James Bond

Elät vain kahdesti

Ian Fleming

5.3 / 10
6 arvosanaa

Alkuteos ilmestynyt 1964. Suomentanut Erkki Savolainen. 6. painos 1984. Sidottu, kansipaperi. 7. painos 1988. Nidottu. Rajatapaus-sf.

Mahdoton tehtävä vie Bondin tällä kertaa Japaniin hankkimaan salaiselta palvelulta aineistoa, jota se ei varmasti anna ystävyyden hinnalla. Bondin on luotettava vain teräviin aivoihinsa. Bondia odottaa mielikuvituksellinen seikkailu.

Viimeisen kerran hän joutuu silmätysten nerokkaan rikosten keisarin Ernst Stavro Blofeldin kanssa, miehen jonka aikeet hän on tehnyt tyhjäksi jo kahdesti ja joka on murhannut hänen vaimonsa. Japaniin Blofeld on luonut kammottavan Kuoleman puutarhan, jossa syövyttävät kasvit, myrkylliset eläimet ja tulikuumat rikkilähteet uhkaavat kävijää, varsinkin Bondia.

Julkaistu
1964 (Gummerus)
Suomentanut
Erkki Savolainen
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Kirjan tapahtumat

  1. Eija
    muokkasi kirjan tietoja
  2. Mr Funk
    lisäsi kirjan omistettuihin
  3. Wicked-Willie
    lisäsi kirjan omistettuihin
  4. Nylkky
    antoi kirjalle arvosanan 5/10
  5. Nylkky
    lisäsi kirjan omistettuihin
  6. max
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  7. Joonas
    antoi kirjalle arvosanan 5/10
  8. sterle
    antoi kirjalle arvosanan 4/10
  9. jojo
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  10. maahinen
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  11. Thialfi
    lisäsi kirjan tietokantaan
  12. Moonlord
    lisäsi kirjan omistettuihin
  13. kallioaho
    lisäsi kirjan omistettuihin