Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Charlaine Harris
  • Sookie Stackhouse
  • Veren imussa

Veren imussa

Sookie Stackhouse #4 / 13 ✓
Charlaine Harris
Veren imussa (Sookie Stackhouse #4) - Charlaine Harris
★ 8.20 / 219
112324252362578882195710

Alkuteos ilmestynyt 2004. Suomentanut Johanna Vainikainen-Uusitalo. Sidottu.

Sookie Stachouse tekee uudenvuodenlupauksen: pysyä erossa ikävyyksistä. Lupauksen pitäminen ei kuitenkaan ole kovin helppoa, jos sattuu olemaan vampyyrin ex-tyttöystävä, muodonmuuttajan omistaman baarin simpsakka tarjoilijatar – ja telepaatti, joka tulee aina vedetyksi mukaan toistaan hurjempiin seikkailuihin maailman pimeälle puolelle...

Matkalla töistä kotiin Sookie ajaa tien laitaa hädissään juoksevan, puolialastoman miehen ohi. Miehellä ei ole hajuakaan siitä, kuka hän on, mutta Sookie tunnistaa hänet kyllä: siinähän on vampyyri-Eric, ensimmäistä kertaa (kuolemanjälkeisessä) elämässään haavoittuvaisena ja herkkänä.

Uudessa muistinsa menettäneessä, vastustamattomassa Ericissä olisi jo riittämiin päänvaivaa, mutta pian Sookielle selviää, että Ericin muistin ovat vieneet hämmästyttävän voimakkaat noidat, jotka ovat iskeneet kyntensä tuohon vaikutusvaltaiseen alfaurokseen. Eric tarvitsee Sookien suojelusta, ja Sookie huomaa olevansa taas kerran pahassa pinteessä: keskellä noitien, vampyyrien ja ihmissusien veristä taistoa.

Amerikkalainen Charlaine Harris yhdistää Sookie Stackhouse -kirjoissaan populaarikulttuuria ja vanhoja eurooppalaisia myyttejä ainutlaatuisen koukuttavalla tavalla. Harris on nykyään maailman luetuimpia kirjailijoita. HBO:n menestyksekäs True Blood -tv-sarja perustuu Sookie Stackhouse -romaaneihin.

”Kauhun, juonittelun, jännityksen ja huumorin yhdistäminen on taitolaji, jonka Harris taitaa.” – Yhteishyvä

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaUrbaani fantasiaParanormaali romantiikkaTV-sarjaVampyyritNoidatIhmissudet
Julkaistu: toukokuu 16, 2011 (Gummerus)
Alkuperäinen nimi: Dead to the World
Käyttäjien kirja-arvioita (12)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Charlaine Harris

Charlaine Harris

Charlaine Harris (s. 1951) syntyi ja kasvoi Mississippijoen suistossa. Hän alkoi kirjoittaa vakavasti opiskellessaan Memphisissä, aluksi näytelmiä ja myöhemmin kirjoja.

Harrisin Sookie Stackhouse -sarjan päähenkilö on louisianalaisessa baarissa työskentelevä, telepaattisilla kyvyillä varustettu tarjoilija. Stackhouse kiinnostuu salaperäisestä miehestä. Romanssin tiellä on vain yksi mutta: mies on vampyyri. Sarjan maailmassa vampyyrit ovat muutamaa vuotta aikaisemmin tehneet olemassaolonsa tunnetuksi ihmisille, ja sarjassa kuvataan vampyyrien ja ihmisten yhteiseloa. 

Lue lisää ...

Sarjan ensimmäinen teos voitti Anthony-palkinnon parhaan pehmeäkantisena julkaistun rikosromaanin sarjassa vuonna 2001. Sarjan suosio kasvoi kirja kirjalta, ja vuonna 2009 Harrisin teos oli jo Yhdysvaltain viiden myydyimmän kirjan joukossa. Kirjasarjan menestystä avitti romaaneihin perustuva tv-sarja True Blood. Sarjan teoksia on myyty yli 30 miljoonaa kappaletta.

Harris on entinen painonnostaja ja karaten harrastaja sekä innokas lukija ja elokuvien katsoja. Hän asuu Magnoliassa Arkansasin eteläosassa. Perheeseen kuuluu puoliso ja kolme lasta.

Tekstilähde: Wikipedia.

Sookie Stackhouse

"Amerikkalaisen Charlaine Harrisin Sookie Stackhouse -romaanit ovat ilmiö vailla vertaistaan. Pienen piirin suosikista on vajaassa kymmenessä vuodessa tullut maailman luetuimpia kirjasarjoja. HBO:n menestyksekäs True Blood -tv-sarja perustuu Sookie Stackhouse -romaaneihin."

Sarjaan kuuluvaa novellikokoelmaa A Touch of Dead (2009) ei suomennettu.


Sookie Stackhouse sisältää 13 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Veren voima (Sookie Stackhouse #1)
★ 7.66 / 366
Verenjanoa Dallasissa (Sookie Stackhouse #2)
★ 7.58 / 289
Kylmäveristen klubi (Sookie Stackhouse #3)
★ 7.60 / 243
Veren imussa (Sookie Stackhouse #4)
★ 8.20 / 219
Verta sakeampaa (Sookie Stackhouse #5)
★ 7.54 / 190
Veren perintö (Sookie Stackhouse #6)
★ 7.70 / 178
Pahan veren valtakunta (Sookie Stackhouse #7)
★ 7.82 / 169
Veren sitomat (Sookie Stackhouse #8)
★ 7.66 / 154
Pedon veri (Sookie Stackhouse #9)
★ 7.74 / 144
Samaa verta (Sookie Stackhouse #10)
★ 7.18 / 122
Veren muisti (Sookie Stackhouse #11)
★ 6.96 / 104
Veri kielellä (Sookie Stackhouse #12)
★ 7.06 / 97
Sydänverellä (Sookie Stackhouse #13)
★ 6.80 / 89

Kirja-arvioita

08.08.2019
_kirjakeiju_ avatar
_kirjakeiju_
Kirjoja 448, Kirja-arviot 378
★★★★★★★☆☆☆ 7 / 10

Tykkäsin tästä kirjasta! Erichän nyt on niin ihana, että miten hänestä voisi olla pitämättä. Ainakin näin reppanana ja muistinsa menettäneenä. Voi toista. Seikkalut kuitenkin jatkuivat ja jännää oli. Voi kumpa Sookie vain ottaisi Ericin ja hylkäisi Billin, siitäkin kuolemattomasta on vain harmia.

08.04.2016
Truuners95 avatar
Truuners95
Kirjoja 91, Kirja-arviot 84, Viestit 6
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Tämä on tähän asti paras osa. Tässä tuli jo kunnon taistelua, johon lähdettiin valmistautuneina, eikä sillein, että Sookien vain piirittää joukko yliluonnollisia olentoja ja sitten tulee vampyyri ja teurastaa kaikki. 

02.08.2015
inari avatar
inari
Kirjoja 60, Kirja-arviot 44
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Pidän Ericistä ehdottomasti enemmän kuin billistä. Kirja oli muutenkin jotenkin kivempi kun Bill ei ollut kuvioissa enää nii paljoa, vaikka joitakin sivuja tulikin hypittyä yli. Aion luke jatko-osat.

16.10.2014
The Big Bad Wolf avatar
The Big Bad Wolf
Kirjoja 484, Kirja-arviot 79, Viestit 690
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Eric on kiva. Hotimpi kuin Bill. Vähän pettynyt olo. Kuuleman mukaan tämä on sarjan paras kirja... Ei siinä mitään. Myönnän minäkin, parempi kuin edelliset. Mutta... Nytkö lähdetään taas alamäkeen? Joo. Eka osa oli einiinkovinhyvä lukukokemus, toisesta ylöspäin meno on parantunut, tai ehkä sitä vaan tulee otettua nämä halpana viihteenä. Veren imussa on kuitenkin ensimmäinen sarjan kirja, josta pidin muutenkin kuin vain aivohöttönä. (Vaikka sainkin hysteerisiä naurukohtauksia, kun Sookie kertoi, ettei koskaan ollut tavannut muita kuin kristittyjä. Tai kun hän meni ja kehui laajaa sanavarastoaan. Rukoilen, että se oli sarkasmia. Tyyppi ei tiennyt mikä on wicca. 26-vuotias nainen. Hei pliis.) Loppu jäi vähän kutisemaan. En hirveän usein vedä kohtausta cliffhangereista. Jaksan ihan hyvin odottaa. Mutta nyt kun vitonen on näppien ulottuvissa ihan kirjaimellisesti... Ja eniten naurattaa se, että mua kiinnostaa Sookien ja Ericin jatko. Ei niinkään nämä yliluonnolliset taistelutappelusäätämiset. (Peukut pystyssä Ericin puolesta. Yhdeksän kirjaa jäljellä, ehtii Sookie pelehtiä muiden miesten kanssa myöhemminkin.)

10.04.2014
Kaneli88 avatar
Kaneli88
Kirjoja 10, Kirja-arviot 7
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Lempi kirjani koko sarjasta. Olen vain toivoton Eric-fani.

29.11.2013
Nage avatar
Nage
Kirjoja 126, Kirja-arviot 126
★★★★★★★★★☆ 9 / 10

Eric oli kyllä ihana tässä kirjassa! Jooh mutta kirja oli siis muutenkin aivan ihana tähän sarjaan jää kyllä koukkuun.

