Nälkäpeli · #1

Nälkäpeli

Suzanne Collins

8.8 / 10
815 arvosanaa

Alkuteos ilmestynyt 2008. Suomentanut Helene Bützow. Päällyksen kuvitus: Tim O'Brien. Sidottu, kansipaperi. 2. painos 2010, nidottu.

Locus-palkintoehdokas 2009.

Luonnonkatastrofit, kuivuus, myrskyt, tulipalot ja tulvat nielivät suuren osan Pohjois-Amerikasta. Loput hävitti jäljelle jääneestä ruoasta käyty sota. Raunioista syntyi Panem. Sen kansalaiset nousivat kapinaan hallitsijoitaan vastaan, mutta hävisivät taistelun. Rangaistukseksi kehitettiin nälkäpeli.

Pelin säännöt ovat yksinkertaiset. Jokaisen vyöhykkeen on arvottava yksi poika ja tyttö osallistumaan kisaan. Nuoret pakotetaan vaativiin olosuhteisiin luonnonalueelle, jossa heidän on tapettava toisensa. Viimeinen hengissä selviytyjä on voittaja.

Nälkäpeli on vuotuinen tapahtuma ja koko maassa näytettävä tosi-TV-ohjelma. Trilogian ensimmäisessä osassa 16-vuotiaan Katnissin kyvyt joutuvat koetukselle, kun hän ilmoittautuu peliin vapaaehtoiseksi pelastaakseen pikkusiskonsa, jonka epäonneksi arpa lankeaa...

Suzanne Collins kertoo Theseuksen tarun ja gladiaattorielokuvien inspiroineen häntä omalaatuisen yhteiskunnan luomisessa. Nälkäpeli on hänen ensimmäinen suomennettu romaaninsa.

Yhdysvaltalainen kirjailija asuu Connecticutissa perheensä ja takapihaltaan adoptoimiensa kissojen kanssa. Hän on aloittanut uransa 1991 kirjoittamalla lastenohjelmia televisiolle.

"Minulta pyydetään usein lukuvinkkejä, ja annankin niitä mielelläni, koska kirjat ovat minusta innostavia. Viimeisin villitykseni on Suzanne Collinsin Nälkäpeli. Tämä kirja lumosi minut niin, että minun oli pakko ottaa se mukaan päivällispöytään ja piilottaa se pöydänkulman alle, jottei tarvitsisi keskeyttää lukemista. Tarina valvotti minua monta yötä peräkkäin, sillä vielä kirjan luettuanikin makasin hereillä vuoteessa sitä ajatellen. Olen suositellut kirjaa ventovieraille kirjakaupassa. Ja nyt kaikille, jotka lukevat nettisivujani. Nälkäpeli on suurenmoinen." – Stephanie Meyer

”Nälkäpeli on romaani täynnä jännitystä, joka ei päästä hetkeksikään otteestaan. Luin sen yhtä soittoa alusta loppuun.” – Stephen King

”Tarinan vahvana juonteena on epäoikeudenmukaisuus (…) Romaania voi tarkastella vertauskuvana loppuun asti viedystä kilpailu- ja tositv-yhteiskunnasta.” – Vesa Sisättö, Helsingin Sanomat

Julkaistu
13.12.2008 (WSOY)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Kirjan tapahtumat

  1. tyyppinenn
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  2. Feykron
    aloitti kirjan lukemisen
  3. Masa
    antoi kirjalle arvosanan 10/10
  4. NormaaliSilli
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  5. Mesiangervo
    lisäsi kirjan lukulistalle
  6. Quethas
    lisäsi kirjan lukulistalle
  7. Veriel
    lisäsi kirjan omistettuihin
  8. Veriel
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  9. Risingshadow-ylläpito
    lisäsi kirjan kokoelmaan Luettu
  10. Ansqqu
    lisäsi kirjan omistettuihin
  11. Ansqqu
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  12. Veadela
    antoi kirjalle arvosanan 9/10
  13. Veadela
    lisäsi kirjan omistettuihin
  14. Luku Toukka
    antoi kirjalle arvosanan 9/10
  15. Eija
    muokkasi kirjan tietoja
  16. Memma
    antoi kirjalle arvosanan 10/10
  17. Taika Unelma
    antoi kirjalle arvosanan 10/10
  18. kirjoitti kirja-arvion
  19. lisäsi kirjan kokoelmaan Luetut 2025
  20. lisäsi kirjan suosikkeihin