Alkuteos ilmestynyt 2020. Suomentanut Susanna Hirvikorpi. Nidottu.

Mitä jos Wendy olisikin matkannut Mikä-Mikä-Maahan Kapteeni Koukun kanssa?

Löytääkö Wendy lapsuutensa sankarin, Peter Panin, ja Mikä-Mikä-Maan?

Kuusitoistavuotiaan Wendyn elämä on tylsää. Kaiken huipuksi hänen vanhempansa ovat päättäneet lähettää tyttärensä Irlantiin kotiopettajaksi. Wendy haaveilee ihan muusta ja kirjoittaa tarinoita Mikä-Mikä-Maasta ja Peter Panista. Hän ei kuitenkaan ole koskaan tavannut Peteriä, jolla on tapana istuskella hänen ikkunansa ulkopuolella kuuntelemassa tarinoita. Mutta eräänä päivänä Peterin varjo jää jälkeen ja Wendy löytää sen ja työntää talteen laatikkoon.

Seikkailu alkaa, kun Wendy törmää Kapteeni Koukkuun ja neuvottelee varjon vaihtokaupalla matkan merirosvolaivalla Mikä-Mikä-Maahan. Kapteeni Koukulla on kuitenkin mielessään synkempiä suunnitelmia Mikä-Mikä-Maan varalle ja koko maan olemassaolo on vaarassa. Kun Wendy pääsee selville suunnitelmista, hän liittoutuu yllättävän kumppanin, Helinä-keijun, kanssa korjatakseen virheensä. Ei olisi koskaan pitänyt luottaa merirosvoon!

Julkaistu
29.6.2022 (Tammi)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Twisted Tales

Kirjasarja

Kaikki sarjatiedot →
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

101
90
80
70
62
50
41
30
20
10
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

2 arviota

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

6/10
Näytä arvio (sisältää juonipaljastuksia)

Tarina on kuin poikien seikkailukertomus, josta on yritetty tehdä tyttöjen seikkailukertomus kertomalla enimmän kirjaa vain kahdesta tytöstä. Lopputuloksena on kuitenkin melko negatiivinen kuvaus siitä, mitä on olla tyttö, sekä paljon seikkailusta toiseen hyppimistä ilman, että varsinainen juoni kunnolla etenee ennen kirjan loppua sekä runsaasti Mikä-Mikä-Maan esittelyä. Wendy on lisäksi kovin naiivi päähenkilö, minkä takia tarinan kerronta on lapsellista. Toisaalta mukaan on otettu siihen nähden rajuja kuvauksia esimerkiksi seksuaalisesta häirinnästä, joten jäi hieman epäselväksi, mikä on kirjan kohderyhmä.

Kaiken kaikkiaan kirja kertoo Wendyn kasvutarinan ja on kuin vierailu Mikä-Mikä-Maassa, joskin maasta saa lopulta melko synkän kuvan. Kirja myös tuntuu yrittävän ottaa kantaa turhan moneen asiaan ja esiin nostetaan paljon negatiivisia asioita, jolloin lopputuloksena myös maailmasta saa melko negatiivisen kuvan siihen nähden, että kirja on tarkoitettu nuorille/lapsille, ja kirjan viestistä tulee sekava. Tarinasta olisi voinut tehdä erittäin hyvän se, että olisi keskitytty selkeämmin teemaan ajan kulumisesta ja ikääntymisestä, josta nostettiin tarinassa erittäin mielenkiintoisia havaintoja, joita en ollut koskaan Peter Pania katsellessani tullut edes ajatelleeksi.

Positiivista kirjassa on ainakin se, että Mikä-Mikä-Maata esitellään siinä määrin, että on kuin itsekin olisi siellä vieraillut. Myös hahmot on kuvattu kaikin puolin hyvin uskollisesti Peter Pan -elokuvalle. Kirja myös ehdottomasti huipentuu loppuun, jossa viimein kirjan pääjuoni etenee vauhdilla. Lopussa monet kirjan aikaisemmat tapahtumat vaikuttavat kuitenkin unohtuneen niin, että juonenkäänteitä ei ole sidottu siihen kunnolla vaan ne jäävät irrallisiksi. Lisäksi koska tarina sijoittuu 1900-luvun alkuun, jota kuvataan muuten melko uskottavasti, rikkoi tunnelmaa, että lopussa on ajankuvaan sopimaton kohta, jossa Wendy puhuttelee miesten ja naisten lisäksi kolmatta sukupuolta. Koukun suunnitelma oli myös pettymys.

Myös hieman kummallisesti osa nimistä on suomennettu ja osaa ei. Ihan ymmärrettävää on, ettei Wendyn nimeä haluttu vaihtaa Leenaksi mutta kadonneiden poikien nimet ainakin olisi voinut suomentaa.

4/10

Perinteinen pojille suunnattu seikkailukirja, jonka päähenkilö on vielä "ei mikään tavallinen tyttö". Kirjan ajatus on mielenkiintoinen, mitä jos Peter Pan ei olisikaan mukana suurimmassa osassa kirjaa? Tuloksena on kuitenkin kertomus, jossa mennään järjestyksessä seikkailukohtauksesta toiseen ja esitellään Mikä Mikä Maan maisemia. Eniten minua hämmensi tässä kirjassa kerronta. Se on suunnattu pääosin lapsille, mutta välillä eteen tulee vaikeita kuvauksia ja erikoisia sanoja. Ne etäännyttivät ainakin minua lukijana juonesta. Esim. kuka 16-vuotias sankaritar kuvailee maailmaa näin: "Maan tasalla kasvoi merkillisiä pikku kasveja. Vaikka Wendy ei yleensä mielellään lausunut subjektiivisia mielipiteitä puolustuskyvyttömistä olennoista, ne olivat hänen mielestään varsin rumia." Minua häiritsi myös se, miten kirjailija käyttää kaikista muista kuin ihmisolennoista, esim. Helinästä, termiä "se". Joo, ei mennyt jatkoon tämä kirja. Oli taistelu saada luettua loppuun.

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja