen pienessä kylässä lähellä Kölniä.

Gier on kirjoittanut menestyksekkäitä naistenromaaneja, mutta vasta nuorille suunnatusta aikamatkatrilogiasta tuli kansainvälinen menestys. Rubiininpuna (2009) oli Der Spiegel -lehden bestsellerlistalla peräti vuoden. Sarjan kirjoista on tehty Saksassa elokuva vuonna 2013. Gierin teoksia on myyty yli kaksi miljoonaa kappaletta.

Kuva: Arena Verlag, GMBH

Unien kirjat

"Kerstin Gierin nuortentrilogia on jännittävä ja romanttinen seikkailu unimaailmassa ja unen ja valveen rajamailla."

Unien kirjat sisältää 3 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Lupaus (Unien kirjat #1)
★ 8.42 / 146
Vala (Unien kirjat #2)
★ 8.06 / 110
Liitto (Unien kirjat #3)
★ 8.12 / 88

Kirja-arviot ja kommentit

05.01.2021
ÄäriLisko avatar
ÄäriLisko
Kirjoja 10, Arviot 10
★★★★★☆☆☆☆☆ 5 / 10

En ymmärrä mikä tässä Unien kirjat kakkos osassa tökki. Tykkäsin ensimmäisestä kirjasta ja olisiko sitten olleet odotukset liian korkealla tämän toisen osan kanssa. Mutta ei kyllä oikein lähtenyt tämä tarina. Pitää toki lukea se trilogian viimeinenkin kirja, mutta nyt en kyllä enää odota sitä kovin innolla.

15.06.2016
Kastehelmi avatar
Kastehelmi
Kirjoja 198, Arviot 51
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Tämä kirja oli taas todella hyvä ja rakastin sen lukemista. Se oli pakko lukea yhdeltä istumalta ja hihitin vaikka kuinka monta kertaa sitä lukiessani. Voin vain kuvitella, miten hulluna perheeni minua pitää. Tosin luulisi heidän olevan tottuneita siihen, muutamia Kerstinin kirjoja on tässä tullut luettua, osa moneenkin kertaan. Mutta taas todella hyvä kirja Kerstiniltä ja mielestäni parempi kuin edellinen osa. 

22.02.2016
Mystinen tyttö avatar
Mystinen tyttö
Kirjoja 154, Arviot 50, Viestit 3
★★★★★★★★★☆ 9 / 10

Valasta pidin monessa mielessä enemmän kuin edellisestä osasta, mutta silti se ei aivan yltänyt sen tasolle. Se mikä Valassa herätti mielenkiintoni oli sen salaperäisyys, sillä edellisen osan luettuani ei mielessäni ollut kuin yksi kysymys, nyt mieleni kihisee kysymyksiä. Haluan ehdottomasti tietää mitä seuraavaksi tapahtuu, vaikka kirja ei ollutkaan edeltäjänsä tasoinen. Se mikä myös herätti mielenkiintoni oli lopussa oleva Gierin kirje lukijoille! En ymmärrä miksi kiinnostuin siitä niin kovasti. Joka tapauksessa voin vain suositella tätäkin kirjaa, mutta ehdottomasti vain silloin jos olet lukenut jo Lupauksen. Ylipäätään suosittelen Gierin teoksia varsinkin heille jotka kaipaavat helppolukuista lukukokemusta!

05.12.2015
Poison Girl avatar
Poison Girl
Kirjoja 163, Arviot 66, Viestit 45
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Vala on yhtä hervoton ja mielenkiintoinen kuin edeltäjänsäkin. Liv on oppinut unimaailman pelisäännöt, mutta lukijalle ei vieläkään paljasteta mistä tästä unijutusta on kyse. Toivottavasti viimeisessä osassa selviää yhtä ja toista. Henrystäkin olisi kiva vielä saada lisätietoa. Rakastan kuitenkin henkilöhahmoja - erityisesti Liviä ja Miaa. Jotkin asiat kirjasta jäivät vähän epäselviksi, tai sitten on tarkoituskin ettei lukija tiedä tässä vaiheessa mitään. On sanomattakin selvää, etten jaksaisi odottaa viimeisen osan paljastuksia ja Secrecyn henkilöllisyyttä! ++ Suomi-viittaus oli hauska :)

02.12.2015
Janski_hah avatar
Janski_hah
Kirjoja 118, Arviot 14
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Mielestäni kirja oli hyvä. Jotenkin kuitenkin tykkäsin ensimmäisestä osasta enemmän. Toinessa osassa tapahtumat painottuivat enemmän unimaailmaan kuin oikeaan. Odotan kuitenkin innolla kolmatta osaa. :)

30.11.2015
Q_Black avatar
Q_Black
Kirjoja 276, Arviot 268, Viestit 117
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

En tiedä johtuiko yleisestä väsymyksestä, mutta alkuun en meinannut päästä kirjaan yhtään mukaan ja lukeminen oli vähän takkuilevaa. Toinen osa ei ehkä ollut niin lennokas kuin mitä ensimmäinen osa, oikeastaan mitään kovin maata järisyttävää ei tapahtunut, mutta toki loppumetreillä Liv joutuu jälleen kerran kohtamaan ihmisen, joka hautoo hänelle kostoa. Itse unien maailmaan ei ehkä päässyt enempää sisälle kuin aiemminkaan, itse ainakin henkilökohtaisesti odotin jonkin "suuren pahan" ilmaantumista, mutta ei. Tarina pitää kyllä otteessaan loppumetreille saakka ja yllättääkin parissa kohtaa joten täysin ennalta arvattava ei juonen kulku ole. Huumoria ei puutu onneksi tästäkään osasta ja huomasin hörähteleväni ääneen parissa kohtaa. Hahmot ovat edelleen värikkäitä ja omanlaisiaan persoonia, ja miljöö on minusta mielenkiintoinen. Kaiken lisäksi pieneltä rakkausdraamalta ei vältytty. Mielenkiinnolla jään odottamaan mitä seuraavalla kirjalla on annettavanaan, uskoisi sen olevan täynnä toimintaa tämänkin edestä.

22.11.2015
Micaela avatar
Micaela
Kirjoja 78, Arviot 3
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Erittäin hyvä, vaikkei mielestäni aivan yltänyt edellisen kirjan, Lupauksen, tasolle. Nyt vain odottamaan seuraavaa osaa!

22.05.2016
Kat avatar
Kat
Kirjoja 66, Arviot 7
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10
Sisältää juonipaljastuksia
Lue lisää ...

Minulle kirja oli vähän sekaista luettavaa, mutta ymmärsin kyllä aina sivun loppuun miten asiat menivät. Odotellessa seuraavaa osaa.. En tiedä onko tämä juonipaljastus mutta laitoin silti. Minun secrecy-hahmo veikkaus on Florence!

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja