Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Ursula K. Le Guin
  • Maameren tarinat
  • Atuanin holvihaudat

Atuanin holvihaudat

Maameren tarinat #2 / 6 ✓
Ursula K. Le Guin
Atuanin holvihaudat (Maameren tarinat #2) - Ursula K. Le Guin
★ 7.96 / 229
132234415506279181096610

Alkuteos ilmestynyt 1971. Suomentanut Kristiina Rikman. Päällyksen kuva: Seppo Lindqvist. Typografia: Kari Kotka.

Newbery Silver Medal Award 1972, Mythopoeic-palkintoehdokas 1972.

1. painos: WSOY, 1976. Päällyksen kuva: Seppo Lindqvist. Typografia: Kari Kotka. Sidottu, kansipaperi.
2. painos: WSOY, 1984. Päällyksen kuva: Seppo Lindqvist. Päällyksen suunnittelu: Graafinen studio Holm & Kalliomaa. Kultaiset klassikot. Nidottu.
3. painos: WSOY, 1990. Nidottu.

Toisen osan tapahtumien näyttämönä on Holvihautojen kunnas keskellä Atuanin autiomaata, ikivanha jumalkuninkaan temppeli ja kalmisto, jonka yhdeksän hautapaaden alla kiemurtelee pelottava Labyrintti. Tätä karua maailmaa hallitsee Tena, köyhän puutarhurin tytär, joka neljätoistavuotiaana on vihitty Nimettömien esipapittareksi. Labyrinttiin ei kukaan kuolevainen saa astua. Mutta Varpushaukka, Maameren velho, tunkeutuu Holvihautojen pyhimpään, etsimään kadonnutta aarretta. Tietääkö hän, että Nimettömien laki vaatii hyvitykseksi häpäisijän henkeä?

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaNuortenkirjallisuusKorkea fantasia
Julkaistu: 1977 (WSOY)
Alkuperäinen nimi: The Tombs of Atuan
Kirja-arviot ja kommentit (4)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Syntymälahja
★ 8.44 / 153
Arra
★ 8.32 / 132
Korppien kehä (Paluu Grishaversumiin #1)
★ 8.32 / 50
Maameren tarinat 1–3 (Maameren tarinat)
★ 8.24 / 146
Savuvarkaat (Savuvarkaat-trilogia #1)
★ 8.22 / 36
Odininlapsi (Korpinkehät #1)
★ 8.14 / 112
Kirjojen tytär
★ 8.08 / 58

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin

Ursula Kroeber Le Guin [gwin] (1929–2018) oli yhdysvaltalainen kirjailija. Hänen tunnetuimmat teoksensa ovat nuorten fantasiatrilogia Maameren tarinat (1968–72) ja tieteisromaani Pimeyden vasen käsi (1969). Le Guinin kirjoja on käännetty 40 kielelle. Hän on saanut urallaan viisi Hugo-palkintoa, kuusi Nebula-palkintoa ja ennätykselliset 19 Locus-palkintoa. Le Guin sai World Fantasy -elämäntyöpalkinnon 1995 ja Kongressin kirjaston palkinnon työstä yhdysvaltalaisen kulttuurin hyväksi 2000. Amerikan tieteis- ja fantasiakirjailijoiden yhdistys myönsi hänelle suurmestarin arvonimen vuonna 2003.

Ursula Kroeber syntyi Kalifornian Berkeleyssä. Hänen isänsä Alfred Kroeber oli antropologi ja äitinsä Theodore Kroeber kirjailija. Tämä tausta, etenkin antropologia, on vaikuttanut Le Guinin kirjalliseen tuotantoon. Ursulan lapsuudessa isä kertoi lapsille iltaisin Amerikan alkuperäisten asukkaiden ja muiden eri yhteisöjen tarinoita. Perheen talo oli täynnä kirjoja: antropologisia tutkimuksia, teoksia jotka esittelivät uusia maailmoja ja kertomuksia. Ursulan mielilukemistoa olivat kreikkalaiset jumaltarut ja pohjoismaiset saagat. Perheen kesäkodissa Kishamishissa pohjois-Kaliforniassa vietettiin hauskaa elämää: retkiä, uintia, unia tähtitaivaan alla.

Lue lisää ...

Ursulalla oli kolme vanhempaa veljeä, jotka lähtivät kaikki toiseen maailmansotaan Ursulan ollessa teini-ikäinen. Yksinäiset kesät vain vanhempien seurassa perheen loma-asunnossa Napa Valleyssa olivat tärkeitä vuosia Ursulan kirjailijauran kehittymisessä. Hän muistaa olleensa toivottoman ujo nuori, jolle koulunkäynnin yhteisölliset kuviot olivat yhtä tuskaa. Ursula kirjoitti ensimmäisen tarinansa yhdeksänvuotiaana. 

Ursula valmistui Berkeleyn lukiosta 1947. Hän muutti opiskelemaan kirjallisuutta ja kieliä Radcliffe Collegeen Massachusettsiin. Hän valmistui sieltä 1951 ja siirtyi maisterintutkintoa varten Columbian yliopistoon New Yorkiin, josta suoritti vuotta myöhemmin loppututkinnon aiheenaan keskiajan ja renessanssin romaanisten kielten kirjallisuus. Hän eteni opinnoissaan aina väitöskirjan valmisteluun saakka. Matkustaessaan Queen Mary -laivalla Ranskaan suorittamaan jatko-opintoja vuonna 1953 hän tapasi tulevan miehensä, historioitsija Charles A. Le Guinin. He menivät naimisiin Ranskassa muutamaa kuukautta myöhemmin. Ursula Le Guin opetti jonkin aikaa yliopistossa ranskan kieltä sekä Georgiassa ja Idahossa kirjallisuutta.

Le Guinit muuttivat vuonna 1958 Oregonin Portlandiin, missä Charles Le Guin alkoi opettaa historiaa. Talo, jonka lähellä on suuri metsä ja josta on näkymä St. Helens -vuorille, oli Le Guinien kotina siitä lähtien. Pariskunta kasvatti kolme lasta. Le Guin opetti luovaa kirjoittamista useiden yliopistojen kirjoitustyöpajoissa 1970-luvulta 2000-luvulle.

Le Guinin ensimmäinen novelli ilmestyi 1962. Ensimmäisissä romaaneissaan Le Guin hahmotteli aiheitaan, joihin kuuluu usein päähenkilön irtautuminen tutusta taustastaan ja tämän selviytyminen vieraassa ympäristössä. Le Guinin Hain-romaaneja yhdistää löyhästi yhteinen avaruushistoria. Sen mukaan ihmiskunta ja muiden maailmojen humanoidit ovat peräisin Hain-nimisestä maailmasta, josta käsin muut maailmat on asutettu miljoona vuotta sitten. Asutuksen yhteydessä myös ihmisiä on muokattu perintötekijöiltään.

Romaani Pimeyden vasen käsi ilmestyi 1969. Teos sai Hugo- ja Nebula-palkinnot ja nosti Le Guinin kuuluisuuteen. Talvi-planeetalle sijoittuvaa romaania varten kirjailija luki kertomuksia naparetkeilijöistä ja talvesta Suomessa. Yhdysvaltalainen kirjallisuudentutkija Harold Bloom valitsi Le Guinin romaanin kirjansa The Western Canon luetteloon länsimaisen kirjallisuuden keskeisimpiin kuuluvista teoksista. 

Maameri-trilogiaan vaikuttivat erilaiset tarustot ja norjalaiset saagat. Sarjasta tuli eräs vaikutusvaltaisimmista fantasiateoksista. Maameren velho (1968) sai Boston Globe-Horn Book Awardin, Atuanin holvihaudat (1971) Newbery-hopeamitalin ja Kaukaisin ranta (1972) National Book Awardin. Sarjaa on painettu yli kolme miljoonaa kappaletta.

Hugo-palkittu novelli ”Jotka Omelasista poistuivat” (1973) tiivistää Le Guinin yhteiskunnalliset pohdinnat. Novelli kertoo, kuinka yhden yksilön kärsimyksen hinnalla ostetaan koko muun yhteiskunnan onnellisuus, ja kunkin kansalaisen tulee itse ratkaista, osallistuuko hän tämän hyvinvoinnin jakamiseen vai ei. Kirjailija kuvaa tilanteen, joka on kaikkien ihmisten jokapäiväinen ongelma. Jyrki Iivosen mukaan Osattomien planeetassa (1974) Le Guin kuvaa, kuinka parempaan yhteiskuntaan tähtäävä utopia muuttuu käytännön toteutuksessaan uskonjärjestelmäksi, joka muuttaa alkuperäisen ihanteen vastakohdakseen.

Le Guinin tuotannolle antaa leimansa taolainen käsitys, miten toistensa vastakohdilta ja vastustajilta näyttävät tekijät ovatkin toinen toisilleen välttämättömiä, tasapainoa ylläpitäviä tekijöitä. Vastakohtien ykseys näkyy muun muassa Pimeyden vasen käsi -romaanin sukupuoliaiheessa.

Le Guin kannatti perinteistä anarkismia, jota ovat edustaneet niin 1800-luvun ajattelijat Mihail Bakunin ja Pjotr Kropotkin kuin taolainen ajattelu. Le Guinin mukaan anarkismin vastakohta on autoritaarinen valtio ja sen pääaihe keskinäinen yhteistyö. Le Guin esittää teoksissaan ihanteeksi elämän yhteisön jäsenenä tasapainoisessa suhteessa ympäristöönsä. Nämä aiheet ovat Le Guinilla saaneet vaikutteita Amerikan alkuperäiskansojen elämästä. Teoksissaan Le Guin korostaa yhteisöjen ja yksilöiden itsemääräämisoikeutta, vastustaa virkavaltaisuutta ja korostaa kansanvaltaa arvona.

Ursula Le Guin kertoi lukevansa kirjoja usein moneen kertaan, mutta Jane Austenin, Charles Dickensin, Leo Tolstoin, Virginia Woolfin ja J. R. R. Tolkienin kohdalla hän sekosi laskuissa. Jos kirjat ovat hyviä, ne tulevat paremmiksi joka lukukerralla.

Suomennetut teokset

Rocannonin maailma (1966)
Maanpakolaisten planeetta (1966)
Harhakaupunki (1967)
Pimeyden vasen käsi (1969)
Taivaan työkalu (1971)
Maailma, vihreä metsä (1972)
Osattomien planeetta (1974)
Pimeälipas ja muita kertomuksia (1975)
Haikaran silmä (1978)
Malafrena (1979)
Ikuisen hämärän maa (1980)
Sisämeren kalastaja (1994)
Kahdesti haarautuva puu (2000)
Lavinia (2008)

Maameri-sarja:

Maameren velho (1968)
Atuanin holvihaudat (1972)
Kaukaisin ranta (1974)
Tehanu (1991)
Kertomuksia Maamereltä (2001)
Toinen tuuli (2001)

Läntisen rannan aikakirjat:

Näkemisen lahja (2004)
Sanan mahti (2006)
Muistamisen taito (2007)

Lähteitä

Ulkomaisia fantasiakirjailijoita. Toimittanut Vesa Sisättö. BTJ Kirjastopalvelu, 2003.
Ulkomaisia tieteiskirjailijoita 1. Toimittaneet Toni Jerrman ja Vesa Sisättö. BTJ Kirjastopalvelu, 2004. Jyrki Iivonen: Retkiä Ursula K. Le Guinin maailmaan. Portti 1/2009.

Kuva: Eileen Gunn

Maameren tarinat

Maameren tarinat sisältää 6 kirjaa, sekä 3 sarjaa täydentävää teosta — sarja on kokonaan valmis.

