Artemis
Alkuteos ilmestynyt 2017. Suomentanut Annukka Kolehmainen. Kannen suunnittelu ja kuvitus: www.headdesign.co.uk. Sidottu, kansipaperi.
Goodreads Choice Award (paras sf-kirja) 2017.
TERVETULOA KUUHUN.
Nimi: Jasmine "Jazz" Bashara
Asuinpaikka: Artemis, Kuu
Ammatti: Kuriiri Salakuljettaja Suurrikollinen
Yksin Marsissa -bestsellerillään yleisön lumonnut Andy Weir sinkauttaa nyt lukijat Kuuhun. Weirin fiksu ja hauska trilleri yhdistää tieteen ja actionin kertakaikkisen koukuttavasti.
Artemiksen kaupungissa asuva kuriiri Jazz Bashara tarvitsee lisää rahaa, ja sitä saa salakuljettamalla Kuuhun kiellettyä tavaraa. Kun vastaan tulee keikka, jolla rikastua kertaheitolla, Jazz tarttuu tehtävään epäröimättä. Mutta nokkelan Jazzin taidot joutuvat äärimmäiselle koetukselle. Vastassa on vaarallinen vihollinen ja panoksena Jazzin henkikullan lisäksi koko Artemiksen kaupungin tulevaisuus.
ANDY WEIR työskenteli kaksikymmentä vuotta IT-insinöörinä, kunnes ryhtyi kokopäiväiseksi kirjailijaksi Yksin Marsissa -romaanin ja -elokuvan maailmanmenestyksen myötä. Myös Artemiksesta on suunnitteilla elokuva.
Artemiksesta sanottua:
"Huikea trilleri lähitulevaisuudesta... juuri sopivasti huumorilla höystettynä." – Publishers Weekly
"Vauhdikas ja ensiluokkainen jännäri... täydellinen karkumatka niille, jotka haluavat hetkeksi irtautua Maan vaativasta painovoimasta." – USA Today
"Weir jos kuka hallitsee nörttitiedon, nasevan huumorin ja kekseliään ongelmanratkaisun." – Financial Times
”Yksin Marsissa -kirjan tekijä Andy Weir on sijoittanut uuden rikosromaaninsa Kuuhun rakennettuun siirtokuntaan, Artemiksen kaupunkiin. Ovela veto! Kirja on kasvutarina: kuinka pikkutekijästä noustaan suurrikolliseksi yksi kuudesosa -painovoimassa ja hyvin erikoisissa oloissa. Jännitys pysyy hyvin yllä, tarina on kutkuttava ja tekijä hallitsee hienosti avaruussiirtokunnan tekniset yksityiskohdat. Ehdotonta elokuva-ainesta!” – Ilta-Sanomat, 24.8.2019
Andy Weir
Yhdysvaltalainen Andy Weir (s. 1972) on työskennellyt tietokoneohjelmoijana 15-vuotiaasta. Hän on innokas suhteellisuusteorian, astrodynamiikan ja miehitettyjen avaruuslentojen historian harrastaja. Hänen esikoisromaaninsa Yksin Marsissa ilmestyi ensin Weirin omakustanteena. Se oli ehdolla Audie Award -palkinnon saajaksi science fiction -kategoriassa ja Publisher's Weekly nimesi sen yhtenä parhaista jännitysromaaneista 2014. Kirjaa on myyty yli viisi miljoonaa kappaletta ja sen käännösoikeudet hankittu yli 30 maahan. Yksin Marsissa tunnetaan myös Ridley Scottin ohjaamana menestyselokuvana.
Kirja-arvioita
Ihan hauska kirja, mutta ei jotenkaan napannut mukaansa niin kuin Weirin muut kirjat.
Hyvin toden tuntuinen. Voisi hyvin kuvitella, että jo nyt kuussa olisi siirtokunta. Hyvällä huumorilla silattu. Lukemisen arvoinen kirja.