Alkuteos ilmestynyt 2019. Suomentanut Susanna Hirvikorpi. Nidottu.

Kerro, kerro kuvastin, ken on maassa ilkein?

Mitä jos Lumikin paha äitipuoli myrkyttikin prinssin? Jännittävä, vaihtoehtoinen tulkinta tutusta tarinasta tempaa mukaansa.

Rakastetun kuningattaren kuolemasta asti Lumikin paha äitipuoli on hallinnut valtakuntaa kovin ottein ja Lumikki on parhaansa mukaan yrittänyt pysyä poissa tieltä. Kaikki kuitenkin muuttuu, kun taikapeili vakuuttaa äitipuolelle, että Lumikista on päästävä eroon. Metsästäjä saa käskyn tappaa prinsessan, mutta hän päästää Lumikin pakoon.

Lumikki löytää turvapaikan seitsemän kääpiön luota ja saa ystävälliseltä prinssiltä uutta tietoa vanhempiensa kohtalosta. Hän tajuaa olevansa valtakunnan asukkaiden ainoa toivo, mutta kuinka voi uhmata vihollista, joka näkee peilistään kaikkialle ja uhkaa kaikkea, mikä Lumikille on tärkeää?

Julkaistu
4.10.2023 (Tammi)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Twisted Tales

Kirjasarja

Kaikki sarjatiedot →
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

100
91
80
72
60
50
40
30
20
10
Risingshadow

Ole ensimmäinen arvostelija

Kirjaudu sisään ja kirjoita ensimmäinen kirja-arvio.

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja