Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • John Polidori
  • Vampyyri

Vampyyri

John Polidori
Vampyyri - John Polidori
★ 6.04 / 23
1235425961768910

Alkuteos ilmestynyt 1819. Suomentanut Sami Jansson. Esipuheen kirjoittanut Christopher Frayling. Nidottu.

John Polidorin (1795–1821) Vampyyri on ensimmäinen moderni vampyyrikertomus, tarina verenhimoisesta lordi Ruthvenista. Teoksen esipuheen on varta vasten suomenkielistä julkaisua varten kirjoittanut Christopher Frayling, populaarikulttuurin tutkija ja Kauhun historia -sarjan (BBC) juontaja ja käsikirjoittaja. Frayling kiteyttää Vampyyrin merkityksen toteamalla: ”Matka lordi Ruthevnista kreivi Draculaan on vain lepakon siiven heilahdus...”

Adlibris: tarkista saatavuus

KauhuGoottilainen kauhuVampyyrit
Julkaistu: lokakuu 22, 2005 (Faros)
Alkuperäinen nimi: The Vampyre
Englanniksi: The Vampyre; A Tale
Kirja-arviot ja kommentit (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Pitkä marssi
★ 8.90 / 10
Kauhutarinoita
★ 8.84 / 12
Pimeällä puolella
★ 8.42 / 17
Kuoleman käytävä 1: Kaksi pientä tyttöä (Kuoleman käytävä #1)
★ 8.42 / 24
Tukikohta
★ 8.40 / 83
Se
★ 8.38 / 100
Kuoleman käytävä (Kuoleman käytävä)
★ 8.38 / 47

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
John Polidori

John Polidori

John Polidori (1795–1821) oli italialainen kirjailija ja lääkäri. Hän oli Englantiin muuttaneen Gaetano Polidorin ja Anna Maria Piercen lapsi. Gaetano Polidori oli kirjallisuuden harrastaja ja oli kääntänyt muun muassa goottilaisen kauhukirjallisuuden aloittaneen Horace Walpolen romaanin The Castle of Otranto italiaksi. John Polidori valmistui Edinburghin yliopistosta lääkäriksi aikansa nuorimpana, 19-vuotiaana.

Vuonna 1816 kuuluisa runoilja lordi Byron palkkasi Polidorin henkilökohtaiseksi lääkärikseen Euroopan matkalleen, jolla oli mukana myös Mary Shelley. Byronin kustantaja maksoi Polidorille ennakkoon 500 puntaa siitä, että tämä pitäisi päiväkirjaa matkalta.

Lue lisää ...

Kun Byron pani pystyyn seurueen kauhutarinain kirjoituskilpailun (joka oli alku Shalleyn Frankensteinille), Polidori kirjoitti Byronin esittämän luonnoksen pohjalta vampyyritarinan. Tarina julkaistiin Englannissa New Monthley Magazinessa 1819 ilman Polidorin nimeä ja lupaa. Pitkässä alkupuheessa kerrottiin Byronin oleskelusta Genevessä, ja Vampyyri yhdistettiin häneen ilmeisen kaupallisista syistä. Vampyyri-novellista tuli hyvin suosittu etenkin Manner-Euroopassa, Saksassa ja Ranskassa. Siitä tehtiin useita näytelmäversioita ja sille kirjoitettiin jatko-osia. Polidori kirjoitti New Monthley Magazineen oikaisun, jossa myönsi käyttäneensä Byronin suunnitelmaa tarinan pohjana, mutta kirjoittaneensa sen kuitenkin itse loppuun.

Polidori ei elinaikanaan saavuttanut menestystä. Hän teki itsemurhan 1821 vain 26-vuotiaana uhkapelivelkojen painamana.

Polidorin novelli on ollut esikuvana myöhemmälle vampyyrikirjallisuudelle. Itäeurooppalaiseen kansanperinteeseen pohjautuvat vampyyritarinat sopivat hyvin romantiikan aikakauden kirjailijoille, jotka hakivat innoitusta vanhoista taruista. Tarinan päähenkilön, pelottavaa viehätysvoimaa säteilevän kuolonkatseisen lordi Ruthvenin on sanottu olevan Byronin karikatyyri. Samaa salaperäisen mahtimiehen mallia käytti jo Horace Walpole.

Juonen sijasta Polidorin novellissa on pääosassa vieraiden maiden maisemien kuvailu. Teoksen ansiona on lähinnä sen pohjustus tuleville vampyyriteoksille. Polidori otti itäeurooppalaiset vampyyriuskomukset käyttöön ensimmäisenä englantilaiskirjailijana. Hän toi vampyyrit kaupunkiympäristöön ja teki heistä hienostuneen yläluokan jäseniä.

Lordi Ruthven on selkeä esikuva kirjallisista vampyyreista kuuluisimmalle, Bram Stokerin Draculalle. Stokeria ennen vaikutti kuitenkin James Malcolm Rymerin nimettömänä julkaistu, halpoina lehtilukemistoina painettu ”Varney the Vampire” vuosina 1845–47. ”Pennin kammotuksina” tunnetuissa lehdissä julkaistu saippuaoopperamainen tarina toi uudenaikaiseen vampyyritarustoon mukaan muun muassa yksityiskohdan, etteivät vampyyrit syö lainkaan normaalia ruokaa. Merkittävin keksintö olivat terävät kulmahampaat, jotka jättävät uhrin iholle kaksi siistiä puremajälkeä.

Linkkejä

John Polidori. Wikipedia.
Jukka Parkkinen: John Polidori.
Reijo Valta: Lordi Ruthven, herrasmiesvampyyrien isä. Pois työpöydältä 27.4.2010.
Juri Nummelin: Vampyyri. Helsingin sanomat 5.11.2005.
Tuomo Karhu: Vampyyri. Turun sanomat 24.1.2006.

Lähteet: Wikipedia. Juha Ågren: Viktoriaaninen kauhukirjallisuus: Lyhyt oppimäärä. Tähtivaeltaja 4/2010.

Kuva: F.G. Gainsford/public domain

Kirja-arviot ja kommentit

18.02.2007
Varjolehti avatar
Varjolehti
Kirjoja 124, Arviot 56
★★★★☆☆☆☆☆☆ 4 / 10

Fyysiseltä olemukseltaan tämä kirja on mitä ihastuttavin pikku orkideapuketti, mutta sisältö on surullisen lyhyt ja surullisen klassinen. Liekö tuo ihmekään, sillä tämän novellin kokoisen romaanin sanotaan olevan modernien vampyyritarinoiden edelläkävijä. Autenttisen 1800-lukulaisesta sävystä huolimatta tuntematon pankin räjäyttäjä, Polidori, välttää pahimmat korniudet. Kiinnostava yksityiskohta on, että hänen vampyyrinsä on arveltu viittaavan lordi Byroniin.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja