Melian avatar
Kategoria: Leirinuotio | 1 viesti | 18 lukukertaa
Aloittanut: Melian, 08.07.2026
Makis avatar
Kategoria: Tienristeys | 4 viestiä | 241 lukukertaa
Vastannut: Makis, 07.07.2026
Radoxeald avatar
Kategoria: Konserttisali | 254 viestiä | 133,6 t lukukertaa
Vastannut: LordStenhammar, 05.07.2026
Sivut: 1, 2, 3, 4 ... 11

Uudistus: Risingshadow Chatti

14.06.2014
Darkki avatar
314 kirjaa, 3853 viestiä
Nyt löytyy päävalikosta testinä Risingshadow'n oma Chatti. Chatti yhdistyy myIRC:in palvelimelle (chat.myirc.net) ja käytössämme on kanava #Risingshadow. Chattia voivat käyttää kaikki käyttäjät, eli myös vierailijat voivat kokeilla chattia.

Chatissa toimii samat säännöt kuin täällä sivuston keskustelualueella. Olkaa siis ihmisiksi ja muistakaa, että chattiin voi liittyä myös hyvin nuoria käyttäjiä :)

Huomioitavaa on, että tämä chatti on eri kuin IRCnetin puolella oleva #Risingshadow kanavamme. Syyt johtuvat teknisistä seikoista, jonka johdosta ainakin tässä kokeilussa käytetään myIRCiä eikä IRCnettiä.

Tässä viestiketjussa voi pistää kommentteja tästä kokeilusta. Palautteidenne perusteella tuon Chatin kohtalosta päätetään myöhemmin.
Muokannut Iivari (15.06.2014)
14.06.2014
Iivari avatar
624 kirjaa, 1 kirja-arvio, 985 viestiä
Feels like 2002 again!

Ihana yllätys. Minut löytänee chatista viimeistään elokuun jälkeen päivittäin, joten minun tavoittamiseni helpottui juuri huomattavasti kaikille.
14.06.2014
Hiistu avatar
679 kirjaa, 12 kirja-arviota, 3862 viestiä
No nyt olen nähnyt kaiken. :cheesy:

Minusta olisi parempi, jos chattiin pääsisivät vain kirjautuneet käyttäjät. Silloin olisi edes mahdollisuus puuttua mahdollisiin väärinkäytöksiin. (Tietty toivottavaa, ettei mitään väärinkäytöstä ilmene, mutta periaatteessa.) Samoin nickname voisi olla automaattisesti sama kuin sivustolla muutoin, mutta siihen ei ehkä pysty säätämään, jos on myIRCin oma ominaisuus.

Pidän hyvänä, että chatti on erillään IRCnetin #Risingshadow kanavasta, joka ei ole ennenkään ollut tämän sivuston osa. Siellä on kenties muodostunut oma keskustelukulttuurinsa ja käyttäjäkunta poikkeaa ehkä jonkin verran täällä chattia mahdollisesti käyttävästä väestä, joten sikäläisillekin varmaan parempi, että saavat jatkaa totuttuun tapaan.

Onko chattiruudun yläpuoliselle sivulle mahdollista lisätä jokin teksti? Ajattelin, jos jokin ihan lyhyt ohjeteksti siihen.
14.06.2014
Athilora avatar
100 kirjaa, 690 viestiä
Kun helpompia pikaviestimistoimintoja onkin tässä pitkin kevättä ruinattu, chatti vaikuttaa ainakin hyvältä aloitukselta. Meillä taisi viimeksi olla jokin tämänsuuntainen toiminto Green tai Red Dragonin aikoihin, kun mie olin uusi käyttäjä, jos en ihan väärin muista.
14.06.2014
Darkki avatar
314 kirjaa, 3853 viestiä
HiistuOnko chattiruudun yläpuoliselle sivulle mahdollista lisätä jokin teksti? Ajattelin, jos jokin ihan lyhyt ohjeteksti siihen.
Kyllä tuohon saa yläpuolelle lisättyä tekstiä.
14.06.2014
Hiistu avatar
679 kirjaa, 12 kirja-arviota, 3862 viestiä
^ Täytyy jossain vaiheessa kehitellä siihen jokin lyhyt esittely-/ohjeteksti.

Kännykällä en saanut aukeamaan, chatti tarvitsee toimiakseen ilmeisesti Abode Flash Playerin. Onko vinkkejä, onko Android-puhelimeen saatavilla jotain playeria vastaavaa sovellusta?

Tietsikalla aukeaa, eikä vaikuta vaikealta käyttää. :smile: Täytyy vielä vähän tutkailla, miten mikäkin toimii.
14.06.2014
Darkki avatar
314 kirjaa, 3853 viestiä
^ käytännössä millä tahansa irkkisoftalla (myös kännykällä) voit tulla kanavalle. Ohjelmaan täytyy vain asettaa irkkipalvelimeksi chat.myirc.net ja tulla #Risingshadow kanavalle. Android puhelimelle löytyy todennäköisesti useita eri irkkisoftia.
14.06.2014
Formaldehyde avatar
120 kirjaa, 322 viestiä
Pieni ohjeistusteksti olisi hyvä. Itseäni esimerkiksi mietityttää miten tuolta kirjaudutaan ulos, riittääkö ihan vain chattisivun sulkeminen?
14.06.2014
Darkki avatar
314 kirjaa, 3853 viestiä
Riittää joko sivun sulkeminen tai klikkaamalla jotain muuta Risingshadowin linkkiä. Ehdottomasti pitää jossain vaiheessa tehdä ohjeistusta tuon käytöstä.
14.06.2014
Hiistu avatar
679 kirjaa, 12 kirja-arviota, 3862 viestiä
Darkki^ käytännössä millä tahansa irkkisoftalla (myös kännykällä) voit tulla kanavalle. Ohjelmaan täytyy vain asettaa irkkipalvelimeksi chat.myirc.net ja tulla #Risingshadow kanavalle. Android puhelimelle löytyy todennäköisesti useita eri irkkisoftia.
Latasin jonkin ilmaissovelluksen ja sain yhteyden kanavaan ja nyt näyttäisi toimivan, kiitos. :smile:
15.06.2014
Sini avatar
714 kirjaa, 37 kirja-arviota, 468 viestiä
Nyt mä tartten Kaidon takas tänne :( ei voi olla Risingchattia muuten.

Mut testasin ja onhan toi näppärä, kun ei ole jaksanut oikeasti irkata oikeastaan koskaan.

Valkopohjaiset hymiöt vaan näyttää aika hassuilta, saisiko niiden taustaväriä vaihdettua?
15.06.2014
Darkki avatar
314 kirjaa, 3853 viestiä
SiniValkopohjaiset hymiöt vaan näyttää aika hassuilta, saisiko niiden taustaväriä vaihdettua?
Ei valitettavasti onnistu, sillä nuo hymiöt tulevat suoraan myIRC palvelimelta. En siis pysty muokata tuon chatin ulkoasua mitenkään muuten kuin valitsemalla taustavärin.
15.06.2014
Rinja avatar
847 kirjaa, 7 kirja-arviota, 1031 viestiä
Nuo hymiöt ovat kyllä muutenkin valitettavan rumia :/

Kaikille chatissa pyörähtäville muuten tiedoksi se, että teitä näyttää olevan paljon. Valitettavasti te kaikki vain tulette sinne, katsotte että siellä ei ole kuin pari henkilöä paikalla ja lähdette heti. Näin ollen sinne ei koskaan kerry enempää kuin se pari henkilöä :tongue: Ehkä voisitte kokeilla avata sen omaan välilehteensä ja odotella, josko sinne ehtisi tulla muitakin?
15.06.2014
Darkki avatar
314 kirjaa, 3853 viestiä
Juu ottaisin nuo hymiöt pois koko chatin valikosta jos pystyisin. Pitää vähän selvitellä olisiko tuota chattia mahdollista vaihtaa myöhemmin johonkin toiseen paremmin räätälöitävään malliin, mutta mennään ainakin tämä testaus toistaiseksi tällä.

Chatissa tosiaan on käynyt paljonkin ihmisiä näiden muutamien päivien aikana, mutta eksyvät sinne hieman eri aikoihin, jolloin kanava näyttää melko hiljaiselta. Mietin, että yksi tapa hyödyntää chattia olisi järjestää jonkinlaisia "miittejä". Sovittuna ajankohtana halukkaat voisivat tulla keskustelemaan jostakin tietystä aihepiiristä.
15.06.2014
Iivari avatar
624 kirjaa, 1 kirja-arvio, 985 viestiä
On tää kyllä ihan loistavaa, aivan toisella tapaa tulee juteltua ihmisten kanssa, kun tässä vanhemmiten ei enää tule kirjoiteltua foorumiviestejä ihan joka asiasta. Kaikki mukaan čättäämään!
27.06.2014
Iivari avatar
624 kirjaa, 1 kirja-arvio, 985 viestiä
Näyttää muuten, että Chromen tai Firefoxin mobiiliversioilla (ei siis kännykkä-, vaan portable-versiolla) chättilisäosa ei toimisi kunnolla tai ollenkaan.
19.09.2014
Ageha avatar
399 kirjaa, 4 kirja-arviota, 660 viestiä
Oo tämä on kyllä aivan ihana. :eek: Kiitän. Pidän tästä paljon.

Ja aww, nämä hymiöthän ovat samoja kuin vanhat mesehymiöit, nostalgia. :cheesy:

Edit: Ja itse siis pääsen jos itse sivun kautta chatti ei toimi (...eli kouluni koneissa jos ette ole lukeneet jo ainakin kahdesta muusta paikasta :smile: ) niin menen osoitteeseen irc.lc/myirc/risingshadow ! Tuli tässä mieleen Dynin allaolevasta viestistä.
Muokannut Ageha (29.10.2014)
29.10.2014
Dyn avatar
542 kirjaa, 51 kirja-arviota, 3978 viestiä
Varsinaisiin irkkiclientteihin uskoville tiedoksi, että ainakin tuo zeus-serveri näyttää olevan tällä hetkellä sangen epävakaa. Pari muuta tarjolla olevaa on esitelty täällä (jos et ymmärtänyt tästä mitään, tämä viesti ei koske sinua :wink: ).
03.01.2015
Darkki avatar
314 kirjaa, 3853 viestiä
Chatti tosiaan oli pitkään testauksessa, mutta sen toiminta on lunastanut kyllä paikkansa sivustolla ja on siis aivan virallisesti nyt myös käytössä.

Jos olet Risingin jäsen, niin chatissa sinulla on mahdollisuus saada hieman laajemmat oikeudet, kun rekisteröit nimimerkkisi chatin kautta käyttöösi.

Nimimerkin rekisteröinti onnistuu webchatin kautta komennolla:
/NS REGISTER salasana email

Salasana on suositeltavaa olla jokin muu kuin Risingilla käyttämäsi salasana. Samalla suosittelemme rekisteröimään chatissa Risingilla käyttämäsi nimimerkin jos vain mahdollista :)

Jos käytät jotain muuta IRC-ohjelmaa, niin saat rekisteröityä nimimerkkisi komennolla:
/msg NickServ REGISTER salasana email

Lisätietoa rekisteröinnistä ym. toiminnoista:
http://anope.org/docgen/1.8/en_us/NickServ.html
04.01.2015
Bensku avatar
225 kirjaa, 13 kirja-arviota, 221 viestiä
... ja jos irc-ohjelma tukee NickServiä, voi sitä /ns komentoa myös käyttää. Mutta eikös se vain varaa nimen myIRCin palvelimelle? Sillä ei kai ole mitään tekemistä Risingshadowin kanssa suoraan...
04.01.2015
Darkki avatar
314 kirjaa, 3853 viestiä
Bensku... ja jos irc-ohjelma tukee NickServiä, voi sitä /ns komentoa myös käyttää. Mutta eikös se vain varaa nimen myIRCin palvelimelle? Sillä ei kai ole mitään tekemistä Risingshadowin kanssa suoraan...
Ei ole suoraan Risingin kanssa tekemistä, mutta saa varattua oman nimimerkin ettei joku toinen vie sitä + saan annettua sitten kanavalle erikoisoikeudet käyttöön.
04.01.2015
Dyn avatar
542 kirjaa, 51 kirja-arviota, 3978 viestiä
/ns ei toimi ainakaan irssillä, msg:n kautta komennot menevät perille.
^ Ylös