Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Uutiskirje
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • English (EN)
  • Selaa
    • Uusimmat tapahtumat
    • Uutuuskirjat
    • Tulossa kirjoja
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
  • Haaste
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Kirjaudu

Hautausmaan poika

Neil Gaiman, Dave McKean
Hautausmaan poika - Neil Gaiman, Dave McKean
  ★ 7.40 / 143
1★12★13★24★15★476★177★488★69★2010★

Alkuteos ilmestynyt 2008. Suomentanut Inka Parpola. Kuvittanut Dave McKean. Sidottu.

Hugo-palkinto 2009, Locus-palkinto (paras nuortenkirja) 2009, Newbery-mitali 2009, Carnegie-mitali 2010. World Fantasy -palkintoehdokas 2009, Mythopoeic-palkintoehdokas (nuortenkirjat) 2009, British Fantasy -palkintoehdokas 2009.

”Tämän lapsen kasvattamiseen tarvitaan enemmän kuin pari hyväsydämistä sielua. Siihen tarvitaan”, Silas sanoi, ”koko hautuumaa.”

Ei-Kukaan ”Eikku” on ihan tavallinen poika. Paitsi, että hän asuu vanhassa haudassa ja hänelle on myönnetty kunniakuolleen arvo. Aaveet suojelevat orvoksi jäänyttä poikaa kaikkialla vaanivilta jokamiehiltä.

Hautausmaalla kasvaneelle Eikulle aaveet ovat tutumpia kuin pitsa tai koulunkäynti. Hän ei aina muista, että kalmisto kätkee sisäänsä myös karmivia asioita.

Elävien pitää kuitenkin elää eikä viettää koko elämäänsä hautausmaalla. Onnistuuko Eikku aaveilta oppimillaan taidoilla kukistamaan julmat Jack-jokamiehet? Ja miten hän pärjää hautausmaan muurien ulkopuolella – ilman aaveiden apua?

”Paras kirja, jonka Neil Gaiman on koskaan kirjoittanut.” – Diana Wynne Jones

Adlibris: tarkista saatavuus

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Ei rekisteröitymistä - Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Muokannut 26.01.2025
Luokitus: Fantasia, Nuortenkirjallisuus, Kummitukset, Locus-palkinto, Hugo-palkinto, Carnegie-mitali
Julkaistu: heinäkuu 3, 2009 (Otava)
Alkuperäinen nimi The Graveyard Book
Neil Gaiman

Neil Gaiman

Kirjailija ja käsikirjoittaja Neil Gaiman on syntynyt vuonna 1960 Englannissa. Hän on kirjoittanut novelleja, romaaneja, sarjakuvia, kuunnelmia sekä televisio- ja elokuvakäsikirjoituksia. Gaiman on saanut lukuisia palkintoja ja hänen teoksiaan on myyty 50 miljoonaa kappaletta. Suomessa Gaiman on vieraillut neljästi.

Gaiman oppi lukemaan nelivuotiaana ja varttui lukien C. S. Lewisin ja J. R. R. Tolkienin kirjoja. Hänen suuri suosikkinsa oli Lewis Carrollin Alicen seikkailut ihmemaassa. Nuorena hän innostui tieteiskirjallisuudesta ja luki muun muassa Roger Zelaznya, Gene Wolfea, Ursula K. Le Guinia ja Michael Moorcockia. Koulukirjastossa oli paljon vanhoja kirjoja, joten Gaiman sai tutustua Edgar Allan Poen, G. K. Chestertonin ja lordi Dunsanyn kirjoihin. Lapsena Gaiman luki paljon myös sarjakuvia kuten Batmania. Sarjakuvaromaanien nousu 1970-luvulla sai hänet jälleen innostumaan sarjakuvan mahdollisuuksista. Päästyään koulusta 16-vuotiaana Gaimanin tavoitteena oli ryhtyä sarjakuvakäsikirjoittajaksi. Hän muutti vuonna 1981 Lontooseen ja alkoi työskennellä toimittajana, jotta oppisi tuntemaan kustannusalaa. Vuonna 1987 DC Comicsin toimitus palkkasi Gaimanin kirjoittamaan uudenlaista sarjakuvaa unohdetusta 1930-luvun sarjakuvahahmosta nimeltä Sandman. Vuosina 1988–1996 ilmestynyt Sandman oli Gaimanin läpimurto. Sarja on koottu kymmeneen albumiin ja niitä on myyty 30 miljoonaa kappaletta. Gaiman on saanut töistään 19 Eisner-sarjakuvapalkintoa.

Lue lisää ...

