Kodittomien kaupunki

Annika Luther

6.6 / 10
17 arvosanaa

Alkuteos ilmestynyt 2011. Suomentanut Asko Sahlberg. Nidottu.

Topelius-palkintoehdokas 2012.

Lilja on 15-vuotias. Kun hän syntyi vuonna 2035, hänen perheensä joutui muuttamaan pois kotikaupungistaan Helsingistä. Helsinki, kuten suurin osa maapalloa, on peittynyt veden alle: kaikki kantasuomalaiset asustavat turvatuissa, aidatuissa ja hyvissä oloissa Keski-Suomessa, veden ulottumattomissa.

Eräänä päivänä Lilja saa selville, että hänen tätinään pitämänsä nainen – joka jäi tulvehtivaan Helsinkiin vuonna 2035 – onkin hänen oikea äitinsä. Lilja päättää karata kotoa ja suunnata Helsinkiin etsimään äitiään.

Mutta entinen pääkaupunki on täysin eri maailma. Se on muuttunut suurilta osin vedenalaiseksi kaupungiksi, jonka ovat asuttaneet vedennousun kodittomiksi jättämät ihmiset ympäri maailmaa. Helsinki, tai oikeastaan Halsingih, on tätä nykyä intialaisten ja kiinalaisten kansoittama vesikaupunki.

Lilja on matkustanut Helsinkiin sattumalta intialaisveljesten mukana, ja nämä antavat Liljan pikkusiskonsa Manjun hoiviin. Lilja ja Manju ystävystyvät, mutta elämä Halsingihssa ei ole helppoa, eikä äidin löytäminen ole suinkaan ainoa ongelma, johon tytöt törmäävät.

Annika Luther on kirjoittanut upean nuortenkirjan. Tuttuun tyyliinsä hän onnistuu kirjoittamaan isoista, vakavista aiheista täysin kauhistelematta – aidosti ja sydämellä. Lisäksi Luther naurattaa ja nostaa esiin päivänpolttavia ympäristö- ja maahanmuuttoteemoja. Suomalaisessa nuortenkirjallisuudessa Luther on omaa luokkaansa.

Julkaistu
2.9.2011 (Teos)
Alkuperäinen nimi
De hemlösas stad
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Kirjan tapahtumat

  1. Eija
    muokkasi kirjan tietoja
  2. _kirjakeiju_
    kirjoitti kirja-arvion
  3. _kirjakeiju_
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  4. Theodora
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  5. kiratia
    lisäsi kirjan lukulistalle
  6. FreakyMike
    lisäsi kirjan lukulistalle
  7. Risingshadow-ylläpito
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  8. Viila
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  9. Hush
    antoi kirjalle arvosanan 9/10
  10. forgotten dreams
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  11. Wind
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  12. BlackRose99
    antoi kirjalle arvosanan 1/10
  13. Sunsetbeach
    lisäsi kirjan lukulistalle
  14. Susanna
    lisäsi kirjan lukulistalle
  15. Kuurankukka
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  16. The Big Bad Wolf
    lisäsi kirjan lukulistalle
  17. anninni
    lisäsi kirjan lukulistalle
  18. Lara^
    antoi kirjalle arvosanan 4/10
  19. ém
    lisäsi kirjan lukulistalle
  20. murmeli
    antoi kirjalle arvosanan 8/10