Selaa sarjan kirjoja
Viimeinen tähti

5. aalto #3 / 3

Viimeinen tähti

Rick Yancey

7.5 / 10
Julkaistu
9.6.2016 (WSOY)
Suomentanut
Ulla Selkälä

Katso saatavuus Adlibriksestä

Risingshadow communityLukijoiden ääni

Näe yhdellä silmäyksellä, mitä Risingshadow-lukijat ajattelevat tästä kirjasta.

7.5 / 10lukijoiden arvosana
54arvosanaa
3kirja-arviota
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

108
95
813
715
67
55
40
30
21
10
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

3 arviota

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

7 / 10

Viimeinen tähti ei oikein päässyt mielestäni loistamaan kahden edeltäjänsä rinnalla. Alku tuntui jotenkin todella tahmealta, eikä juoni juurikaan päässyt kukoistamaan, loppua kohti mieleni kuitenkin muuttui kun kirja sai muutamia yllättäviä käänteitä, puhumattakaan kirjan lopusta jota en osannut lainkaan odottaa.

10 / 10
Viimeinen tähti on mahtava päätös kirjasarjalle. Kirjasarjan koko idea on muutenkin mielestäni loistava. Synkkä maailmankuva on omiaan luomaan upeaa lukufiilistä, eikä siis ollut mikään ihme, että luin tämän ohuen kirjan vajaassa kahdessa vuorokaudessa. Henkilöt pysyvät aikalailla samankaltaisina. Cassie, Evan ja Zombi olivat suosikkejani. Haka oli aika omanlaisensa, mutta niin kuin sanoin kirjasarjan toisessa arvostelussa, tyttö muuttui toisen kirjan aikana mukavammaksi. Sam muuttui kaikkein eniten. Onhan se tietysti selvä, että jos joutuu lapsisotilaaksi, sehän muuttaa ihmistä. Mutta silti poika ärsytti joissain kohdissa. Juoni ja juonikuviot pysyivät hyvinä ja kokonaisina. Ja loppuratkaisu oli hyvä,…
10 / 10
Tämä arvio sisältää juonipaljastuksia · Näytä arvio

Voi herranpieksut sentään, mä olen sanaton. Cassiopeia jäi siis kirjaimellisesti taivaalle, ironista. Ihan kuin tähtiin kirjoitettua.

Yllä oleva mielipiteeni loppuratkaisusta Cassien suhteen on aika kaksijakoinen. Järkytyin siitä, mutta samalla se tuntui kohtalolta. Ja pelastihan hän maailman siinä ohimennen. Cassie Sullivan oli koko trilogian suosikkihenkilöni ja tunsin tähän kaikista eniten samaistuvani. Loppuratkaisut vetivät täysin maton altani. Ne yllättivät, koskettivat ja ennen kaikkea saivat mut liimaantumaan täysin kirjaan kiinni. Wau.
Zombi, Sammy ja Evan myös lempihenkilöitäni ja pitivät paikkansa kunniakkaasti. Haka ok, mutta ei saanut missään vaiheessa trilogiaa aivan korkeinta suosiotani.
Juoni kulki mielenkiintoisesti ja nerokkaasti. Nerokkuus nimenomaan ja huumori ovat kirjailijalla aivan ensiluokkaista, tai sanotaanko aivan omaa luokkaansa. Cassien ja Zombin monologit ja ajatukset parasta luettavaa ja kirja yltää kaikkien aikojen lempisarjoihini! :`)
Loppu olisi minusta ollut täydellinen, jos kuitenkin Cassie & Evan olisivat saaneet toisensa.
Tai sitten ei. Traaginen loppu näiden välillä jätti jälkensä ja viimeinen kohtaus Sammyn ja Zombin välillä oli sydämensärkevä.