Armada
Alkuteos ilmestynyt 2015. Suomentanut J. Pekka Mäkelä. Kansi: Jussi Karjalainen. Sidottu, kansipaperi.
Goodreads Choice -palkintoehdokas 2015.
Hilpeä ufotrilleri pahimpaan seikkailun- ja nostalgiannälkään
Zack Lightman ei ole koskaan järin perustanut todellisuudesta, vaan elokuvat ja videopelit ovat aina vetäneet pidemmän korren. Zackin suurin toive on, että tapahtuisi jotain fantastista. Että käynnistyisi suuri avaruusseikkailu.
Kun Zack sitten bongaa avaruusaluksen, hän uskoo ensin menettäneensä järkensä. Näköpiirissä leijuva laite on suosikkivideopeli Armadasta, jossa pelaajien tavoitteena on suojella maapalloa ulkoavaruuden tunkeilijoilta.
Käynnistyy yllätysten ketju, joka panee Zackin tarkistamaan tietämyksensä maapallon historiasta, sen tulevaisuudesta sekä omasta elämästään. Kun vaakakupissa painaa ihmiskunnan eloonjääminen, Zackin on puettava ylleen sankarin viitta.
”Huikean viihdyttävä ylistyslaulu vanhoille videopeleille – hirveän hauskaa luettavaa niille, joilla tuo aika ja pelit ovat muistissa.” – George R. R. Martin
Ernest Cline
Ernest Cline (s. 1972) kasvoi uskonnollisessa perheessä Keskilännen takapajuisessa pikkukaupungissa. Paikkakunnalla oli 25 kirkkoa ja yksi kirjasto. Paikkakunnan ahdasta ilmapiiriä paetakseen Ernest uppoutui elokuviin, sarjakuviin ja scifikirjoihin. Suoranainen pakkomielle hänelle tuli roolipeleistä, jotka antoivat paitsi mahdollisuuden vierailla fantasiamaailmoissa myös osallistua itse seikkailuihin. Myöhemmin intohimoksi tulivat videopelit. Cline sai kuitenkin vieroitettua itsensä, ennen kuin hänestä kertomansa mukaan olisi tullut yksi niistä joiden oikean elämän tietokonepelit ja lumetodellisuudet ovat tuhonneet.