Kuningatar vailla valtakuntaa
Alkuteos ilmestynyt 2019. Suomentanut Suvi Kauppila. Sidottu ja nidottu laitos.
Goodreads Choice Award (paras nuorten fantasia- tai sf-kirja) 2020.
"Kauneutesi haipuu", hän sanoo pehmeästi kuin rakastaja. "Ja kaikki mitä sinulla on ja kaikki mitä olet mätänee olemattomiin. Tyhjyydestä sinä tulet, ja tyhjyyteen pitää sinun palaaman", hän kuiskaa kaulaani vasten.
Keijujen valtakunnan kuningatar, ihmiseksi syntynyt Jude on ajettu maanpakoon, mutta hän ei aio luopua mahdistaan. Hänen on uskaltauduttava takaisin keijujen hoviin ja kohdattava petollinen kuningas Cardan – sekä omat tunteensa julmaa hallitsijaa kohtaan.
Palatessaan Keijuvaltaan Jude huomaa, että valtakunta on sodan partaalla. Kun väkevä kirous pääsee valloilleen ja paniikki vyöryy yli maan, Jude joutuu tekemään lopullisen valinnan kunnianhimonsa ja ihmisyytensä välillä.
Henkeäsalpaava romantasiaseikkailu huipentaa supersuositun Ilman väki -trilogian.
"Rikkonaisia ihmisiä, monimutkaisia perheitä, taikuutta ja keijupolitiikkaa. Täydellistä, tulitpa mukaan sitten fantasian tai romantiikan takia." – Kirkus Reviews
Käyttäjät lukeneet myös
Holly Black
Holly Black (s. 1971) on yhdysvaltalainen kirjailija. Nuorena hän harrasti roolipelejä, punkrokin kuuntelua ja kirjoittamista. Valmistumisensa jälkeen hän työskenteli pelialan lehdessä New Yorkissa. Vuonna 1999 hän meni naimisiin Theo Blackin kanssa. Lehtityössään hän tapasi taiteilija Tony Diterlizzin, jonka kanssa alkoi kirjoittaa vuonna 2003. Hänen teoksiaan on myyty yli 26 miljoonaa kappaletta.
Ilman väki
"Ilman väki -sarja on maailmanlaajuinen myyntimenestys ja häikäisevä somesensaatio."
Ilman väki sisältää 3 kirjaa ja sarja on kokonaan valmis.
Alasarja Keijuvalta
Alasarja Keijumaa-trilogia
Kirja-arviot ja kommentit
Aluksi olin epäileväinen, pystyykö kirja ylläpitämään edellisen tasoa etenkin, kun alku sijoittuu kuolevaisten maailmaan Keijumaan sijaan. Nopeasti kuitenkin huoli osoittautui turhaksi, ja kirja onnistuu jälleen yllättämään useaan otteeseen ja romantiikka on onnistunutta, ja vaikka sen rooli jälleen kasvaa edelliseen osaan verrattuna, oli sitä omaan makuuni sopivasti(/sopivan vähän). Loppuunkin olen tyytyväinen, joskin Taryniin liittyvää vihjailua en arvostanut, sillä se tuntui turhalta ja liian hätiköidyltä olosuhteisiin nähden.

