Mitä olisikaan teinikirja ilman kunnon kolmiodraamaa? No sitäpä ei tarvitse tämänkään kirjan kohdalla pohdiskella sen enempää. Kirja tarjosi perinteisiä dystooppisen kirjasarjan viimeisen osan kiemuroita: Draamaa ja poliittista muutosta. Pidin tästä kirjasta vähiten trilogiassa.
Delirium-trilogia #3 / 3
Requiem: Rakkaus palaa
- Julkaistu
- 16.9.2013 (WSOY)
- Englanniksi
- Requiem (2013) →
- Suomentanut
- Marja Helanen-Ahtola
Näe yhdellä silmäyksellä, mitä Risingshadow-lukijat ajattelevat tästä kirjasta.
Mitä sinä ajattelit kirjasta?
Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.
Lukijoiden arviot
19 arviotaMitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta
Hyvä kirjasarja, mutta tämä osa ei oikein kolahtanut. Kirjassa ei oikein tapahtunut mitään merkittävää... mutta ei se nyt huonokaan ollut. :)
Koko sarja on aivan ihana. Ajatus siitä että rakkaus on sairaus oli kiehtova. Kirja oli juuri niin hyvä kuin takakannen luettuani ajattelin. Hahmot olivat ihania vaikka ensimmäisessä kirjassa Lena ei ehkä ollut paras mahdollinen päähenkilö, mutta hän muuttui tarinan edetessä. Suosittelen kaikille!
Tän koko trilogian oon ite innostunu lukemaan jo kaksi kertaa, eikä ole kummallakaan kerralla pettänyt, päinvastoin. Toisella lukukerralla sain jopa enemmän irti, vaikka ensimmäinen on aina ensimmäinen ;) Ihana tarina, onnellinen loppu, en paljoa innostunut henkilöistä, paitsi tietysti Alexista ja Korpista :c Deliriumin ja Pandemoniumin loput olivat niiin ihania ja kauheita samaan aikaan, jotain sellaista joka sai mut lukemaan ne loppusivut joka kirjasta pariin kertaan uudestaan kyyneleet silmissä.. "Kesän jälkeen, kuinka kukaan voisi valita talven"
Jostain syystä pidin tästä päätösosasta, vaikka monesti suoraan avoimiksi jäävät kysymykset ärsyttävät suuresti. Requiemissa paljon oli kuitenkin jätetty luettavaksi rivien välistä antaen lukijallekin pienen vapauden valita mitä haluaa... Ja tähän sarjaan se yllättävän hyvin.
Pakkohan oli tämä kolmaskin osa lukea, sillä ensimmäinen osa sai himoitsemaan tarinan lopputulosta. Minulle ei jäänyt kuitenkaan paljon mitään käteen Requiemin lopusta, se loppui jotenkin äkkiä ja minulle jäi sellainen olo, että trilogian lopetus jäi vähän laimeaksi. Trilogian idea on kyllä hyvä, mutta en oikein pitänyt henkilöhahmoista, Alex oli ehkä ainoa hahmo josta todella saatoin pitää. Lisäksi kolmiodraamat ovat mielestäni masentavia.
En oikein ymmärtänyt miten tämä voisi olla viimeinen osa. Kaikki jäi kesken.
Muuten pidin kirjasta, vaikka se oli aika ennalta-arvattava.
Kannattaa lukea.
Muuten hyvä kirja, mutta moniin kysymyksiin jäi vastaukset saamatta. Siis totta kai monissa hyvissä kirjoissa jää jotkut asiat selvittämättä, mutta tässä jäi niin moni asia.
Nyt luvut oli jaettu "Lena" ja "Hana" osioihin, aluksi halusin hypätä Hana-luvut, koska niissä ei tapahtunut oikeen mitään, ja Lenan elämä oli niin paljon mielenkiintoisempaa, mutta keskivaiheilla Hana-luvuissakin alkoi tapahtua.
Olisin halunnut, ettei tässä kirjassa olisi tätä kolmiodraama hommaa, kuten niin monissa muissakin kirjoissa. Kuitenkin tässä oli sellainen ja molemmat pojat olivat omilla tavoillaan ihania, mutta loppujen lopulta toivon, että Lena valitsee Alexin.
Tykkään Lauren Oliverin kirjoista ja hänen kirjoitustavastaan. Toivon, että häneltä tulee vielä lisääkin yhtä hyviä kirjoja!
Tätä oli kyllä odotettu, mutta valitettavasti jouduin pettymään. Lena ei ollut vahva vaan oletti muiden aina korjaavan omat virheet. Ja vielä se että loppu jäi ihan auki... siis tätä turhautumisen määrää ei voi kuvailla. Tottakai oisi pitänyt kertoa miten kävi tuon yhden taistelunjälkeen ja kenet Lena valitsi (Alex olisi tuohon oikea vastaus Julian on kamala) Noh mutta tulipahan luettua sarja loppuun.
Tämä arvio sisältää juonipaljastuksia · Näytä arvio
Kolmas osa oli mielekkäämpi kuin toinen osa, muttei tämäkään vetänyt vertoja ensimmäiselle osalle. Kerrontaan oli saatu hienosti uutta, sillä Hanan näkökulma oli otettu mukaan.
Juoni ei ollut kovin mielekäs, mutta oli hauska huomata, miten kaikki tavallaan alkoi Portlandista ja sinne tapahtumat myöskin päättyivät. Olisin halunnut lopullisemman päätöksen Lenan, Alexin ja Julianin suhteille sekä muutenkin tavallaan lopullisemman loppuratkaisun. Nyt loppu jäi tavallaan auki, mistä en hirveästi pitänyt. Myös Hanan kohtalo jäi kokonaan hämärän peittoon ja siihen olisin toivonut jotain enemmän.
Suosittelen lukemaan, jos on lukenut aikaisemmatkin osat.
Tämä arvio sisältää juonipaljastuksia · Näytä arvio
Eka ja toka kirja vetivät maton alta tosi kivasti. Ensin Alex jää kiinni ja kuolee, sitten yllättäen onkin elossa. !!!!!!!!!!!!! Jo on reilua. Jokaisen kirjan kohdalla teki mieli niin tappaa joku. Julian yleensä... Desibelit kirkuvat lukijaa vaikenemaan. Kiitti vaan Oliver.
Alex on ihana. Ekan kirjan arvostelussa en muistaakseni herrasta pitänyt, mutta nyt voisin niin kuolla hänenkin vuokseen. Rakastan häntä nyt ja aina ja näin päin pois ja ikuisesti. Jotain sen suuntaista. Lena nyt on hitusen tylsä, mutta menee siinä. Kertojanääni on kaunis, joten mitäpä sitä hahmoa haukkumaan.
Korven tyypeissä on asennetta. Jokainen heistä on yksilö. Nämä erilaiset yksilöt vain muistuttavat toisiaan hiukan liian paljon. Lenan äiti oli ainut erilainen. Äidimpi kuin muut.
Hanan luvut olivat alkukirjasta syy, miksi luin tätä nopeammin eteenpäin. Lopussa kirosin niiden vievän tilaa Lenalta. Jäin miettimään. Ovatko "parannetut" oikeasti tunteettomia vai teeskenteleekö heistä jokainen?
Julianista en pitänyt. Rasittava jäbä.
Rakkaustarina on kliseinen ja ennalta-arvattava. Kaava on tavallinen, mutta kaikki muu tekee kirjasta ainutlaatuisen. Kaikki siinä ympärillä... Korpi, zombimaa, idea... Requiem ja koko sarja on niin aito ja erilainen. Karsea. Ihana.
En tahtonut lukea tätä. Ensimmäisen osan luin ja itkin, toinen repi maton alta. Pelkäsin kolmosen loppua valmiiksi. Ja ihan aiheesta... Ei kolmiodraamaa voi lopettaa kertomatta kenet Lena valitsee!!!! Tai no joo, voi, koska Alex nyt on ainut oikea vaihtoehto. Toivotaan, että vastarinta voittaa.
Yleensäkin, parhaita dystopioita, joita olen lukenut.
Tämä arvio sisältää juonipaljastuksia · Näytä arvio
Tykkäsin tästä päätösosasta. harmitti vaan kun oli jo juonen kannalta moni tärkiä juttu jo unohtunu mutta ei voi mittään. Lauren Oliver kirjottaa sujuvasti ja kirjassa ei ole tylsiä kohtia jotenka parissa illassa luin. Mukava lisämauste oli Hanan näkökulmasta kirjoitetut osat. Miinusta kuitenkin siitä että en yhtään tykkää kirjoista joissa loppu jää auki eikä ratkaisua kerrota. Kumman Lena sitten valitsi Alexin vai Julianin? Toivon ja uskon että Alexin...:*
Tämä arvio sisältää juonipaljastuksia · Näytä arvio
Loistava, dramaattinen loppu. Koko kirjan juoni oli aivan mahtava, yllätyskohtia riitti: Hanan paljastus, Lun kavallus ja Lenan äidin ilmestyminen.
Juoneeseen toi nyös potkua Hanan näkökulma parannettuna ja tähän hahmoon pääsi enemmän tutustumaan kuin ensimmäisessä osassa.
Sopivasti romantiikkaa (niikuin aiemmissa osissa) ei tullut yhtään imeläksi, kaikesta eniten tykkäsin kirjasta siitä kun se jätti lukijan miettimään Lenan rakkauden kohtaloa, kuten myös Hanan kohtaloa.
Tämän trilogian aion muistaa kauan.
Tämä arvio sisältää juonipaljastuksia · Näytä arvio
Requiem on loistava päätös loistavalle sarjalle. Pidän sarjan juonesta ja karusta tunnelmasta. Siinä on myös mukana romantiikkaa, mikä on mielestäsi tosi kiva juttu.
Viimeisessä osassa pidin tosi paljon siitä, ettei Lena enää ollutkaan varma tunteistaan, kun Alex ilmestyikin yhtäkkiä kuvioihin. Myös Hanan näkökulma oli ihan kiva lisäys kirjaan, vaikka olinkin ensin epäillyt sen toimivuutta.
Ainoa mikä jäi hieman nakertamaan, oli Korpin ja (luultavasti) Nastan kuolema. Pidin molemmista hahmoista heti ensikättelyssä ja olisin toivonut heidän selviävän. Mutta ehkä tällä lailla kirjasarja oli vain parempi. Sarja näytti karut ja synkät puolensa kaikin mahdollisin puolin.
Ja sen takia minä rakastin sitä. Sitä he eivät voi viedä minulta.
