Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Charlaine Harris
  • Sookie Stackhouse
  • Veren muisti

Veren muisti

Sookie Stackhouse #11 / 13 ✓
Charlaine Harris
Veren muisti (Sookie Stackhouse #11) - Charlaine Harris
★ 6.96 / 104
122324115316187238129510

Alkuteos ilmestynyt 2011. Suomentanut Sari Kumpulainen. Sidottu.

TILINTEON HETKI ON KOITTANUT

Merlotte’s-baariin tehdään palopommi-isku. Koska nykyään baarin omistajan Sam Merlotten tiedetään olevan kaksiluontoinen, epäilykset kohdistuvat heti Bon Tempsin muodonmuuttajavastaiseen väestöön. Sookie Stackhousella on kuitenkin omat epäilyksensä. Hänen rakastajansa Ericin ja tämän jälkeläisen Pamin raivostuttavan salamyhkäiset juonittelut meinaavat kuitenkin viedä Sookien huomion kokonaan toisaalle.

Kun sekä työ- että rakkauselämä ovat uhattuina, Sookie ei totisesti tyydy sivustakatsojan rooliin. Tultuaan vähitellen vedetyksi mukaan juonitteluihin hän ymmärtää, että tilanne on vielä uhkaavampi – ja kuolettavampi – kuin hän olisi voinut arvatakaan.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaUrbaani fantasiaParanormaali romantiikkaTV-sarjaVampyyrit
Julkaistu: heinäkuu 23, 2013 (Gummerus)
Alkuperäinen nimi: Dead Reckoning
Kirja-arviot ja kommentit (7)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Charlaine Harris

Charlaine Harris

Charlaine Harris (s. 1951) syntyi ja kasvoi Mississippijoen suistossa. Hän alkoi kirjoittaa vakavasti opiskellessaan Memphisissä, aluksi näytelmiä ja myöhemmin kirjoja.

Harrisin Sookie Stackhouse -sarjan päähenkilö on louisianalaisessa baarissa työskentelevä, telepaattisilla kyvyillä varustettu tarjoilija. Stackhouse kiinnostuu salaperäisestä miehestä. Romanssin tiellä on vain yksi mutta: mies on vampyyri. Sarjan maailmassa vampyyrit ovat muutamaa vuotta aikaisemmin tehneet olemassaolonsa tunnetuksi ihmisille, ja sarjassa kuvataan vampyyrien ja ihmisten yhteiseloa. 

Lue lisää ...

Sarjan ensimmäinen teos voitti Anthony-palkinnon parhaan pehmeäkantisena julkaistun rikosromaanin sarjassa vuonna 2001. Sarjan suosio kasvoi kirja kirjalta, ja vuonna 2009 Harrisin teos oli jo Yhdysvaltain viiden myydyimmän kirjan joukossa. Kirjasarjan menestystä avitti romaaneihin perustuva tv-sarja True Blood. Sarjan teoksia on myyty yli 30 miljoonaa kappaletta.

Harris on entinen painonnostaja ja karaten harrastaja sekä innokas lukija ja elokuvien katsoja. Hän asuu Magnoliassa Arkansasin eteläosassa. Perheeseen kuuluu puoliso ja kolme lasta.

Tekstilähde: Wikipedia.

Sookie Stackhouse

"Amerikkalaisen Charlaine Harrisin Sookie Stackhouse -romaanit ovat ilmiö vailla vertaistaan. Pienen piirin suosikista on vajaassa kymmenessä vuodessa tullut maailman luetuimpia kirjasarjoja. HBO:n menestyksekäs True Blood -tv-sarja perustuu Sookie Stackhouse -romaaneihin."

Sarjaan kuuluvaa novellikokoelmaa A Touch of Dead (2009) ei suomennettu.


Sookie Stackhouse sisältää 13 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Veren voima (Sookie Stackhouse #1)
★ 7.66 / 366
Verenjanoa Dallasissa (Sookie Stackhouse #2)
★ 7.58 / 289
Kylmäveristen klubi (Sookie Stackhouse #3)
★ 7.60 / 243
Veren imussa (Sookie Stackhouse #4)
★ 8.20 / 219
Verta sakeampaa (Sookie Stackhouse #5)
★ 7.54 / 190
Veren perintö (Sookie Stackhouse #6)
★ 7.70 / 178
Pahan veren valtakunta (Sookie Stackhouse #7)
★ 7.82 / 169
Veren sitomat (Sookie Stackhouse #8)
★ 7.66 / 154
Pedon veri (Sookie Stackhouse #9)
★ 7.74 / 144
Samaa verta (Sookie Stackhouse #10)
★ 7.18 / 122
Veren muisti (Sookie Stackhouse #11)
★ 6.96 / 104
Veri kielellä (Sookie Stackhouse #12)
★ 7.06 / 97
Sydänverellä (Sookie Stackhouse #13)
★ 6.80 / 89

Kirja-arviot ja kommentit

18.08.2019
_kirjakeiju_ avatar
_kirjakeiju_
Kirjoja 454, Arviot 384
★★★★★☆☆☆☆☆ 5 / 10

Ja sarja vain jatkuu, vaikka kaikki ideat juonen puolesta on jo käytetty loppuun. Siitä pidän, että Eric on messissä edelleen, mutta tämän sarjan olisi voinut saada päätökseen jo aikoja sitten, eikä lukija olisi menettänyt mitään.

02.02.2014
StaCa avatar
StaCa
Kirjoja 27, Arviot 15, Viestit 278
★★★★★☆☆☆☆☆ 5 / 10

Harrisin kirjoissa, tai oikeastaan kirjoituksessa on kaksi asiaa, joista kovin pidän ja olen melkein hieman kateellinen: ensinnäkin naisen kyky kirjoittaa cliffhangereita lukujen loppuun. Nämä ovat juuri niitä kirjoja, joita päättää lukaista "vielä yhden luvun. Tai sittenkin vielä yhden." Toisekseen, jopa pienissä osissa olevat sivuhenkilöt on mietitty loppuun asti ja ne ovat varsin elämänmakuisia. Esimerkiksi se baarimikkona toimiva kauneuskuningatar, jolle olisi varmaan ollut luvassa ura ja kuuluisuutta, jos ei olisi sattunut tappamaan pahoinpitelevää poikaystäväänsä. Niin, sitä kaikkea mitä tapahtuu syvällä Etelävaltioissa. Entäs sarjan tämä osa sitten? Noh, sitä samaa perusvarmaa ja osiltaan melko yllätyksetöntä kuin aiemmatkin osat. Hahmoja oli ihan valtavasti, juuri niin kuin yhdenteentoista osaan ehtineessä sarjassa saattaa ollakin, mutta välillä kävi mielessä, jotta "eikö vähempi riittäisi?" Noh, ainakin lukija sai mahdollisuuden pistää harmaat aivosolunsa liikkeelle miettiessään, että "kukas tämä nyt taas olikaan?"

18.11.2013
scarlet avatar
scarlet
Kirjoja 151, Arviot 5
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Englanniksi tämä kirjat ovat paljon paremmin kerrottu. Suomennos varsinkin tässä kirjassa on todella tönkköä, kuten Scartin arvostelusta voi sanoa. Suosittelen lukemaan englanniksi kirjat.

02.09.2013
Scartti avatar
Scartti
Kirjoja 228, Arviot 16, Viestit 209
★★★☆☆☆☆☆☆☆ 3 / 10

Sookie kävi suihkussa, ajeli säärikarvansa, meikkasi, pukeutui, siivosi... sen lisäksi hän kovasti pohti parisuhdettaan ja kävi taas suihkussa.. Jos lukijalle ei vielä ole Bubban kuviot selvinnyt, niin tässäKIN kirjassa se kerrotaan ainakin kaksi kertaa.

31.08.2013
Nage avatar
Nage
Kirjoja 126, Arviot 126
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Tämä oli parempi kuin edeltävä kirja, vaikka Sookien asenne oli vieläkin vähän ärsyttävä välillä, mutta toki jo paranemaan päin. Kirja oli kokonaisuudessaan ihan hyvä ja jään odottamaan jatkoa!

10.08.2013
Pyrexia avatar
Pyrexia
Kirjoja 161, Arviot 24, Viestit 20
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Ei ollut parhaimpia tämän sarjan kirjoista, odotin paljon enemmän juonelta. Muissa sarjan kirjoissa on ollut enemmän mielenkiintoisia käänteitä, mutta tämä kyseinen kirja oli ennalta arvattavissa. Sookiesta on tullut toisinaan kylmä ja tunteeton, joka jotenkin tuntuu oudolta, kun meno on toisinaan aika kovaa ja raakaa, ja turhankin suoraviivaista. Jäin kaipaamaan jotain yllätyksellisyyttä, uusia käänteitä ja enemmän tunnetta.

29.07.2013
Q_Black avatar
Q_Black
Kirjoja 275, Arviot 267, Viestit 117
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Olen muuten huomannut, että näiden kirjojen takakannet antaa ymmärtää vaikka mitä erikoista ja antaa lupauksen säpäkästä juonesta, mutta kirjan luettuaan tajuaa, että takakansi on suurilta osin täyttä puppua. Tai sitten luvattua toimintaa raapaistaan vain pinnalta. Tämäkin kirja oli yhtä "vetelä" kuin aiemmatkin. En tiedä oliko sittenkään järkevää maksaa paria kymppiä kirjasta, joka kertoilee oikeastaan vaan Sookien ihokarvojen poistosta ja ullakon remppaamisesta. Mielenkiintoista toimintaa oli ehkä hitusen enemmän, mutta jotenkin tämä "haluan saada Sookien hengiltä"-kuvio alkaa olemaan jo melko kulunut. Lisäksi Sookie tuntuu ottavan vähän turhan rennosti sen, että ihmisiä ja yliksiä hänen ympärillään kuolee tiuhaan tahtiin eikä naikkosta näytä haittaavan vaikka hän posauttaa joutessaan haulikolla jonkun tunkeilijan aivot pellolle. Siis nämä kirjat ovat jotenkin aivan päättömiä välillä. Kauniisti sanottuna luonnehtisin kirjaa höntiksi ja naiiviksi. Ainut kiinnostava hahmo tässä kirjassa oli Claude ja sitä oli aivan liian vähän.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja