Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Stephen King
  • Bill Hodges & Holly Gibney
  • Viattomien arpajaiset

Viattomien arpajaiset

Bill Hodges & Holly Gibney #6 / 6
Stephen King
Viattomien arpajaiset (Bill Hodges & Holly Gibney #6) - Stephen King
⧗ 9.00 / 2
123456782910★

Alkuteos ilmestynyt 2025. Suomentanut Ilkka Rekiaro. Kannen suunnittelu: Juri Patrikainen. Sidottu, kansipaperi.

Järkyttävän viihdyttävä, hävyttömän jännittävä ja törkeän mukaansatempaava.

Murhaajan kostoretki, julkkisfeministin kujanjuoksu ja kuolettavat arpajaiset. Kauhun kuninkaan suosikkietsivä Holly Gibneytä tarvitaan taas.

Kun Buckeye Cityn poliisilaitokselle saapuu kirje, jossa uhataan ”tappaa kolmetoista viatonta ja yksi syyllinen sovitukseksi viattoman miehen tarpeettomasta kuolemasta”, etsivä Izzy Jaynes kutsuu hätiin ystävänsä Holly Gibneyn. Samaan aikaan suorasukainen naisten oikeuksien puolustaja Kate McKay on lähdössä luentokiertueelle, jota joku on päättänyt hankaloittaa parhaansa mukaan. Apuun tarvitaan tälläkin kertaa etsivä Holly Gibney. Hyytävä loppunäytös, jossa näennäisen erilliset kertomukset nivoutuvat yhteen, on tarinankerronnan taidonnäyte, johon vain Stephen King pystyy.

Adlibris: tarkista ennakkotilaus

Kauhu
Julkaistaan: tammikuu 2, 2026 (Tammi)
Alkuperäinen nimi: Never Flinch

Kirjan ennakkotilaus
Adlibris
BookBeat
Nextory
Storytel

Odotusarvioni kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni
Lisää kirja luku-/hankintalistalle saadaksesi tietoa kirjan julkaisusta

Käyttäjät lukeneet myös

Pimeällä puolella
★ 8.54 / 15
Kuolleiden valssi
★ 7.24 / 13
Nousu
★ 7.20 / 15
Rovio
★ 7.20 / 10
Verenpunainen sumu
★ 7.18 / 11
Myöhemmin
★ 7.12 / 16
Eloonjääneet tytöt
★ 7.10 / 10

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Stephen King
Vastannut: Pate64, 18.01.2025
Sivut: 1, 2, 3, 4 ... 9
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Stephen King

Stephen King

Stephen King (Yhdysvallat, s. 1947) on tuottelias ja suosittu kauhukirjailija. Kingin monissa teoksissa on havaittavissa selvä sanoma: joskus kohteena on perheväkivalta, joskus vanhusten huono kohtelu, joskus yleinen suvaitsemattomuus ja heikompien sortaminen.

Kingin perhe asui eri paikkakunnilla, kunnes he muuttivat pysyvästi Mainen Durhamiin. Koululainen Stephen luki innokkaasti EC Comicsin kauhusarjakuvia ja alkoi kirjoittaa itse tarinoita. Stephen valmistui lukiosta vuonna 1966 ja opiskeli englantia Mainen yliopistossa, mistä valmistui vuonna 1970. Vuonna 1971 hän avioitui Tabitha Sprucen kanssa. King työskenteli englanninopettajana ja hankki lisätuloja kirjoittamalla lehtinovelleja.

Lue lisää ...

Kingin ensimmäinen romaani Carrie ilmestyi vuonna 1974 ja oli menestys. Pian tämän jälkeen King perheineen muutti Boulderiin Coloradoon, jossa hän kirjoitti paikkakunnalle sijoittuvan romaanin Hohto. Teos julkaistiin 1977 ja sen myötä hän vakiinnutti asemansa kauhukirjallisuuden huipulla. Perhe palasi pian takaisin Maineen 1975, missä hän kirjoitti romaanin Tukikohta, joka ilmestyi 1978. Sen jälkeen perhe muutti vielä Englantiin, mutta palasi pian takaisin Maineen, jossa King alkoi opettaa luovaa kirjoittamista Mainen yliopistossa. Siitä lähtien perhe on asunut Mainessa. 

Kingin teosten pohjalta on tehty lukuisia elokuvia. Brian De Palma ohjasi Carriesta elokuvaversion vuonna 1976. Kuuluisin elokuva on Stanley Kubrickin ohjaama Hohto (1980). Rob Reinerin Viimeinen kesä (1986) ja Frank Darabontin Avain pakoon (1994) saivat useita Oscar-ehdokkuuksia. King on kirjoittanut myös salanimellä Richard Bachman. Kingin kaupallinen menestys on omaa luokkaansa: hänen teoksiaan on myyty ainakin 350 miljoonaa kappaletta.

Kuva: Virginia Sherwood

Bill Hodges & Holly Gibney

Sarjan kolme ensimmäistä osaa eli Mersumies, Etsivä löytää ja Viimeinen vartio muodostavat niin sanotun Mersumies-trilogian.

Bill Hodges & Holly Gibney sisältää tällä hetkellä 5 kirjaa ja sarja laajenee lisää 1 uuden kirjan julkaisemisen myötä.

Mersumies (Bill Hodges & Holly Gibney #1)
★ 7.58 / 31
Etsivä löytää (Bill Hodges & Holly Gibney #2)
★ 7.68 / 25
Viimeinen vartio (Bill Hodges & Holly Gibney #3)
★ 7.42 / 19
Ulkopuolinen (Bill Hodges & Holly Gibney #4)
★ 7.22 / 28
Holly (Bill Hodges & Holly Gibney #5)
★ 8.30 / 10
Viattomien arpajaiset (Bill Hodges & Holly Gibney #6)
⧗ 9.00 / 2


^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja