Selaa sarjan kirjoja
Tikittävä painajainen
Risingshadow communityLukijoiden ääni

Näe yhdellä silmäyksellä, mitä Risingshadow-lukijat ajattelevat tästä kirjasta.

6.6 / 10lukijoiden arvosana
18arvosanaa
5kirja-arviota
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

101
90
86
73
62
53
43
30
20
10
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

5 arviota

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

5 / 10

Tarina on toiminnallinen, pintapuolinen ja kevyttä huumoria sisältävä jännärintapainen. Sen lukeminen ei herättänyt oikein mitään tuntemuksia - ei hyvä, ei huono. 

7 / 10

Hyvähän tämä oli, mutta suomennos oli aika kyseenalainen joissain kohdissa. Tosi hyvä kirja kumminkin, tykkään lukea yhdeksännen Tohtorin kirjoja, koska Ysillähän oli vain yksi kausi ja sitä tarinaa on kiva... pidentää, jos vain pystyy.

8 / 10

Pidin tästä enemmän kuin sarjan aikaisemmasta osasta. Kirja oli hauska ja ajoittain hieman jännittäväkin. Ei ehkä aivan tv-sarjan jaksojen veroinen mutta pidin silti paljon. Whovianeille:)

7 / 10

Ihan kelpo kirja, mutta lopusta löytyvät epäloogisuudet olivat sen verta suuria, että oli pakko tiputtaa tähtiä. Jos loppua ei oteta lukuun, juoni eteni oikein hyvin ja mielenkiinto ei ehtinyt kadota missään välissä. Lontoota ja aikakautta oli kuvailtu hienosti ja varsinkin Big Benin sisätilat oli kuvattu tarkasti ja uskottavasti.

Hieman jäi harmittamaan, ettei kirjailija ollut uskaltanut irroitella tämän enempää. Kirja vaikutti kuin yhdeltä Doctor Who'n tv-sarjan jaksolta ja siinä hieman hukkasi potentiaaliaan. Kun kerran kirja on kyseessä tässä olisi voinut olla aihetta suurempaankin seikkailuun tai vaikka syventää hahmoja enemmän kuin mitä sarjassa on ehditty.

Joka tapauksessa ihan mukiinmenevä kirja ja sopii varmasti kaikille Doctor Who'n ystäville.