Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Uutiskirje
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • English (EN)
  • Selaa
    • Uusimmat tapahtumat
    • Uutuuskirjat
    • Tulossa kirjoja
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
  • Haaste
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Kirjaudu

Kurganin varjot

Risto Isomäki
Kurganin varjot - Risto Isomäki
  ★ 7.00 / 29
1★2★3★4★25★86★117★58★29★110★

Kansi: Juri Patrikainen. Sidottu, kansipaperi.

Ihmiskunnan tuho uhkaa Mustallamerellä. Onko mitään enää tehtävissä?

Miten mystiset hautakukkulat ja indoeurooppalaisten kansojen alkukoti liittyvät Mustassameressä piilevään ekokatastrofiin? Ja miksi oikeiden ratkaisujen tekeminen on niin vaikeaa, joskus mahdotonta?

Lähitulevaisuuteen sijoittuvassa jännärissä arkeologi Alex Tšerkassov selvittää muinaisten hautakukkuloiden, kurganien, arvoituksia ja etsii kolmetuhatta vuotta sitten eläneen soturiprinsessan aarretta. Samaan aikaan Mustanmeren kalastajat tekevät järkyttäviä havaintoja, joita Alexin vaimo Irina lähtee tutkimaan. Pian havaitaan, että Mustanmeren syvänteissä on käynnissä jotakin äärimmäisen vaarallista.

Isomäki yhdistää karmivassa dystopiassaan todelliset ekologiset uhkakuvat pitkälle historiaan ulottuvaan spekulaatioon tuhon perimmäisistä syistä.

Arvosteluotteita:

”Fukushiman ja Filippiinien supertaifuuni Haiyanin jälkeen Risto Isomäen uutta romaania lukee melkein pelonsekaisin tuntein. Jos Isomäki kirjoittaisi suurella maailmankielellä, häntä nimitettäisiin Nostradamukseksi – tosin Isomäen romaaniennustukset ovat edeltäjänsä runoelmiin verrattuna kammottavampia. Niillä kun on vähintään spekulatiivinen tieteellinen pohja.” – Helsingin Sanomat

”Uutuusteos Kurganin varjot luottaa vahvan tarinan voimaan ja onnistuu. Vanhoista myyteistä sekä historiallisista ja biologisista tosiasioista Isomäki rakentaa pelottavan tulevaisuudenkuvan.” – Kansan Uutiset

”Aihevalinnoissaan Isomäki noudattelee kovan scifin parhaita perinteitä. Romaanit käsittelevät oikeasti tärkeitä kysymyksiä.” – Aamulehti

Adlibris: tarkista saatavuus
Arvostelu: Risto Isomäki: Kurganin varjot

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Ei rekisteröitymistä - Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Muokannut 12.03.2023
Luokitus: Scifi, Kotimainen, Jännitys, Ekokatastrofit
Julkaistu: syyskuu 4, 2014 (Tammi)
Risto Isomäki

Risto Isomäki

Risto Isomäki (s. 1961) on kirjailija ja tiedetoimittaja. Myös Isomäen kaunokirjallisia teoksia voi luonnehtia jollain tasolla sekä tiede- että tieteiskirjallisuudeksi. Niissä yhdistyvät tutkimukseen perustuvat tosiasiat science fictionin tulevaisuusnäkyihin. Ekologisen aiheiston käsittelijänä Isomäki on suomalaisen kirjallisuuden tunnetuimpia nimiä.

Isomäen esikoisteos Kristalliruusu (1991) oli luonnontieteelliseen science fictioniin painottunut seitsemän tieteisnovellin kokoelma. Teoksellaan Isomäki sai Atorox-palkinnon vuonna 1991 parhaasta kotimaisesta science fiction -novellista (”Puu”). Isomäki sai myös European Science Fiction Associationin Most Promising Science Fiction Writer -palkinnon 1994.

Lue lisää ...

Isomäki on herätellyt lukijoitaan tiedostamaan ihmisen ympäristöä muuttavan ja tuhoavan toiminnan seurauksia muun muassa romaanissaan Sarasvatin hiekkaa, joka oli yksi vuoden 2005 Finlandia-palkintoehdokkaista. Lisäksi kirjasto- ja kirjakauppaväki palkitsi tämän romaanin kirjavuoden kiinnostavimpana teoksena Kiitos kirjasta -mitalilla sekä Helsingin science fiction -seura Tähtivaeltaja-palkinnolla vuonna 2006. Teos on julkaistu myös sarjakuvaversiona.

Risto Isomäki oli Finncon 2006:n kunniavieras.

Kuva: Ville Palonen 2005

Muita teoksia kirjailijalta Risto Isomäki

Krakenin saari (Kryptidien metsästäjät #2)
  ⧗ 8.00 / 1
Pimeää jäätä (Pimeän pilven ritarit #2)
  ★ 5.62 / 8
Viimeinen erämaa (Lauri Nurmi -sarja #5)
  ★ 7.00 / 3
Atlantin kuningatar (Lauri Nurmi -sarja #4)
  ★ 8.20 / 5
Vedenpaisumuksen lapset
  ★ 6.80 / 10
Viiden meren kansa
  ★ 7.06 / 15
Haudattu uhka (Lauri Nurmi -sarja #3)
  ★ 4.56 / 9
Con rit (Kryptidien metsästäjät #1)
  ★ 6.64 / 25
Jumalan pikkusormi (Lauri Nurmi -sarja #2)
  ★ 6.72 / 37
Sarasvatin hiekkaa (sarjakuva)
  ★ 7.08 / 26
Litium 6 (Lauri Nurmi -sarja #1)
  ★ 6.68 / 47
Sarasvatin hiekkaa
  ★ 7.30 / 115
Herääminen
  ★ 6.98 / 46
Pimeän pilven ritarit (Pimeän pilven ritarit #1)
  ★ 7.20 / 30
Gilgamešin tappio (Kirjayhtymän science fiction -sarja)
  ★ 7.30 / 31
Kristalliruusu (Kirjayhtymän science fiction -sarja)
  ★ 7.52 / 33

Kirja-arvioita

31.03.2015
lilybee avatar
lilybee
Kirjoja 241, Kirja-arviot 1, Viestit 0
★★★★★☆☆☆☆☆ 5 / 10

Tartuin tähän kirjaan, koska pidin Sarasvatin Hiekkaa -teoksesta, vaikka Isomäen muu tuotanto ei olekaan vakuuttanut. Valitettavasti kirja oli pettymys. Isomäki on osoittanut olevansa kaavamainen kirjoittaja, sillä kaikki häneltä lukemani kirjat etenevät samalla tavalla. Henkilöhahmot ovat yksipuolisia ja välillä jopa epäuskottavia. On kuin heillä ei ole muuta tarkoitusta kuin toimia kirjan tapahtumien todistajina. Siinä missä Sarasvatin Hiekkaa oli kiinnostava skenaario ja onnistunut ekotrilleri, Kurganin varjot on vain huonosti verhottua vihreää ideologiaa.

Takaisin ylös
  • Risingshadow
  • Selaa
  • Risto Isomäki
  • Kurganin varjot
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.

Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.

Tietosuoja