Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • English (EN)
  • Selaa
    • Uusimmat tapahtumat
    • Uutuuskirjat
    • Tulossa kirjoja
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
  • Haaste
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Kirjaudu

Arthur Gordon Pymin selonteko

Edgar Allan Poe
Arthur Gordon Pymin selonteko - Edgar Allan Poe
  ★ 8.00 / 21
1★2★3★4★5★56★27★88★9★610★

Alkuteos ilmestynyt 1838.

1. laitos: Gordon Pymin kertomus. Kirjapaino-Oy Valo, 1903.
2. laitos: Valtameren salaisuus: Kertomus oudoista seikkailuista ja kolkoista kohtaloista kahdella purjelaivalla sekä kuvaus ihmeellisestä lämpimästä merestä, villistä raakalaiskansasta ja saaristosta etelänavan ympärillä. 1–2. Kirja, 1915. Suomentanut V. Pekander. 50 pennin kirjasto 12–13.
3. laitos: Arthur Gordon Pymin selonteko. Teos, 2008. Suomentanut Jaana Kapari-Jatta. Graafinen suunnittelu Dog design. Sidottu.

Nuoren Arthur Gordon Pymin matka alkaa salamatkustajana Grampus-laivan ruumassa ja jatkuu vääjäämättömästi yhä suurempia seikkailuja kohti. Poe maalaa valtamerimaiseman lukijan silmien eteen, ja lukija kokee Pymin kärsimykset ja tuskat ominaan. Kaikki ihmiselämän eri osat – rakkaus, kuolema, tuska, ilo – ovat läsnä romaanissa, ne kulkevat yli kielirajojen ja vuosisatojen yhtä tuoreina ja koskettavina.

Edgar Allan Poen Kootut kertomukset (Teos, 2006) oli arvostelu- ja myyntimenestys. Kootuista kertomuksista suomalaiselle lukijalle tutuksi tullut Poen tyyli jatkuu Arthur Gordon Pymin selonteossa Jaana Kapari-Jatan käännöksen myötä.

Adlibris: tarkista saatavuus

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni
Muokannut 23.04.2021
Luokitus: Scifi, Jännitys, Meriseikkailu
Julkaistu: 1903 (Teos)
Alkuperäinen nimi The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket

Käyttäjät lukeneet myös

Ensimmäinen siirtokunta (Ensimmäinen siirtokunta -trilogia #1)
  ★ 8.20 / 114
22.11.63
  ★ 8.18 / 46
Richard Bachman -kirjat 1: Raivo & Pitkä marssi (Richard Bachman -kirjat)
  ★ 7.98 / 38
Laitos
  ★ 7.96 / 27
Myrsky nousee
  ★ 7.84 / 12
Pimeää ainetta
  ★ 7.78 / 14
Kuvun alla
  ★ 7.74 / 91
Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe (1809–1849) oli novellin mestari sekä kauhu-, rikos-, fantasia- ja tieteiskirjallisuuden edelläkävijä. Poen kertomusten myötä lyhytmuotoinen kertomakirjallisuus alkoi saada tunnustusta taidemuotona eikä pelkkänä sanomalehtien palstantäytteenä. Poe oli lisäksi toimittaja, kirjallisuusarvostelija ja runoilija.

Poe syntyi irlantilais-skotlantilaiseen perheeseen Bostonissa. Hänen molemmat vanhempansa olivat näyttelijöitä. Poen isä hylkäsi perheensä kun Edgar oli kolmen viikon ikäinen, ja Poen äiti kuoli tuberkuloosiin tämän ollessa kaksivuotias. Poe lähetettiin menestyvän kauppiaan John Allanin luokse Richmondiin ja kastettiin Edgar Allan Poeksi. Vuodet 1815–20 hän vietti koulussa Englannissa. Poe aloitti opinnot Virginian yliopistossa, mutta vietti siellä vain vuoden. Hän menestyi opinnoissa ja kirjoitti ensimmäiset runoteoksensa, mutta jatko kävi mahdottomaksi, kun hänen holhoojansa kieltäytyi maksamasta Poen pelivelkoja. Poe värväytyi armeijaan ja pääsi West Pointin sotilasakatemiaan, mutta hänet erotettiin sääntörikkomusten takia. 

Lue lisää ...

Voitettuaan 1833 erään kirjoituskilpailun Poe muutti takaisin Richmondiin ja pääsi kirjallisuuslehtiin toimittajaksi. Näissä töissä hän toimi 1840-luvulle asti. Tänä ajanjaksona hän kirjoitti eräät tunnetuimmat kirjalliset työnsä. Vuonna 1835 Poe meni naimisiin serkkunsa Virginia Clemmin kanssa. Poe saavutti suosiota ensiksi Ranskassa ja Englannissa, ja vasta hänen runonsa ”Korppi” (1845) toi hänelle tunnustusta kotimaassaan. Virginia kuoli vuonna 1847 tuberkuloosiin. Pari vuotta myöhemmin Poe itse kuoli Baltimoressa vuonna 1849 aivotulehdukseen.

Poe luetaan osaksi romantiikan aikakautta. Hän oli kuitenkin hyvin omaperäinen kirjailija, joka ei etsinyt muodikkaita vaikutteita eurooppalaisesta goottilaisesta perinteestä. Pahuus ilmenee hänen kertomuksissaan nimettömänä ja tuntemattomana voimana vailla henkilöä. Poe myös keskittyy tarinoissaan päähenkilöiden mielenliikkeisiin. Useat novellit käsittelevät rakastetun kuolemaa tai tutkiskelevat päähenkilöiden taipumusta tuhota elämänsä hyvät puolet. 

Kootuissa kertomuksissa (2006) on julkaistu suomeksi kaikki Poen tarinat. Kertomukset suomensi Jaana Kapari-Jatta. Arthur Gordon Pymin selonteko (1838) on Poen ainoa romaani. Jatkokertomuksena ilmestynyt tarina jäi keskeneräiseksi. Poen uraauurtavan salapoliisikirjallisuuden muodostavat ennen muuta kolme C. Auguste Dupin -tarinaa, etenkin ”Rue Morguen murhat” (1841). Arthur Conan Doyle lainasi Dupin-tarinoista hahmot ja rakenteen Sherlock Holmes -tarinoihinsa. 

Kirjallisuutta

Ulkomaisia kauhukirjailijoita. Toimittaneet Jukka Halme ja Juri Nummelin. BTJ Kirjastopalvelu, 2005.
Peter Ackroyd: Edgar Allan Poe – Lyhyt elämä. Atena, 2008.

Lähteet: Wikipedia. Juha Ågren, Viktoriaaninen kauhukirjallisuus: Lyhyt oppimäärä, Tähtivaeltaja 4/2010. 

Kuva: Corbis / SKOY

Muita teoksia kirjailijalta Edgar Allan Poe

Groteskin ja arabeskin runoja
ei arvioita
Kootut kertomukset
  ★ 8.36 / 58
Ajan ja avaruuden kartat
  ★ 7.38 / 13
Kauhutarinoita
  ★ 8.82 / 11
Pelon ja kuoleman kertomuksia
  ★ 6.82 / 16
Korppi ja kultakuoriainen sekä muita kertomuksia
  ★ 7.52 / 45
Rue Morguen murhat ja muita kertomuksia
  ★ 7.22 / 9
Rakkauden ja kuoleman lauluja
  ★ 8.00 / 6

Kirja-arvioita

22.11.2009
Eija avatar
Eija
Kirjoja 1438, Kirja-arviot 418, Viestit 1392
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Arthur Gordon Pymin selonteko on hyvä kirja. Suomennokseen on saatu välitettyä taitavasti kirjoitusajankohdan henki. Teksti ei ole liian vanhakantaista vaan sopivasti, niin että tunnelma välittyy hienosti. Yllätyin positiivisesti, koska en odottanut kirjalta suuria. Poe osaa taidokkaasti kuvailla ihmismielen tuntemuksia kriisitilanteissa. Tarina oli pääosin jännittävä ja kiva lukea. Muutama suvantovaihe oli kun kerrottiin yksityiskohtaisesti laivan oikeaoppista lastausta ja muuta merenkäyntiin liittyvää. Etelämantereen eläimistöäkin kuvattiin tarkasti. Luin Jaana Kapari-Jatan suomentaman uusintapainoksen.

26.09.2016
LordStenhammar avatar
LordStenhammar
Kirjoja 23, Kirja-arviot 5, Viestit 965
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Pymin tapaus on tullut luettua pari kertaa, ja juuri sen toisen kerran ko. kirja myös auetakseen tarvitsi. Kirjasta löytyvä haaksirikkokohtaus on ehkä lempikohtaukseni missään kirjassa ikuna, ja tarinan loppu linkittyy mukavasti erääseen toisen fiktion ison nimen stooriin - jonka luin paljon ennen tätä. Kiitos vaan siskolle hyvästä männävuosien joululahjasta. 

Takaisin ylös
  • Risingshadow
  • Selaa
  • Edgar Allan Poe
  • Arthur Gordon Pymin selonteko
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | Instagram | RSS
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.

Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.

Tietosuoja