08.10.2013
Lilly avatar
Lilly
Kirjoja 31, Kirja-arviot 7
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Kirjasarja jatkaa jo todella korkeiden odotusten ylittämistä loistavalla huumorillaan ja kiehtovuudellaan. Aivan mahtavaa, että Ericistä näytetään näinkin suloinen puoli. TV- sarjan onnistuinempia hetkiä oli Alexander Skarsgårdin tulkinta muistinsa menettäneestä Ericstä.

17.05.2013
Kitsusi avatar
Kitsusi
Kirjoja 179, Kirja-arviot 7, Viestit 1
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Siunatun muhkea sarja (:

14.05.2012
Nina98 avatar
Nina98
Kirjoja 20, Kirja-arviot 11
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Suhde Ericin kanssa saa taas eloa sarjaan. Tästä kirjasta alkaen romaanit vain paranevat ja paranevat, ei voi muuta sanoa. Sookie on ihastuttava päähenkilö, niin kuin monet muutkin ovat huomanneet! Rakastan näitä kirjoja, pääsevät ehdottomasti tarkoin harkittuun top kymppiini;)

28.07.2011
Q_Black avatar
Q_Black
Kirjoja 269, Kirja-arviot 261, Viestit 115
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Harrisin kirjat paranevat kirja kirjalta. Ehdottomasti tähän mennessä paras Sookie-sarjan kirja. True bloodia seuranneena ärsyttää erilaisuudet. Kirjassa noitakuvio on paljon mielenkiintoisempi kuin sarjassa. Ericiin saadaan uutta ihastuttavaa näkökulmaa ja Alcidekin pääsee kuvioihin. Hän ei ole oikein mielissään Ericin ja Sookien väleistä, mutta ei ole moni muukaan. Edelleen täytyy hehkuttaa kirjojen helppolukuisuutta ja yksinkertaisuutta. Lisäksi hahmoihin on tullut enemmän syvällisyyttä kuin aiemmissa kirjoissa. Jos haluat pitkää kerrontaa ja syvällisiä pohdintoja, tämä sarja ei ole sinua varten.

25.05.2011
vampire girl avatar
vampire girl
Kirjoja 327, Kirja-arviot 6, Viestit 2
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Sookie yrittää toipua Billin petturuudesta ja heidän suhde on tauolla. Sookie tekee uuden vuoden lupauksen, että pysyy erossa ikävyyksistä. Eikö siinä käy niin, että kotimatkalla hän kohtaa alastoman ja muistinsa menettäneen vampyyri Ericin. Sookiesta tulee Ericin lapsenvahti/henkivartija, samalla hän yrittää pitää näppinsä irti seksikkäästä suojatistaan,estää pahojen noitien aikeet ja löytää kadoksissa olevansa veljensä. Ei ihmekään että tätä osaa pidetään parhaimpana. On vaikea vastustaa tätä haavoittuvaista ja herkkää seksikästä Ericiä punaisissa alushousuissa. Tämän kirjasarjan kirjat vaan paranevat. Sookie on minun lempisankaritar, rohkea ja hauska, on viihdyttävää viettää aikaa hänen päänsä sisällä. Tässä huomaan Sookie on alkanut kasvaa henkisesti ja on itsenäisempi. Tässä Sookie alkanut miettiä vampyyrien seura ei ole hänelle terveellistä, ei henkisesti ja fyysisesti. Lohtua ja tukea tarjoaa inhimillinen ja aivan erialinen Eric. On mielenkiintoista seurata näiden suhdetta tästä eteenpäin. Plussaa on annetta Gummerus kustantajalle, kun suomentaa kirjasarjaa näin tiheään tahtiin. PS: Muuten 6 luku on siten NAM!

10.05.2014
Kirjakaapin tyttö avatar
Kirjakaapin tyttö
Kirjoja 165, Kirja-arviot 55, Viestit 16
★★★★★★★★★★ 10 / 10
Sisältää juonipaljastuksia
Lue lisää ...

Wow! Tämä nousi kyllä heti ylivoimaisesti lempparikseni tästä sarjasta. Ehkä isoin syy oli se, että Bill oli nyt melkein jo kokonaan poissa kuvioista. En vain jostain syystä pidä kyseisestä hepusta. Mutta sen sijaan Eric pääsi esille ihanasti. Rakastuin Ericin uuteen persoonaan heti, mutta pidän myös siitä vanhasta ja huolettomasta Ericistä, joka sitten tulikin lopussa takaisin. Iiih! Pidän tästä sarjasta todella. Mukavaa vaihtelua tyypillisille Romeo ja Julia vampyyri kirjoille. :D

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja