Kohtalon sotilas
Kansikuva: Petri Hiltunen. Nidottu.
Sisältö:
- Seittien kaupunki
- Kulkijat taivaan ja maan
- Vuorisuolan valtakunta
”En ole mikään varman päälle pelaava seikkailija. Menestyn riskejäkin ottamalla, sillä kohtalo on puolellani. Nyt olen entistäkin varmempi, että minua odottaa suuri tulevaisuus.”
Koettuaan suuren menetyksen Todissa praedor Falac Valkosulka joutuu etsimään elämälleen uutta suuntaa. Kun kaikki on vihdoin asettumassa uomiinsa, hänelle tarjoutuu odottamatta tilaisuus palauttaa tärkeä pala menneisyydestään. Onko hänestä kuitenkaan enää seikkailijan töihin?
Sillä välin palkkasoturipäällikkö Xandros Damorak valmistautuu toteuttamaan elinikäisen haaveensa ja kaappaamaan vallan Seresissä, esi-isiensä valtakunnassa. Hän uskoo olevansa kohtalon määräämä kuningas, mutta saavuttaakseen tavoitteensa hän tarvitsee ystävänsä Falacin apua. Edessä on haasteita, vaaroja ja vihollisia, jotka uhkaavat myös kaikkia hänen lähellään.
Kohtalon sotilas on kolmas kirja praedor Falac Valkosulan seikkailuista. Jaconia ja sitä ympäröivä Borvarian Kirottu maa ovat tuttuja Petri Hiltusen sarjakuvista sekä roolipelistä ja monen muunkin kirjoittajan tarinoista. Erkka Leppäsen tarinat ovat perinteitä kunnioittavaa miekkaa ja magiaa modernilla otteella.
Kirja sisältää kolme pitkää, ennen julkaisematonta tarinaa. Kohtalon sotilas on jatkoa teoksille Kirotun maan ritari ja Helmiruhtinaat.
Erkka Leppänen
Erkka Leppänen on vuonna 1968 syntynyt yhteiskuntatieteiden maisteri ja Vaskikirjat-kustantamon perustaja. Hänet tunnetaan Portti-lehden kirjallisuuskriitikkona ja aktiiviharrastajana suomalaisessa sf-fandomissa. Hän on ollut muun muassa Tampereen science fiction -seuran hallituksen jäsen ja aktiivijäsen muun muassa Suomen Tolkien-seurassa.
Praedor
Praedor sisältää 3 kirjaa, sekä 17 sarjaa täydentävää teosta — sarja laajenee lisää 3 uuden kirjan julkaisemisen myötä.