Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Margaret Atwood
  • Myytit
  • Penelopeia

Penelopeia

Myytit
Margaret Atwood
Penelopeia (Myytit) - Margaret Atwood
★ 7.38 / 18
123456637789210

Penelopeia: Penelopen ja Odysseuksen myytti. Alkuteos ilmestynyt 2005. Suomentanut Kristiina Drews. Kansi: Markko Taina. Sidottu.

Mythopoeic-palkintoehdokas 2006.

Penelopen ja Odysseuksen myytti – Mitä Odysseia jättää kertomatta Penelopesta ja paljosta muusta.

Atwood kertoo itse, miksi Penelopen ja Odysseuksen tarina on kerrottava uudelleen:

”Homeroksen Odysseia ei ole ainoa versio tästä tarinasta. Myyttiaines oli alkuaan suullista ja myös paikallista: yhdellä seudulla myyttiä kerrottiin yhdellä tavalla ja toisella seudulla aivan toisin. Olen hyödyntänyt muuta materiaalia kuin Odysseiaa, erityisesti seikoissa jotka koskevat Penelopen syntyperää, nuoruutta ja naimisiinmenoa sekä hänestä levitettyjä juoruja.”

”Päätin antaa Penelopen ja 12 hirtetyn palvelijattaren kertoa tämän tarinan. Palvelijattarien muodostama kuoro keskittyy kahteen kysymykseen, jotka nousevat itsestään, kun Odysseiaa lukee tarkasti: mikä aiheutti heidän hirttämisensä ja mitä Penelope todella tiesi? Odysseiassa kerrottu tarina ei ole vedenpitävä. Hirtetyt palvelijattaret eivät ole jättäneet minua rauhaan, ja Penelopeian mukaan eivät myöskään Penelopea.”

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaMainstreamAntiikin mytologiaMetafiktio
Julkaistu: 2005 (Tammi)
Alkuperäinen nimi: The Penelopiad: The Myth of Penelope and Odysseus
Kirja-arviot ja kommentit (2)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Kootut kertomukset
★ 8.34 / 59
Luolavuodet
★ 8.22 / 19
Elämä elämältä
★ 7.96 / 24
Rakkaani, kyyhkyläiseni: Jännityskertomuksia
★ 7.70 / 23
Matemaattisia olioita tai jaettuja unia
★ 7.70 / 17
Foucaultin heiluri
★ 7.62 / 34
Ódinnin ratsu – Skandinaaviset jumaltarut
★ 7.58 / 17

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Margaret Atwood

Margaret Atwood

Margaret Atwood (s. 1939) on tunnetuimpia kanadalaisia nykykirjailijoita. Hänen teoksiaan on käännetty yli kolmellekymmenelle kielelle.

Atwood syntyi Ottawassa. Hänen isänsä oli eläintieteen professori ja hyönteistutkija ja hänen äitinsä Margaret ravintotieteilijä. Atwood vietti lapsuutensa perheensä kanssa eräretkillä Pohjois-Quebeckin metsissä ja oppi tällöin jo rakastamaan luontoa ja kirjallisuutta. Vuonna 1946 perhe muutti Torontoon. Myöhemmin hän opiskeli yliopistossa englanninkielistä kirjallisuutta ja toimi yliopiston opettajana. Asuttuaan useita vuosia eri puolilla maailmaa, muun muassa Englannissa ja Australiassa, Atwood palasi Torontoon, missä hän nykyään asuu. Hän on naimisissa kirjailija Graeme Gibsonin kanssa ja heillä on yksi tytär. Atwood on kiinnostunut kirjoittamisen lisäksi muun muassa ympäristönsuojelusta ja Kanadan kulttuurista.

Lue lisää ...

Orjattaresi (1985) on Atwoodin tunnetuimpia romaaneja. Kirja sijoittuu lähitulevaisuuden Pohjois-Amerikkaan, jossa fundamentalistikritityt ovat ottaneet voimakeinoin vallan. Teosta on myyty yli kahdeksan miljoonaa kappaletta. Atwood vieraili Suomessa vuonna 1986 Orjattaresi-käännöksen takia ja 1994 kertomassa romaanistaan Ryövärimorsian. Lahden kirjailijakokoukseen hän osallistui 1981.

Margaret Atwood on saanut useita kirjallisuuspalkintoja. Hän oli ehdolla Booker-palkintoon teoksillaan Kissansilmä (1989) ja Nimeltään Grace (1996) ja sai Bookerin romaanista Sokea surmaaja (2000), jonka Time-lehti puolestaan valitsi vuoden 2000 romaaniksi.

Kirjallisuutta

Ulkomaisia tieteiskirjailijoita 2. Toimittaneet Toni Jerrman ja Vesa Sisättö. BTJ, 2004.

Kuva: ©Luis Mora 2020/Otava

Myytit

Myytit sisältää tällä hetkellä 7 kirjaa.

Myyttien lyhyt historia (Myytit)
★ 3.00 / 2
Kauhukypärä (Myytit)
★ 6.20 / 5
Penelopeia (Myytit)
★ 7.38 / 18
Leijonahunaja (Myytit)
ei arvioita
Paino (Myytit)
★ 7.00 / 2
Unien Angus (Myytit)
★ 6.00 / 6
Uskollisen vaimon kyyneleet (Myytit)
★ 6.00 / 2

Kirja-arviot ja kommentit

13.03.2017
Eija avatar
Eija
Kirjoja 1491, Arviot 443, Viestit 1453
★★★★★★★☆☆☆ 7 / 10

Pääosiltaan perustuu Homeroksen Odysseiaan, mutta kirjailija pitää sitä epäjohdonmukaisena ja on ottanut kirjaansa vaikutteita suullisen perimätiedon muodossa kerrottuun versioon Odysseuksen myytistä.

Tarinaa kerrotaan pilke silmäkulmassa ja se on nykyaikaan heijastava. Kiva pieni kirjanen oli virkistävä lukukokemus.

19.11.2012
Dyn avatar
Dyn
Kirjoja 542, Arviot 51, Viestit 3978
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Ihastuttava, feministinen tulkinta vanhalle myytille. Vaihtelevat kerrontatyylit tehostavat kirjaa mukavasti ja elähdyttävät lukukokemusta. Atwoodilla on asiaa, ja hän sanoo sen hyvin.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja