
Alkuteos ilmestynyt 1996. Suomentanut Sauli Santikko.
1. laitos: Otava, 1997. Kannen kuva: Michael Whelan. Sidottu.
2. laitos: Otava, 2000. Seven. Kannen kuva: Michael Whelan. Nidottu. 2. painos 2004.
3. laitos: Otava, 2018. Seven. Kannen kuva: Jackie Morris. Nidottu.
Locus-palkintoehdokas (fantasiakirjat) 1997.
Nuori Fitz, ylhäisen prinssin äpäräpoika, on selvinnyt juuri ja juuri hengissä ensimmäisestä tehtävästään salamurhaajana. Hän on vasta viidentoista mutta taistelun jäljiltä kuin vanha mies. Sairaana ja katkerana hän lykkää paluutaan kuninkaansa hoviin Peuralinnaan. Mutta häntä ja hänen salaisia kykyjään tarvitaan, sillä valtakunnan kohtalonhetket ovat käsillä. Kuningas Ovelan kruunua tavoitellaan viekkaudella ja vääryydellä, ja kaukosaarelaisten pelätyt punalaivat, joiden uhriksi Fitz uskoo rakastettunsa joutuneen, ovat palanneet kylvämään ennennäkemätöntä tuhoa.
Fitz ei onneksi ole yksin. Hänellä on ystäviä, jotka auttavat häntä hädän hetkellä, uskollisimpana heistä Yönsilmä, susi. Halveksittuna pidetyn taikuuden avulla nuo kaksi jakavat toistensa ajatukset ja tekevät sen mikä tehtävä on – sillä Fitzin toimista ja ratkaisuista riippuu, säilyykö valtakunta Näkijöiden suvun käsissä.
Fantasiatrilogian NÄKIJÄN TARU aloittanut Salamurhaajan oppipoika sai erinomaiset arvostelut. Nyt Kuuden herttuakunnan taru jatkuu kiihkeiden taistelujen, juonittelun ja intohimon merkeissä!
Arvosanoja: 498
Robin Hobb
Robin Hobb (Yhdysvallat, s. 1952) on fantasiakirjailija, joka on saavuttanut laajan ja uskollisen lukijakunnan. Hänen teoksiaan on käännetty yli 20 kielelle ja myyty yli seitsemän miljoonaa kappaletta.
Robin Hobbin oikea nimi on Margaret (Megan) Lindholm Ogden. Hän on naimisissa merimies Fred Ogdenin kanssa ja neljän lapsen äiti. Hobb asuu Tacomassa Washingtonissa kissojensa kanssa.
Hobb on syntynyt Kaliforniassa Yhdysvalloissa, mutta suurin osa Hobbin nuoruutta kului Alaskan Fairbanksissa, jonne perhe muutti Hobbin ollessa yhdeksänvuotias. Hän suoritti tutkinnon Denverin yliopistosta Coloradosta viestinnän alalta ja työskenteli toimittajana Kodiakissa.
Hobb oli ollut jo lapsena hyvin innostunut
Kirja-arvioita
Dint
(10/10)
huhtikuu 17, 2015
Vaihteen vuoksi fantasiaa ihanalla melankolisuudella, jossa mikään ei mene niinkuin kuvittelisi. Onnellinen sarja tämä ei ole, mutta ne pienet onnen hetket tuntuvatkin kirjassa sitä suuremmilta kaiken elämän raakuuden keskellä. Itse pidän
...
(lue lisää)
|
Aile
(10/10)
toukokuu 25, 2010
Kuninkaan salamurhaaja jatkaa Fitzin tarinaa ja tapahtumat ovat paljon edellistä kirjaa tiiviimpiä. Hobb on onnistunut luomaan päähenkilön, johon samaistuu automaattisesti ja joka ei ole mikään tekopyhä sankari. Fitzin epätoivo ja
...
(lue lisää)
|
Denizen
(10/10)
heinäkuu 17, 2008
Kirja on hyvä, se täytyy myöntää. Tapaa jolla kirja kietoo lukijan mukaan, antaa ilmiselviä (vaikka ei päähenkilölle) vihjeitä tulevasta, ja sitten yhtäkkiä kääntää kaiken päälaelleen on pakko ihailla. Lukijan toivo laskee ja kasvaa
...
(lue lisää)
|
Jackalbury
(10/10)
maaliskuu 1, 2007
Kirja jatkaa fantasian mestariteoksen tarinaa. Fitzin hahmo syvenee ja kasvaa tarinassa ja sama maaginen voima joka tempaisi lukijansa mukaan Salamurhaajan oppipojassa vaikuttaa myös Kuninkaan salamurhaajassa. Tässä kirjassa Fitzin tarina saa
...
(lue lisää)
|
Fantasyfan
(10/10)
helmikuu 25, 2007
Toisessa osassa Fitzin elämäntarina on vienyt lukijansa jo täysin mukanaan. Se kuinka yksi äpärä on samaan aikaan mitätön poika, mutta samalla persoona jonka ympärille Herttuakunnan kohtalo kietoutuu yhä enemmän. Pojan on kasvettava mieheksi nopeasti. Linnan juonittelut ovat tappavia.
...
(lue lisää)
|
Nella
(9/10)
marraskuu 26, 2018
Kirja on erittäin monipuolinen ja nyt on enää vaikea muistaa kaikkea, mitä siinä tapahtuu. Teos on yli 750 sivua ja tapahtumaa kyllä riittää. Kirja sisältää runsaasti jännitystä, yllätyksiä ja myös hieman romantiikkaa. Se
...
(lue lisää)
|
MustaParonitar
(10/10)
huhtikuu 20, 2016
Sydän taas kerran verille raastettuna lopettelin tätä kirjaa.
Tuntuu melkein epätodelliselta, että joku on kirjottanut jotain näin fantastista. Rakastan Salamurhaajan oppipoikaa ja en voi mitenkään mitenkään sanoin kuvata, miten paljon
...
(lue lisää)
|
Shjaawen
(8/10)
toukokuu 21, 2009
Jollain mystisellä asteella pidin tästä enemmän kuin edellisestä, se johtunee varmaan siitä sudesta ja narrista. Osittain se oli kyllä että siis anteeks täh? mutta suurimmilta osin, se oli hyvä, ja veti mukaansa. Kirjoitus tavassakaan ei
...
(lue lisää)
|