Selaa sarjan kirjoja
Rautaliekki

Kirjasta

Alkuteos ilmestynyt 2023. Suomentanut Laura Haavisto. Alkuperäispäällyksen kuvitus ja suunnittelu: Bree Archer & Elizabeth Turner Stokes. Kuvat: Shutterstock, depositphotos. Sidottu, kansipaperi.

"Vaikka aarnikotkalentäjät eivät kykene tuottamaan sinettivoimia, he eivät ole voimattomia. On siis virhe aliarvioida heitä." – Poromielin aarnikotkat, tutkielma taistelusta, kirjoittanut majuri Garion Savoy

"Ensimmäisenä vuonna osa meistä menettää henkensä. Toisena vuonna loput meistä menettävät ihmisyytensä." – Xaden Riorson

Kaikki odottivat Violet Sorrengailin kuolevan ensimmäisenä vuonnaan Basgiathin sotakorkeakoulussa – niin oletti Violet itsekin. Mutta alussa vasta karsittiin heikkotahtoiset, epäkelvot ja huono-onniset.

Kun lohikäärmelentäjien varsinainen koulutus käynnistyy, Violet alkaa pelätä valmistuuko ikinä. Koulutus on rankkaa ja kammottavan raakaa, ja siinä venytetään lentäjien kipukynnystä äärirajoilleen. Suurimpana esteenä on kuitenkin uusi varakomendantti, jonka henkilökohtaisena tavoitteena on ottaa Violetilta luulot pois – ellei tämä sitten petä rakastettuaan.

Violet on ehkä fyysisesti muita heikompi ja hauraampi, mutta nokkeluutta nuorella naisella piisaa – ja hänellä on rautainen tahto. Sitä paitsi koulun johto unohtaa tärkeimmän läksyn, jonka Basgiath on Violetille opettanut: Lohikäärmelentäjät laativat omat sääntönsä.

Mutta pelkkä selviytyminen ei tänä vuonna riitä.

Violet nimittäin tietää oikean salaisuuden, joka on ollut Basgiathin sotakorkeakoulun kätköissä vuosisatojen ajan – eikä mikään, edes lohikäärmeen tuli, ehkä riitä pelastamaan koulua saati Navarren valtakuntaa.

"Fantasiaa, jollaista et ole ikinä ennen lukenut." – Jennifer Armentrout

”Villiä, SEKSIKÄSTÄ vuoristoratakyytiä.” – Mary E. Pearson (edellisestä osasta Siivenisku).

Hanki kirja Osta tai kuuntele
Linkit avaavat tämän kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Lukijan ääni

Nostettu kirja-arvio

Kirja-arviot →
Q_Black8 / 10

“Hiukan kesti päästä tähän kirjaan sisälle. Alku oli vähän hidastempoinen jotenkin vaikka koko ajan tapahtui jotain. Pidin ensimmäisessä kirjassa päähenkilöiden keskinäisestä piikittelystä, jota tässä kirjassa ei oikeastaan ollut. Violetkin ehkä vähän turhan naiivi ja lapsellinen jankkaaminen luottamuspulasta oli vähän hohhoi, mutta onneksi sen ympärille ei…”

Lue kirja-arvio →
Empyreum

Kirjasarja

Kaikki sarjatiedot →
Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja

Tutustu kirjailijaan

Rebecca Yarros

Rebecca Yarros (s. 1981) on yhdysvaltalainen kirjailija ja kuuden lapsen äiti. Hänen teoksensa Siivenisku (2023) ampaisi heti ilmestyttyään The New York Timesin ja Amazonin bestsellerlistojen kärkeen. Amazon Studios on hankkinut romaanin elokuvaoikeudet. Empyreum-sarjan osia on myyty Yhdysvalloissa 12 miljoonaa…

Tutustu kirjailijaan