Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Anneli Kanto
  • Kuparisaari
  • Kapinallinen

Kapinallinen

Kuparisaari #3 / 3 ✓
Anneli Kanto, Terhi Rannela
Kapinallinen (Kuparisaari #3) - Anneli Kanto, Terhi Rannela
★ 6.70 / 30
1213244576775819310

Sidottu.

Koukuttavan sarjan huima päätös

Khalkosta hallitsee diktaattorin ottein suuri isä Radko, jonka mielestä väkivalta on kaunein vallan muoto. Hänen puolisonsa Snezana taas sovittelee ylleen filosofin viittaa. Amaya perheineen elää piilossa köyhässä kalastajakylässä, kunnes kapinalliset tuovat viestin. Amayan ja Miroslavin täytyy päättää, lähteäkö johtamaan kansannousua vai jäädä elämään turvallista arkea pienen tyttärensä kanssa…

Tähystäjäneito Amayan viaton vierailu Khalkoksen saarelle aloitti seikkailun, joka on edennyt hurjien käänteiden kautta kohti yllättävää loppuratkaisua. Yläkoululaisille sopivan Kuparisaari-trilogian päätösosa on vetävä sekoitus romantiikkaa, juonittelua ja raivokkaaksi yltyvää valtataistelua.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaNuortenkirjallisuusKorkea fantasiaKotimainen
Julkaistu: heinäkuu 5, 2013 (Karisto)
Arvostelu: Kapinallinen
Käyttäjien kirja-arvioita (4)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Syntymälahja
★ 8.44 / 153
Savuvarkaat (Savuvarkaat-trilogia #1)
★ 8.42 / 33
Arra
★ 8.36 / 130
Korppien kehä (Paluu Grishaversumiin #1)
★ 8.26 / 45
Maameren tarinat 1–3 (Maameren tarinat)
★ 8.24 / 146
Odininlapsi (Korpinkehät #1)
★ 8.14 / 108
Kirjojen tytär
★ 8.06 / 57

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Anneli Kanto

Anneli Kanto

Anneli Kanto (s. 1950) on tamperelainen toimittaja, dramaturgi, kääntäjä ja kirjailija. Hänen esikoisromaaninsa, 1600-luvulle sijoittuva Piru, kreivi, noita ja näyttelijä ilmestyi 2007. Teos oli Runeberg-palkintoehdokkaana. 

Kanto on valmistunut yhteiskuntatieteiden maisteriksi 1976 pääaineena lehdistö- ja tiedotusoppi. Hän on opiskellut käsikirjoittamista Teatterikorkeakoulun täydennyskoulutuskeskuksessa 1996–1997. Hän on ollut vapaa toimittaja vuodesta 1992. Vuosina 1987–1997 hän oli Uusi Nainen -lehden päätoimittaja. Suomen freelance-journalistit valitsivat hänet vuoden 2006 freelanceriksi monipuolisesta urasta kirjoittajana.

Lue lisää ...

Anneli Kanto tekee paljon töitä eikä harrasta mitään. Hän kyllä pakottaa itsensä jumppaan ja jopa avantoon, mutta mieluummin hän laiskottelisi sohvalla. Hän pitää paljon uimisesta, teatterista ja kirjoista.

Kuva: Ari Koskela.

Kuparisaari

Kuparisaari sisältää 3 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Tähystäjäneito (Kuparisaari #1)
★ 6.84 / 71
Korkea puoliso (Kuparisaari #2)
★ 7.18 / 39
Kapinallinen (Kuparisaari #3)
★ 6.70 / 30

Kirja-arvioita

24.06.2016
wispie avatar
wispie
Kirjoja 77, Kirja-arviot 10, Viestit 6
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Kolmas päätösosa ei yllä edellisten tasolle, joskin joitakin ärsyttäviä kirjoitustapoja ei enää ole. Juonessa on jonkinlainen naiivi ote, mutta joka tapauksessa pidän tästä trilogiasta hurjasti.

13.08.2013
Orduuka avatar
Orduuka
Kirjoja 329, Kirja-arviot 16, Viestit 12
★★★★☆☆☆☆☆☆ 4 / 10

Trilogian päätösosan ainoa päämäärä on saattaa tarina jonkinnäköiseen päätökseen. Lukunautinnosta ei voida puhua. Juoni on tylsä ja ennalta arvattava, eikä edes pyri herättämään lukijan mielenkiintoa. Sivut on tuhlattu enimmäkseen joutavaan roskaan, koska kirjan pääpaino on ehdottomasti loppuratkaisulla, johon kirjailijoiden kaikki energia on suuntautunut. Epäuskottavuus, yltiöpäinen suoraviivaisuus ja selkeä kiirehtiminen luovat vankan mielikuvan siitä, ettei kirjailijakaksikko itsekään enää ole kiinnostunut luomaansa yksiulotteiseen seinäpaperimaalaukseen, jonka henkilöhahmot ovat joko kaikkivoipia tai mihinkään kykenemättömiä. Henkilöiden olemukseen tai tunteisiin ei mennä sisälle, eikä heidän kohtalonsa kuvaukset ole likimainkaan riittäviä. Pettymys oli melko suuri, etenkin kun toivoin kirjan yllättävän vielä lopussa, mitä se todellakaan ei tehnyt. Lattea esitys.

09.08.2013
Matti Karjalainen avatar
Matti Karjalainen
Kirjoja 503, Kirja-arviot 153, Viestit 5
★★★★★☆☆☆☆☆ 5 / 10

Anneli Kannon ja Terhi Rannelan Kuparisaari-trilogia saa päätöksensä "Kapinallisen" (Karisto, 2013) myötä. Radkon ja Snezanan hallitsema Khalkos ottaa askelia diktatuurin suuntaan, mutta pinnan alla kuohuu jo kun tyytymätön kansa valmistautuu kapinaan. Vaikka tarinassa onkin hurjia juonenkäänteitä ja sen henkilöt joutuvat tekemään kiinnostavia moraalisia valintoja, tuntuu päätösosa pieneltä pettymykseltä. En monestikaan arvostele kirjaa sen lyhyydestä, pikemminkin päinvastoin, mutta nyt juoni etenee vähän turhankin kiivasta tahtia henkilöiden ja tapahtumien määrään nähden. Syvällisempi käsittely ei olisi tehnyt haittaa, sen verran suurista asioista kirjassa on paikoitellen kyse. Lisäripaus toista osaa keventänyttä huumoriakaan ei olisi tehnyt pahaa. Kiitosta kirjailijoille täytyy kuitenkin antaa siitä, etteivät nämä sortuneet helpoimpiin ja kliseisimpiin mahdollisiin ratkaisuihin. Syynsä vähän vaisuun arvioon saattaa olla turhankin kovaksi kivunneilla odotuksilla, sillä pidin sarjan kahdesta ensimmäisestä osasta todella paljon.

07.11.2014
Ruusy avatar
Ruusy
Kirjoja 125, Kirja-arviot 66, Viestit 5
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10
Sisältää juonipaljastuksia
Lue lisää ...

Kirja oli taas täynnä jännitystä ja valtataistelua. Olisin kaivannut enemmän kuvailua ja kerrontaa heidän elämästään siinä pienessä kalastajakylässä, ihaninta oli se että Amaya sai vihdoin haluamansa miehen tavan tosin kyseenalaistan sekä loppuratkaisu oli jo jonkin verran ennalta arvattava ja tylsä.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja