Luettavana
0 kirjaa
Luen: -
Vuosi 2026
0 kirjaa
Viimeisin: -
Luettuna
41 kirjaa
Keskiarvolla: 8.7
Arvioita: 6
Lukulistalla
0 kirjaa
Toivelistalla: 0
Liittynyt: 3. huhtikuuta 2009
Saavutuksia
0
Taso
0
%
Tutkija
1
Taso
78
%
Lukutoukka
1
Taso
5
%
Arvioija
0
Taso
0
%
Keskustelija
1
Taso
0
%
Osallistuja
0
Taso
75
%
Kokonaisuus
Kirja-arviot ja kommentit
Kirjaudu sisään voidaksesi lajitella kirjoja sarakkeiden ja vuosien mukaan.
Yhteensä 6 kpl
Vampiraatit: Kuoleman kapteeni
2009 | Vampiraatit #3 | ★ 10 | näytä arvio
Kauan odotettu kolmas osa on saapunut viimein...! Tosin hieman petyin. Älkää ymmärtäkö väärin, kirja oli loistava! :) Minä vaan olen niin romantiikan nälkäinen että olisin toivonut enemmän kipinöintiä Lorcanin ja Gracen välillä <3
Kirjan tarina jatkaa kaksosten matkaa ja huomasin taas kuinka loistava kirjailija Somper on.
Hän pitää lukijan otteessaan viimeiselle riville asti. Jännitystä ja odottamattomia käänteitä riitti vaikka muille jaka. Henkilökohtaisesti en malta odottaa 4. osan saapumista! Suosittelen kaikille Somperin aikaisemmista kirjoista pitäneille, ja Vampiraattien maailmassa vaeltaville.
Somper
Justin
Justin
08.08.2009
Korpinportti
2007 | Viisi vartijaa #1 | ★ 8 | näytä arvio
Kirjan juoni vaikuttaa alussa tavalliselta, melkeimpä tylsältä. On poika joka on rikollinen, hän jää kiinni, hän kohtaa outoja tapahtumia, parantaa tapansa ja pelastaa maailman. Silti kirjailijan tyyli pakottaa jatkamaan lukemista. Otettuani kirjan käteen en millän olisi malttanut laskea sitä! Klassisesta juonesta huolimatta pidin kirjasta ja samaistuin Mattin hahmoon vaikken ole nuorisosrikollinen, enkä edes 14-vuotias poika. Suosittelen Horowitzin kirjoja kaikille jotka arvostavat hyviä lukukokemuksia.
Horowitz
Anthony
Anthony
17.06.2009
Mariel, taistelija
2000 | Redwallin taru #4 | ★ 10 | näytä arvio
Mariel taistelija on valloittava kertomus siitä miten tytöistä voi tulla aivan yhtä suuria sankareita kuin pojistakin. Juoni on pitkälti klassinen. On hyvä joka haluaa voittaa pahan ja lopulta voittaakin. Nuori hiirityttö lähtee ystäviensä saattamana merelle etsimään isäänsä jonka pelätty Laivarottien kuningas, Gabool hurjapää on ottanut vangikseen. Lopulta Mariel onnistuu ystäviensä ja isänsä avustuksella peittoamaan laivarotat ja kirjalla on onnellinen loppu. Pidin kirjasta enemmän kuin monesta muusta saman kaltaisesta, sillä Jacquesin hahmot ovat niin aidon tuntuisia, vaikka ovatkin eläimiä. Suosittelen kaikille jotka pitävät Jacquesin muista kirjoista.
Jacques
Brian
Brian
31.05.2009
Mattimeo
1999 | Redwallin taru #3 | ★ 8 | näytä arvio
Mattimeo on 3 osa Redwallin taru- sarjaan. Kirjassa kerrotaan kuinka pienestä, pilalle hemmotellusta hiirinuorukaisesta kasvaa urhea soturi. Kun viekas ja pahantahtoinen Salagar Julma niminen kettu sieppaa Mattimeon ja tämän toverit, on Mattimeon aika osoittaa todella olevansa Redwallin soturin poika ja suojella ystäviään parhaan kykynsä mukaan. Mattimeon isä, Soturi Matias lähtee orjakaravaain perään tarkoituksenaan pelastaa lapset. Tällävälin kuitenkin Redwallia vaani uusi vaara, eikä sen soturi ole tälläkertaa paikalla auttamassa. Asiat kuitenkin kääntyvät parhainpäin, silä onhan paikalla vielä Matiaksen urhea ja nokkela vaimo, Ruiskaunokki. Lopulta Mattimeo ja hänen ystävänsä saadaan vapautettua ja hyvä voittaa jälleen kerran pahan. Mielestäni Brian Jacques on yksi maailman parhaista kirjailijoista. Hän osaa kirjoittaa mielenkiintoista ja kuvailevaa tekstiä joka ei varmasti jätä ketään kylmäksi. Suosittelen kirjaa kaikille jotka pitivät sarjan ensimmäisestä osasta: Soturi Matiaksen miekka.
Jacques
Brian
Brian
31.05.2009
Kristallivankila
2000 | Deptfordin hiirten seikkailuja #2 | ★ 8 | näytä kommentti
Kirja oli todellakin hieman tylsempi kun edellinen, mutta silti huomasin pureskelevani sormenkynsiäni tietyissä kohdissa! Ehkä kuulun niihin jotka eivät osaa erottaa faktaa fiktiosta, mutta sävähdin nähdessäni olkinuken vielä jonkin aikaa lukukokemuksen jälkeen! Kiehtovaan juoneen taitavasti punotut kauhun elementit saavat kylmät väreet kulkemaan edelleen selkäpiissäni. :)suosittelen niille jotka ovat hieman rohkeampia kuin allekirjoittanut!
Jarvis
Robin
Robin
03.04.2009
Nälkäpeli
2008 | Nälkäpeli #1 | ★ 10 | näytä kommentti
Nälkäpeli on hurmaava kaikessa kauheudessaan. Kirjailijalla on hyvä tyyli ja juoni on mukaansa tempaava. Rakastuin kirjaan heti ensimmäisiltä sivuilta lähtien ja tuskin maltoin laskea sen kädestäni! Lukiessani en olisi varmaan huomannut vaikka takapihalla olisi räjäytetty ydinpommi. Suosittelen ehdottomasti kaikille. En malta odottaa seuraavan osan ilmestymistä!!
Collins
Suzanne
Suzanne
03.04.2009