Moonlord avatar
Kategoria: Teatteri | 552 viestiä | 148,8 t lukukertaa
Vastannut: Mustelmann, 15.08.2026
Sivut: 1, 2, 3, 4 ... 23
Hiistu avatar
Kategoria: Satama | 728 viestiä | 75,9 t lukukertaa
Vastannut: Ageha, 13.08.2026
Sivut: 1, 2, 3, 4 ... 30
Freyja avatar
Kategoria: Teatteri | 14 viestiä | 305 lukukertaa
Vastannut: Aulis, 12.08.2026

Kesälukuhaaste 2015: Beard & Kenney: Loru Sorbusten herrasta

01.06.2015
Hiistu avatar
685 kirjaa, 12 kirja-arviota, 3865 viestiä
Ketju kesälukuhaasteeseen ilmoitetulle kirjalle Henry N. Beard, Douglas C. Kenney: Loru Sorbusten herrasta

Tutustu ohjeisiin: Linkki.
06.06.2015
Xerion avatar
97 kirjaa, 227 viestiä
Ilmoitin tämän kirjan. Lukulistalla ollut nyt jo kaksi viikkoa. Kirja vaikuttaa ensimmäiseltä 40 sivulta ihan hauskalta, mutta joissain nimissä on vähän liioiteltu, ja vitsit vanhenee nopeasti. Esim. Dildo Ripuli ei ollut enää kymmenen sivun jälkeen hauskaa, mutta jotkut nimet on ihan kivoja. Saurus on hauska paljkon pitempään.
07.06.2015
Wicked-Willie avatar
681 kirjaa, 21 kirja-arviota, 67 viestiä
Taannoin yritin tuota lukea, mutta lopetin jo muutaman sivun jälkeen - en kerta kaikkiaan pystynyt pakottamaan itseäni lukemaan enempää. "Huumori" oli liian teennäistä vakuuttaakseen.

Loru Sorbusten herrasta on kuin väljähtynyt Sorbus: potentiaalisen hauskanpidon sijaan tarjolla onkin jonkin asteista pahoinvointia.
07.06.2015
Xerion avatar
97 kirjaa, 227 viestiä
WickedWillieTaannoin yritin tuota lukea, mutta lopetin jo muutaman sivun jälkeen - en kerta kaikkiaan pystynyt pakottamaan itseäni lukemaan enempää. "Huumori" oli liian teennäistä vakuuttaakseen.

Loru Sorbusten herrasta on kuin väljähtynyt Sorbus: potentiaalisen hauskanpidon sijaan tarjolla onkin jonkin asteista pahoinvointia.
Totta. Meillä kaveripiirissä ei kukaan ole pystynyt tuota lukemaan. Ajattelin olla ensimmäinen. onhan tässä kolme kuukautta aikaa, joten enköhän selviä.
07.06.2015
Nylkky avatar
831 kirjaa, 9 kirja-arviota, 784 viestiä
Itse kahlasin kirjan päivässä :) ja pidin. Taidan olla siis omituinen, mutta ei sillä väliä.

Vaikka suurena Tolkien fanina epäilin kyseistä kirjaa. Siinä on huonot mutta myös hyvät puolensa.

Koskaan ei kaksimielisyys ole pahasta (Dildo Ripuli nauratti itseäni koko kirjan.
^ Ylös