Alasarja Maameren tarinat (sarjakuva)

Maameren velho (Maameren tarinat #1)
★ 7.90 / 283
Atuanin holvihaudat (Maameren tarinat #2)
★ 7.96 / 229
Kaukaisin ranta (Maameren tarinat #3)
★ 7.88 / 197
Tehanu (Maameren tarinat #4)
★ 7.48 / 199
Kertomuksia Maamereltä (Maameren tarinat #5)
★ 7.76 / 129
Toinen tuuli (Maameren tarinat #6)
★ 7.94 / 126
Maameren tarinat 1–3 (Maameren tarinat)
★ 8.24 / 146
Maameren tarinat 1–4 (Maameren tarinat)
★ 8.36 / 130
Maameren tarinat 5–6 (Maameren tarinat)
★ 8.30 / 53

Kirja-arviot ja kommentit

19.01.2016
LauriK avatar
LauriK
Kirjoja 17, Arviot 5
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Maameren tarinoiden 2. osa oli minun mielestä täydellinen jatko ensimmäiselle kirjalle. Atuanin holvihaudassa on mukava tarina ja hahmot on tykättäviä. tähän mennessä lempi kirjani.

11.10.2013
celeblith avatar
celeblith
Kirjoja 108, Arviot 27, Viestit 194
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Tästä osasta en oikein aikoinani innostunut. Kirjan lukemine kesti kauan, ja hypin rivien yli, mikä oli välillä hankalaa kun jäi ymmärtämättä jotain. Eli ei kannata tehdä niin, kuitenkin kirja oli aivan pakko lukea loppuun, jokin jännitys siinä kokoajan kulki.

24.03.2009
Shjaawen avatar
Shjaawen
Kirjoja 41, Arviot 21
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Alusta oli suhteellisen tumman puhuva, enkä oikein pitänyt siitä, odottelin kokoajan, että koska se Ged hyppää sinne tarinaan pelastamaan sen. Vaikka kirja oli toisaalta aika yksitoikkoinen, mutta jollain tapaa todella kiehtova, en ymmärrä kuinka Ursula sen tekee että onnistuu vangitsemaan lukijansa sillätavalla, mutta toivon todella että sarja jatkuu yhtähyvin. Jopa alun tumman puhuva teksti oli kirjoitettu hyvin , aiheutti kylmätväreet selkään toisinaan, mutta silti se oli minulle ehkä hiukan liian tumma, ja liian pitkään. Tummia kohtia saa olla ja niitä pitää olla, mutta välissä on oltava jotain valoakin.

06.02.2015
Vehka avatar
Vehka
Kirjoja 302, Arviot 14, Viestit 185
★★★★★★★★★★ 10 / 10
Sisältää juonipaljastuksia
Lue lisää ...

Tällä kirjalla oli vain kolmen tähden arvioita, joten kaipa se on pakko tarttua näppäimistöön ja korjata tilanne. Atuanin holvihaudat oli minulle 12-vuotiaana niin järisyttävä kokemus, ettei aivan samaa ole saavuttanut mikään toinen kirja. Tenarin maailma, sen uhkaavat ja julmat jumalat ja pimeys, ja Gedin lempeys ja voimakkuus ovat syöpyneet mieleeni ikihyviksi. Tässä kirjassa on kuvattu hyvin sekää pahaa että hyvää - ja niiden lisäksi inhimillisyyttä, vaikeita valintoja ja sitä, miten vapaus voi tuntua kahleelta. Yksi kirjan vaikuttavimmista kohtauksista on se, jossa Tenar itkee päästyään viimein vapaaksi menneisyydestään ja sen vaateista. Myös Ged vankina labyrintissa ja hänen käymänsä keskustelu Tenarin kanssa on aivan uskomattoman tiivistunnelmainen ja kaunis. Atuanin holvihaudat on iätön, elegantti ja samaan aikaan maanläheinen kirja. Se vaatii lukijaltaan kärsivällisyyttä ja kehottaa kuuntelemaan. Tässä kirjassa on menneiden sankaritarinoiden kaikuja, suuren seikkailun tuntua ja silti kotilieden lämpöä. Atuanin holvihaudat on minulle Maameren tarinoista se kaikista rakkain. Siihen tarttuminen on kuin kotiinpaluu.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja