Alkuteos ilmestynyt 2013. Kertomus: Jean-Yves Ferri. Piirrokset: Didier Conrad. Nimiösivulla myös: Goscinny ja Uderzo esittävät: Asterixin seikkailut. Suomentanut Outi Walli. Sidottu ja nidottu laitos.

Uusi Asterix-albumi on aina tapaus, ja tämä Asterix 35 jää aivan varmasti historiaan: kyseinen albumi esittelee nimittäin uudet Asterixin tekijät! Albert Uderzo on henkilökohtaisesti valinnut käsikirjoittaja Jean-Yves Ferrin ja kuvittaja Didier Conradin jatkamaan voittamattoman gallialaisen tarinaa.

Asterix suuntaa Skotlantiin eli Kaledoniaan. Roomalaishistorioitsijat käyttivät Britteinsaarten pohjoisosien asukkaista nimeä piktit. Gallailaisten rannoille ajautuu jäätynyt mies, jonka tietäjä Akvavitix arvioi ulkonäön perusteella ensin hibernialaiseksi eli irlantilaiseksi, mutta tatuoinnit paljastavat hänet kaledonialaiseksi piktiksi.

Julkaistu
2013 (Egmont)
Alkuperäinen nimi
Asterix chez les pictes

Lukijoiden keskustelut

Mitä ajatuksia tämä kirja herätti? Aloita ensimmäinen keskustelu.

Voit osallistua ilman käyttäjätiliä.

Aloita keskustelu
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Asterix

Kirjasarja

Kaikki sarjatiedot →

Asterix kumppaneineen ilmestyi ensimmäisen kerran 29. lokakuuta 1959, jolloin sarjaa alettiin julkaista ranskalaisessa Pilote-lehdessä. Ensimmäinen albumi julkaistiin 1961. Käsikirjoittajana toimi René Goscinny ja piirtäjänä Albert Uderzo. Goscinnyn kuoleman jälkeen (1977) Uderzo on jatkanut sarjan käsikirjoittamista itse. Vuonna 2013 ilmestyi albumi Asterix ja Piktit, joka on Uderzon itsensä valitseman käsikirjoittaja Jean-Yves Ferrin ja kuvittaja Didier Conradin tekemä.

Lue koko sarjakuvaus

Suomessa Asterixia ensimmäisen kerran julkaisi Sanoma Oy vuonna 1974. Myös Zoom-lehdessä sarjaa näytettiin jatkosarjana 1974, mutta se jäi kesken. Vuosien varrella Asterix kirjoja on julkaistu suomeksi useampaan otteeseen eri julkaisujärjestyksissä. Vuonna 2011 Egmont alkoi julkaisemaan kirjoja suomeksi alkuperäisessä julkaisujärjestyksessä, jota myös Risingshadow käyttää kirjasarjan järjestyksenä.

Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

102
91
84
72
68
52
40
30
20
10
Risingshadow

Ole ensimmäinen arvostelija

Kirjaudu sisään ja kirjoita ensimmäinen kirja-arvio.

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja