
Alkuteos ilmestynyt 1993. Suomentanut Matti Rosvall. Sidottu.
Arthur C. Clarke (1917–2008) oli yksi maailman luetuimmista scifi-kirjailijoista. Hänen tuotantoaan on suomennettu runsaasti.
Amatööriastronomi havaitsee Maapalloa kohti kiitävän asteroidin. Uskonnolliset fanaatikot pitävät sitä Jumalan rangaistuksena. Kapteeni Singh lähetetään avaruusalus Goliathilla tuhoamaan meteoria, joka uhkaa tuhota kaiken inhimillisen elämän Maapallolta. Aluksen miehistö huomaa olevansa suorittamassa ihmiskunnan siihen mennessä tärkeintä tehtävää, eikä kaikki suju niin kuin pitäisi.
Kirja on jännittävä avaruusseikkailu, joka perustuu tiukasti tieteelliseen faktaan, kuten kaikki Clarken romaanit.
Arvosana kirjalle
Arthur C. Clarke
Arthur Charles Clarke syntyi vuonna 1917 Englannissa. Hän palveli maailmansodassa lentäjänä ja tutka-ohjaajana. Vuonna 1956 Clarke muutti Lontoosta Sri Lankaan. Teoksissaan Clarke yhdisti yleistajuisen kerronnan tieteen saavutusten ja mahdollisuuksien kuvaamiseen ja hän oli kaikkein tunnetuimpia tieteiskirjailijoita 1900-luvun puolivälistä aina 2000-luvulle saakka. Clarke oli brittiläisen tyyneyden säilyttävä optimisti, joka esitteli tieteen saavutuksia ja mahdollisuuksia. Yhdysvaltain tieteis- ja fantasiakirjailijoiden yhdistys myönsi Clarkelle suurmestaripalkinnon elämäntyöstä. Hänen teoksiaan on myyty yli sata miljoonaa kappaletta.
Saturnus SciFi
Sarja sisältää 4 pääteosta ja yhteensä teoksia 4 kpl.
Sarjassa julkaistiin scifi-klassikoita 1950–1990-luvuilta.
Kirja-arviot & arvosanat
Kirja-arviot 100
Viestit 2743
Jumalan moukari on ensimmäinen kirja, jonka luin Clarkelta. Se on melko hyvä tarina, joten Clarken lukeminen ei jää tähän. Nyt ymmärrän, miksi Clarkesta on puhuttu ylistävästi. Jänniä ajatuksia, jotka eivät kuitenkaan tunnu liian mahdottomilta.
Tarina oli lyhyt ja eteni jokseenkin nopeasti, välillä jopa liian. Olisin halunnut, että jossain kohden olisi pysähdytty ja kerrottu enemmän asioista, jääty hiukan fiilistelemään paikoitellen. Nyt tapahtumat vyöryivät eteen aika hallitsemattoman oloisesti, joka hiukan harmitti. Mutta sitten taas toisaalta, se tavallaan sopi tarinan teemaan.