Romaanikirjailijana Gaiman teki ensiesiintymisen vuonna 1990, jolloin ilmestyi hänen yhdessä Terry Pratchettin kanssa kirjoittamansa humoristinen Hyviä enteitä. Teos oli Locus- ja World Fantasy -palkintojen ehdokkaana. Gaimanin esikoisromaani Neverwhere – Maanalainen Lontoo (1996) on alun perin tv-sarjan käsikirjoitus. Tähtisumua (1999) on kirjoitettu aikuisten saturomaaniksi ja alkuperäiseen kirjaan kuuluu Charles Vessin kuvitus. Teos sai Mythopoeic-palkinnon ja siihen perustuva samanniminen elokuva ilmestyi vuonna 2007. Tähtisumua on muun muassa kunnianosoitus lordi Dunsanylle ja tämän teokselle Haltiamaan kuninkaantytär. Unohdetut jumalat (2001) nosti Gaimanin menestyskirjailijoiden joukkoon ja voitti sekä Hugo-, Nebula-, Locus- että Bram Stoker -palkinnot. Coraline varjojen talossa (2002) sai parhaan nuortenkirjan Bram Stoker -palkinnon sekä parhaan pienoisromaanin Hugo-palkinnon. Kirjasta tehtiin nukkeanimaatio Coraline ja toinen todellisuus vuonna 2009. Hämähäkkijumala (2005) sijoittui Unohdettujen jumalien maailmaan. Romaani sai British Fantasy-, Mythopoeic- ja Locus-palkinnot. Kokoelman Aarteita ja muistoesineitä (2006) novelli ”Vihreiden kirjainten arvoitus” sai Hugo-palkinnon. Hautausmaan poika (2008) sai lastenkirjallisuuden Newbery-mitalin, Carnegie-mitalin ja Hugo-palkinnon. 

Gaiman on asunut vuodesta 1992 Minnesotassa Yhdysvalloissa. Hänellä on kolme lasta ensimmäisen vaimonsa kanssa. Gaimanin kotina on vanha puinen kartano, jonka asukkaisiin kuuluu viisi kissaa, koira sekä viisituhatta kirjaa. Gaiman keräilee kirjoja, mustia nahkatakkeja ja mustia t-paitoja.

Kuva: Petri Puromies, Otava

Muita teoksia kirjailijalta Neil Gaiman

Pohjoisen mytologia
  ★ 6.76 / 28
Sandman: Hyväntahtoiset (Sandman deluxe #9)
  ★ 8.38 / 8
Sandman: Maailmainloppu (Sandman deluxe #8)
  ★ 7.44 / 9
Sandman: Kerratut elämät (Sandman deluxe #7)
  ★ 7.92 / 13
Sandman: Sepitteitä ja kajastusta (Sandman deluxe #6)
  ★ 8.24 / 13
Onneksi oli maitoa
  ★ 6.72 / 14
Sandman: Persoonapeli (Sandman deluxe #5)
  ★ 7.82 / 17
Sandman: Utujen vuodenaika (Sandman deluxe #4)
  ★ 8.32 / 19
Sandman: Unten ihmemaa (Sandman deluxe #3)
  ★ 8.18 / 17
Sandman: Nukkekoti (Sandman deluxe #2)
  ★ 8.14 / 14
Sandman: Yösävelmiä ja alkusoittoja (Sandman deluxe #1)
  ★ 7.82 / 33
Kuolema: Elämisen kallis hinta (Sandman)
  ★ 8.44 / 16
Unten metsästäjät (Sandman)
  ★ 7.54 / 24
Mitä tapahtui viittaritarille? (Batman)
  ★ 6.06 / 15
Coraline
  ★ 6.88 / 53
Hämähäkkijumala
  ★ 7.42 / 91
Neil Gaimanin Neverwhere
  ★ 7.04 / 44
Ikuiset
  ★ 6.44 / 32
Aarteita ja muistoesineitä (Spekulatiivisen fiktion mestareita)
  ★ 7.88 / 60
Sandman: Ikuiset yöt (Sandman)
  ★ 7.70 / 41
John Constantine – Hellblazer: Savua ja tulta (Hellblazer)
  ★ 7.66 / 12
Coraline varjojen talossa
  ★ 7.32 / 215
Unohdetut jumalat
  ★ 7.98 / 184
Tähtisumua
  ★ 7.50 / 268
Neverwhere – Maanalainen Lontoo
  ★ 7.98 / 248
Sandman: Usvien aika 1 (Sandman #4)
  ★ 8.80 / 51
Sandman: Unien maa (Sandman #3)
  ★ 8.28 / 47
Sandman: Nukketalo 2 (Sandman #2)
  ★ 8.54 / 49
Sandman: Nukketalo 1 (Sandman #2)
  ★ 8.40 / 47
Hyviä enteitä
  ★ 8.50 / 178

