Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Penn Cole
  • Emarionin saaga
  • Ikiliekin kipinä

Ikiliekin kipinä

Emarionin saaga #1 / 3
Penn Cole
Ikiliekin kipinä (Emarionin saaga #1) - Penn Cole
★ 7.82 / 17
1234536278839110

Alkuteos ilmestynyt 2023. Suomentanut Johanna Vainikainen. Kannen suunnittelija: Maria Spada. Nidottu.

Kun vanhat salaisuudet syttyvät liekkeihin, kaikki palaa tuhkaksi.

Eeppisen romantasiasarjan aloitusosa yhdistelee hengästyttäviä käänteitä, hengenvaarallista magiaa ja pakahduttavaa romantiikkaa. Valtavan Tiktok-suosion saavuttanut menestysromaani on täydellistä luettavaa Sarah J. Maasin ja Rebecca Yarrosin faneille.

Diem Bellator elää Kuolevaistenkaupungissa, maailmassa jota hallitsevat jumalten julmat jälkeläiset, Perilliset. Kun hänen äitinsä katoaa salaperäisen muukalaisen tavattuaan, Diemin elämä kääntyy päälaelleen. Hänen on uskaltauduttava Perillisten hoviin ja otettava selko äitinsä salatusta menneisyydestä.

Kuolevan kuninkaan perijän tarkkaillessa Diemin jokaista liikettä ja armottoman kapinallisjoukon yrittäessä värvätä hänet uhkaavaan sisällissotaan Diemin on tasapainoteltava rakkauden, vallan ja poliittisen juonittelun välillä pelastaakseen perheensä – ja kaikki kuolevaiset.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaKorkea fantasiaRomantiikkaRomantasia
Julkaistu: tammikuu 11, 2026 (Tammi)
Alkuperäinen nimi: Spark of the Everflame
Kirja-arviot ja kommentit (4)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Penn Cole

Penn Cole

Penn Cole on kirjailija, joka kirjoittaa maagisista maailmoista, kipakoista naisista ja kivuliaasta rakkaudesta. Hänen esikoiskirjasarjansa Emarionin saaga on myyty 16 kielelle. Ennen kuin Cole päätti seurata unelmaansa kirjailijuudesta, hän oli taiteilija ja asianajaja. Teksasilaissyntyinen Cole asuu nykyään miehensä kanssa Ranskassa.

Kuva: www.penncole.com

Emarionin saaga

Emarionin saaga sisältää tällä hetkellä 1 kirjan ja sarja laajenee lisää 2 uuden kirjan julkaisemisen myötä.

Ikiliekin kipinä (Emarionin saaga #1)
★ 7.82 / 17
Ikiliekin hehku (Emarionin saaga #2)
⧗ 9.00 / 1
Ikiliekin polte (Emarionin saaga #3)
⧗ 8.50 / 2

Kirja-arviot ja kommentit

25.01.2026
Q_Black avatar
Q_Black
Kirjoja 279, Arviot 271, Viestit 117
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Diem Bellator asustaa Kuolevaistenkaupungissa, maailmassa jota hallitsevat jumalten julmat jälkeläiset, Perilliset. Kun hänen äitinsä salaperäisesti katoaa, Diemin on uskaltauduttava Perillisten hoviin selvittämään äitinsä mysteeriä. Kuolevan kuninkaan komea perillinen tuntuu tarkkailevan Diemia ja samaan aikaan sisällissotaa lietsova kapinallisjoukko koettaa aiheuttaa pahennusta ja värvätä Diemin riveihinsä. Diemin on saatava äitinsä mysteerin lisäksi selvää itsestään ja perimästään.

Lue lisää ...

Jotenkin minä kamalasti odotin tätä kirjaa, ihan siksikin, että halusin pitkästä aikaa päästä lukemaan kirjaa ja vielä suomeksi. En etukäteen ollut juurikaan tutustunut tähän sarjaan, joten lähdin matkaan ihan takki auki. Ensimmäinen osa keskittyy aika pitkälti maailman rakentamiseen eikä mitään suuren suurta mullistavaa pääse tapahtumaan vaikka odottikin ehkä vähän enemmän äksöniä tavalla tai toisella. Alkupuolisko tuntui vähän tylsältä, mutta niin sitä vaan huomasi ahmivansa sivuja odottaen mitä seuraavaksi tapahtuu. Diem on aika säpäkkä persoona, joka hankkiutuu alituiseen ongelmiin sanomisiensa ja tekemisiensä vuoksi ja se oli välillä vähän ärsyttävää, ja välillä hupaisaa luettavaa. Diemin ja kuninkaan perillisen Lutherin välinen kanssakäyminen oli parasta antia. Sitä oli valitettavan vähän, mutta huomasin hymyileväni typerästi joka kerta kun Diem pisti nyrpeälle miehelle jauhot suuhun. Mitään hurjaa lemmen leiskuntaa ainakaan tässä osassa ei ole, mutta silti slow burnin hippuset saivat minut hihkaisemaan pari kertaa pääni sisällä. Kirja oli helppolukuinen ja eteenpäin soljuva vaikkakin hiukan alkuun pitkäveteinen koska kaipasin enemmän tapahtumia, mutta onnistui kuitenkin silti koukuttamaan minut. Parien välistä kemiaa tiputeltiin vain pieninä annoksina, mutta joka kerta ne olivat yhtä kutkuttavia ja palan halusta saada tietää miten tämä kuvio etenee. Kirjan todellista antia tarjoillaan vasta loppusivuilla kun alkaa tapahtumaan ja tämä osa jää kyllä niin jännään kohtaan, että miten hitossa tässä jaksaa odottaa kesäkuuhun seuraavaa suomennosta?

08.04.2026
_kirjakeiju_ avatar
_kirjakeiju_
Kirjoja 461, Arviot 391
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Emarionin saaga -romantasiasarjan avausosassa Diem työskentelee parantajana ihmisten kaupungissa. Kun hänen äitinsä yhtäkkiä katoaa, kaikki menee sekaisin ja salaisuuksia alkaa paljastua. Näin päästään mukaan hyvinkin perinteisen teinifantasiaromantiikan kiemuroihin.

Kirja on hyvin kirjoitettu, eikä juoni ole etukäteen arvattavissa. Henkilöhahmot eivät ole erityisen syvällisiä, mikä lienee vallan normaalia tällaisessa teoksessa. Pääpaino on oman itsensä etsimisessä ja oman totuutensa toteuttamisessa.

Ja mitä ihmettä, toinenkin osa sarjasta julkaistaan suomeksi jo aivan pian!

05.03.2026
Liz avatar
Liz
Kirjoja 24, Arviot 23
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Otin Ikiliekin kipinän kuunteluun vähän sellaisena "välipalana" - ei suuria odotuksia, mutta toiveikkain mielin kohti uutta tarinaa. Tämän kirjan kohdalla olisi ollut bingokortti tarpeen, sen verran oli lajityypin kliseitä ja stereotypioita viljelty kirjan sivuille. Alkuaseltelmat ovat erittäin perinteiset: nuori ihmisnainen (huom. jo 20 v.), joka ei ole täysin tietoinen taustastaan ja kyvyistään, ja sitten se tumma & komea vihollisleirin edustaja. Tästäkin huolimatta tarina imaisi mukaansa. Kerronta on sujuvaa, kuvailut kivoja ja juonessakin mukavia koukkuja. Romantiikkaa ei tästä kirjasta löydy. Haikailua ja tunteiden vatvomista sitten senkin edestä. Ja kaikesta tästä huolimatta, odotan jo seuraavan osan käännöksen ilmestymistä. 

20.01.2026
Eija L avatar
Eija L
Kirjoja 108, Arviot 8, Viestit 16
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Esittelyissä sanotaan että tämä olisi Yarroksen yms veroinen, mutta tämä eka kirja mielestäni vasta kehitteli tarinaa ja tarinan kaipaama käänne tapahtui vasta kun kirja loppui.

Ihan kivasti kirjoitettu, mutta kannattaa odottaa seuraavan kirjan ilmestymistä ja lukea molemmat.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja