Runoilija
Runoilija Eli miten veitsellä filosofoidaan. Sidottu, kansipaperi.
Finlandia-palkintoehdokas 2020, Tähtifantasia-palkintoehdokas 2021.
On poikkeuksellisen kylmä tammikuu vuonna 1888, kun Theatre Wasilewskin vaunukaravaani saapuu Lyoniin. Kaupungin lähettyvillä on tapettu nuori neito, ja viranomaiset etsivät Le Poèteksi nimettyä murhaajaa. Eräänä iltana teatteriseurueen leiriin ilmestyy tuntematon, pahasti ruhjoutunut nuorukainen.
Seitsemän vuotta myöhemmin saksalainen arkistonhoitaja ja esoteerikko Rudolf Steiner saa kutsun Naumburgiin perustettuun Nietzsche-arkistoon. Hän saapuu tapaamaan kutsun lähettänyttä Elisabeth Förster-Nietzscheä ja tämän dementoitunutta Friedrich-veljeä. Vierailun tärkeimmäksi anniksi osoittautuu kuitenkin tutustuminen runoilijaan, jonka Steiner päättelee joutuneen pimeyden voimien välikappaleeksi. Steiner päättää auttaa miestä, muttei aavista hyvän tahtonsa seurauksia.
”Taidokas, ilotteleva yhdistelmä mystiikkaa, rikoksia, aatehistoriaa ja yksilön vastuun pohdintaa antaa jokaiselle jotain.” – Tähtifantasia-palkintoraati
Heikki Kännö
Heikki Kännö (s. 1968) valmistui taidemaalariksi Turun piirustuskoulusta, minkä jälkeen hän on työskennellyt vapaana taiteilijana ja graafisena suunnittelijana. Hänen esikoisromaaninsa Mehiläistie ilmestyi 2017 ja oli ehdolla Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinnon saajaksi. Toinen romaani Sömnö (2018) sai Runeberg-palkinnon. Kolmas romaani Runoilija (2020) oli Finlandia-palkintoehdokkaana ja Tähtifantasia-ehdokkaana. Neljäs romaani Ihmishämärä (2022) oli sekin Finlandia-ehdokkaana ja tieteiskirjallisuuden Tähtivaeltaja-palkintoehdokkaana.