Kirja-arvioita

21.12.2015
Emelie avatar
Emelie
Kirjoja 729, Kirja-arviot 100, Viestit 2743
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Synkästä alusta huolimatta melko hassutteleva tarina. Synkkyytteen ei missään vaiheessa vajottu liiaksi vaan tarina jaksoi pysyä keveänä. Kirjassa oli hyvä rytmitys, vaikka aluksi juonen selvä jaksollisuus häiritsikin. Lopussa kuitenkin kaikki luvut koottiin nätisti yhteen, jolloin jokainen aikaisempi tapahtuma sai laajemman merkityksen. Tämähän oli eräänlainen kasvukertomus, melko eriskummallinen tosin. Pidin ideasta valtavasti, mutta muuten juoni ei oikein napannut. Varsinkin hahmot jäivät minulle todella etäisiksi. Näistä huolimatta ihan hyvä kokonaisuus, muttei kuitenkaan minun mielestäni parasta Gaimania.

16.06.2015
Mirelle avatar
Mirelle
Kirjoja 76, Kirja-arviot 35, Viestit 57
★★★★★★★★★☆ 9 / 10

Mielikuvituksellinen juoni, joka oli kaukana kliseisestä. Henkilöhahmot olivat kiehtovia ja salaperäisiä. Pidin myös kirjan joillakin sivuilla olevista kuvituksista. Pidin kirjasta, suosittelen kaikille.

12.10.2014
Lady_ avatar
Lady_
Kirjoja 221, Kirja-arviot 39, Viestit 0
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Kirja oli aika tylsä eikä meinannut jaksaa lukea loppuun asti...

17.08.2014
Kat avatar
Kat
Kirjoja 66, Kirja-arviot 7, Viestit 0
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Olen lukenut tänän kirjan kahteen otteeseen, ensin omaksi huvikseni ja toisen kerran koouluun esseeseen. Kirja oli pitkäveteinen ja hieman tylsähkö, mutta kuitenkin sitä jaksoi lukea loppuun saakka.

21.01.2010
Jussi avatar
Jussi
Kirjoja 1226, Kirja-arviot 109, Viestit 1764
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Vuonna 2002 suomennetun Unohdettujen jumalien jälkeen Gaimanin romaanit ovat olleet minulle jonkinlaisia pettymyksiä. Novellipuolella on kyllä tullut vastaan hyviä tarinoita. Edellinen hehkutettu nuortenkirja Coraline ei tehnyt suurta vaikutusta, joten en oikein tiennyt, mitä Hautausmaan pojalta pitäisi odottaa. Teos osoittautuikin erinomaiseksi ja palautti uskoni kirjailijan romaanituotantoon. Se kilpailee Gaiman-suosikkini asemasta Unohdettujen jumalien kanssa. Episodimainen tarina eteni sujuvasti alusta loppuun. Kirjailija onnistui luomaan jännittäviä ja mielikuvituksellisia kohtauksia – matka guulien kaupunkiin jäi hyvin mieleen. Henkilötkin olivat onnistuneita. Hautausmaan poika tuntui varttuneemmalle yleisölle suunnatulta kuin Coraline. Kirja voitti ansaitusti parhaan romaanin Hugo-palkinnon, suosittelen kovasti lukemista. Arvosanani on vahva nelonen.

21.01.2010
Thialfi avatar
Thialfi
Kirjoja 1243, Kirja-arviot 51, Viestit 276
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Hautausmaan pojan lukee läpi mielellään. Kirjassa on runsaasti kiehtovia yksityiskohtia, huumoria, taitavaa kielenkäyttöä ja jännittäviä kohtia. Taustatarina jää jossain määrin viitteelliseksi. Lasten- ja nuortenkirjana teos on vähintään Coralinen tasoinen saavutus viime aikojen parhaimpia nuorten fantasiakirjoja. Suomennos on hyvä lahjakirja nuorille lukijoille ja aikuisille Gaiman-kerhon jäsenille.

10.09.2009
Eija avatar
Eija
Kirjoja 1426, Kirja-arviot 418, Viestit 1390
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Hautausmaan poika oli ihan kivaa luettavaa, mutta siihen se jäikin – ihan kivaksi. Koska kirja osottautui selvästi lasten kirjaksi, en siitä ihan hirveästi innostunut juuri sen lastenkirjamaisen ”simppelin” kerronnan vuoksi. Kirjan rakenne oli hyvä. Jokainen luku oli oma tarinansa, mutta jatkumoa oli kuitenkin läpi kirjan ja hautausmaan poika Eikku kasvoi ja vanheni lukujen edetessä. Viimeisissä luvuissa aikaisemmat luvut niputettiin yhteen, jolloin aikaansaatiin yksi kokonaisuus.

Takaisin ylös
  • Risingshadow
  • Selaa
  • Neil Gaiman
  • Dave McKean
  • Hautausmaan poika
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.

Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.

Tietosuoja