Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Philip K. Dick
  • Fantasy-sarja
  • Jumalan kahdeksan sormea

Jumalan kahdeksan sormea

Fantasy-sarja
Philip K. Dick
Jumalan kahdeksan sormea (Fantasy-sarja) - Philip K. Dick
★ 6.32 / 35
123642513657782910★

Alkuteos ilmestynyt 1957. Suomentanut Pekka Markkula. Kannen kuva: Kelly Freas. Nidottu.

Jumalan silmä taivaalla

Kahdeksan ihmistä – seitsemän turistia ja heidän oppaansa – joutuu onnettomuuteen Belmontin jättimäisessä hiukkaskiihdytinrakennuksessa.

Ohjainyksikkö pettää, hiukkassäde pääsee valloilleen ja polttaa näköalatasanteen heidän altaan. He syöksyvät kolmenkymmenen metrin matkan läpi polttavan säteen kammion lattialle ja kaikkien hämmästykseksi selviävät hengissä.

Mutta he heräävät maailmassa, joka ei ole heidän omansa. Se on sekoitus keskiaikaista taikauskoa ja itämaista islamilaiskulttia, jonka kostonhimoinen jumala näkee kaiken valtavalla silmällään, joka leijuu taivaalla. Pääsisivätkö he koskaan pois tästä maailmasta? Ja pääsisivätkö he takaisin siihen maailmaan, josta lähtivät...

Adlibris: tarkista saatavuus

Scifi
Julkaistu: 1980 (John Books)
Alkuperäinen nimi: Eye in the Sky
Käyttäjien kirja-arvioita (2)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Hyperion (Hyperion #1)
★ 8.82 / 158
Ready Player One: Romaani
★ 8.72 / 131
Operaatio Ave Maria
★ 8.72 / 46
Kukkia Algernonille (Sci-fi -sarja)
★ 8.66 / 41
Nimbus ja tähdet
★ 8.58 / 47
Tähtipäiväkirjat (Kirjayhtymän science fiction -sarja)
★ 8.52 / 27
Dyyni (Dyyni-sarja #1)
★ 8.46 / 43

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Philip K. Dick

Philip K. Dick

Philip Kindred Dick (1928–1982) syntyi Chicagossa, mutta hänen perheensä muutti pian Berkeleyhin Kaliforniaan. Nuoren Dickin heikko terveys vei hänet kirjojen ja kirjoittamisen seuraan. Dick valmistui high schoolista 1947. Hän kirjoittautui yliopistoon, mutta jätti pian opinnot kesken terveyssyistä. Taidemusiikista kiinnostunut Dick työskenteli vuoteen 1952 radio- ja levykaupan myyjänä. Dickin johtaja kaupassa toimi myöhemmin esikuvana hänen romaaniensa maanläheisille, työväenluokkaisille sankareille. Kirjojen hahmot myös keskustelevat usein esimerkiksi John Dowlandin, Richard Wagnerin ja Gustav Mahlerin sävellyksistä.

Lue lisää ...

Dick teki romaanikäsikirjoituksia ja osallistui kirjoituskurssille. Julkaisijoita löytyi kuitenkin vain hänen scifinovelleilleen. Dick alkoi kirjoittaa päätoimisesti vuonna 1952. Ensimmäisen tieteisromaaninsa Dick sai julkaistua vuonna 1955. Dick avioitui vuonna 1950. Vuonna 1958 hän rakastui leskirouvaan ja seurasi uusi avioliitto ja perhe. 

Vuonna 1962 julkaistiin Dickin romaani Oraakkelin kirja, joka voitti Hugo-palkinnon. Dickin muusta tuotannosta poiketen hän hioi teosta verraten pitkään. Oraakkelin kirjassa Dick käsitteli keskeistä kiinnostuksenkohteitaan: mitä on todellisuus ja mitä on inhimillisyys. Omasta mielestään Dick ei kirjoittanutkaan tieteiskirjallisuutta vaan tavallista kirjallisuutta. Hän ei halunnut ennustaa tulevaisuutta, vaan kirjoittaa siitä maailmasta, jossa hän eli. 

Dick piti tiukkaa työtahtiaan yllä lääkkeiden avulla. Vähitellen piristeet alkoivat aiheuttaa Dickille näkyjä, jotka vaikuttivat häneen syvästi. Yhä useammassa kirjassa alkoivat huumeet olla tärkeässä osassa. Dickin teokset alkoivat myös muuttua sävyltään tummemmiksi, jopa vainoharhaisen yhteiskuntakriittisiksi. Dickin avioliitto päättyi eroon vuonna 1964. Vuonna 1966 Dick kirjoitti kaksi keskeisimpiinsä kuuluvaa teosta, Palkkionmetsästäjän ja Ubikin. 

1970-luvun alussa Dick yritti itsemurhaa ja hän päätyi vieroitushoitoon. Romaani Anna kyynelten tulla, pyysi poliisi (1974) sai John W. Campbell -muistopalkinnon. Hämärän vartija (1977) on vain lievästi science fiction -pitoinen kertomus vieraantumisesta ja minuuden katoamisesta. Dick piti kirjaa ainoana mestariteoksenaan ja omisti sen huumeisiin kuolleille ystävilleen. Dickin viimeiseksi jäänyt romaani Timothy Archerin sielunvaellus (1981) on aikalaisromaani, joka pohtii muun muassa kuolemaa.

Dick kuoli aivohalvaukseen vuonna 1982. Elinaikanaan Dick oli ennen kaikkea kirjailijoiden kirjailija, jota arvostivat muun muassa Stanislaw Lem, Ursula K. Le Guin ja Michael Moorcock. Dickin teokset nousivat suuren yleisön suosioon vasta hänen kuolemansa jälkeen. Dickin vaikutus 1980-luvulla näkyi erityisesti kyberpunk-henkisissä teoksissa. Dickin teoksiin perustuvista elokuvista tunnetuin on Ridley Scottin Blade Runner (1982), vaikka sen käsikirjoituksella ei ole paljoakaan yhteistä Dickin romaanin Palkkionmetsästäjä kanssa. Philip K. Dick -palkinto on Philadelphian science fiction -yhdistyksen vuoden parhaalle alun perin pehmeäkantisena ilmestyneelle kirjalle myöntämä palkinto.

Suomennetut romaanit

Suluissa alkuperäinen kirjoitusajankohta.

Maailma jonka Jones teki (1954)
Jumalan kahdeksan sormea (1955)
On aika sijoiltaan (1958)
Oraakkelin kirja (1961)
Rakennamme sinut (1962)
Mars on meidän (1962)
Simulantit (1963)
Tohtori Veriraha (1963)
Varro vain viime vuotta (1963)
Alfan kuun klaanit (1964)
Palmer Eldritch – kolmesti merkitty mies (1964)
Lies Inc. (1964)
Haudasta kohtuun (1965)
Palkkionmetsästäjä (1966)
Ubik (1966)
Ruukunkorjaaja (1968)
Anna kyynelten tulla, pyysi poliisi (1970)
Hämärän vartija (1973)
Valis (1978)
Jumalan pojan paluu (1980)
Timothy Archerin sielunvaellus (1981)

Lähteitä

Petri Salin: ”Näkevätkö androidit unia Philip K. Dickistä?” Portti 2/1993.
Ulkomaisia tieteiskirjailijoita 1. Toimittaneet Toni Jerrman ja Vesa Sisättö. BTJ Kirjastopalvelu, 2004.

Kuva: Pete Welsch

Fantasy-sarja

John Books Oy:n sarja. Sarjassa ilmestyi myös Douglas Adamsin Linnunradan käsikirja liftareille (1981) ja Harry Harrisonin Ruostumaton teräsrotta (1980).

Harrisonin Kuoleman planeetta aloittaa trilogian, mutta jatko-osia ei suomennettu.

Fantasy-sarja sisältää tällä hetkellä 5 kirjaa.

Kuoleman planeetta (Fantasy-sarja)
★ 7.46 / 24
Jumalan kahdeksan sormea (Fantasy-sarja)
★ 6.32 / 35
Marsilaiset, menkää kotiin! (Fantasy-sarja)
★ 6.70 / 17
Väliasema (Fantasy-sarja)
★ 8.00 / 29
Jähmettynyt yhteiskunta (Fantasy-sarja)
★ 7.88 / 16

Kirja-arvioita

04.11.2023
Wicked-Willie avatar
Wicked-Willie
Kirjoja 667, Kirja-arviot 19, Viestit 67
★★★★★★★☆☆☆ 7 / 10

Olin lukenut tämän kirjan joskus vuosia sitten, varmaan vuosituhannen taitteessa, joten juonesta oli vain todella hatara muistikuva. Paremmin muistin sen, etten ollut teoksesta pitänyt lainkaan, mutta annoin mahdollisuuden kun sattui kirjahyllyssä osumaan hyppysiini.

Käytetty kieli osoittaa, ettei teos todellakaan ole modernin sovinnaisuuskäsityksen aikakaudelta: naiset ovat enemmän tai vähemmän heikkoja ja yksinkertaisia sekä valkoisten joukossa on neekereitä jotka useaan otteeseen äityvät "nekruilemaan". 

Lue lisää ...

Kirjan juoni on näppärä, mutta välillä kerrontaa ikään kuin karkaa lapasesta. Loppupuolen "todellisuuden luojan" henkilöllisyys oli helposti arvattavissa, eikä yllättänyt.

Lopputulemana olen varsin tyytyväinen, että annoin kirjalla toisen mahdollisuuden. Osoittaa myös miten oma maku on muuttunut vuosien kuluessa.

19.05.2007
Hillo avatar
Hillo
Kirjoja 274, Kirja-arviot 1, Viestit 53
★★★★☆☆☆☆☆☆ 4 / 10

Scifiksi idea ei sinänsä ole mitenkään uusi: matkata toisiin mailmoihin. Tässä se tapahtuu putoamalla hiukkaskiihdyttimeen ja päätymällä kirjan henkilöiden päiden sisäisiin todellisuuksiin. Niin lupaavalta kuin idea vaikuttaakin, on se pilattu liiallisella asenteellisuudella henkilöiden sisäisiä tuntemuksia kohtaan. Yksikään maailma ei toimi, ja niistä halutaan äkkiä pois. En tiedä, vaikuttaako kirjan syntymaa ja -vuosi (USA ja 1957), mutta erityisesti kommunismi ja kommunistit nähdään jonakin pahana, mutta mahdottomana kitkeä. Kirjan viesti tuntuu olevan "Ole realisti; uskovaisten, pikkuporvarillisten kulttuuri-intoilijoiden, vainoharhaisten ja kommunistien maailmat olisivat kamalia paikkoja." Vielä kun tähän lisätään suomentajan räikeät yhdyssanavirheet ja loppua kohden latistuva tunnelma ja ahdasmielisen tuntuiset henkilöhahmot, voin sanoa, etten kamalasti pitänyt. Alkupuoli oli hyvä, tunnelma nousi sopivasti, kunnes ensimmisestä maailmasta päästään pois. Siitä lähtien kirjan kiinnostavuus latistuu hitaasti loppua kohden, vaikka siinäkin esiintyy jokunen mielenkiintoa herättävä kohta. En suosittelisi kenellekään, joka ei halua irvailla edellä mainitun tyyppisten henkilöiden kustannuksella. tai sitten kannattaa lukea vain alkupuoli. Lyhyesti: idea hyvä, yleisesti ottaen muu tökkii.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja