Luettavana
0 kirjaa
Luen: -
Vuosi 2026
0 kirjaa
Viimeisin: -
Luettuna
225 kirjaa
Keskiarvolla: 8.8
Arvioita: 13
Lukulistalla
9 kirjaa
Toivelistalla: 1
Linkit: Risingshadow.net
Liittynyt: 8. marraskuuta 2012
Saavutuksia
0
Taso
0
%
Tutkija
3
Taso
83
%
Lukutoukka
1
Taso
40
%
Arvioija
3
Taso
81
%
Keskustelija
3
Taso
10
%
Osallistuja
2
Taso
50
%
Kokonaisuus
Suosikkejani
Kirja-arviot ja kommentit
Kirjaudu sisään voidaksesi lajitella kirjoja sarakkeiden ja vuosien mukaan.
Yhteensä 13 kpl
Reckless: Veljeni peloton
2014 | Reckless #2 | ★ 9 | näytä arvio
Kirja on omasta mielestäni parempi, kuin sarjan ensimmäinen osa. Mitään niin mullistavaa ei tässä kirjassa tapahdu, mutta se sisältää silti mielenkiintoisen juonen.
Tapahtumia on ängetty hieman vähemmän, mikä on vain hyvä asia. Edellisessä osassa juonen kulkua oli vaikea toisinaan seurata, ja kaikki tuntui tapahtuvan hieman liian nopeasti. Tässä ei ole kyseisiä puutteita, ja puoli tähteä lähteekin siitä, ettei ensimmäisen osan parhaimpien kohtauksien kaltaisia kohtia (esim. goylien prinssin murhayritys) löydy juurikaan.
Voin suositella kirjaa jopa niille, jotka eivät pitäneet ensimmäisestä osasta. Ja tietysti myös kaikille, jotka pitivät siitä...
Funke
Cornelia
Cornelia
16.05.2015
Reckless: Kiveen kadonnut
2011 | Reckless #1 | ★ 8 | näytä kommentti
Hyvä, mutta ei aivan Mustemaailman tasoa. Kirja on ehkä vähän turhan lyhyt, joten kuvailu jää monin paikoin todella vähälle. Sinäänsä se ei haittaa, mutta tarinaan voi uppoutua lyhyemmäksi aikaa, kun se on tiiviisti kirjoitettu. Siitä en oikeastaan pidä suuremmin.
Mutta kyllä, menee seuraava osa lukuun. Muistaakseni Mustemaailma (sarja) parani aika reippaasti ensimmäisen osan jälkeen, joten miksei tämäkin...
Funke
Cornelia
Cornelia
11.12.2014
Althalus – Matka maailman ääriin
2001 | ★ 9 | näytä arvio
Tykkäsin tästä varsin paljon, ehkä eniten Eddingsien kirjoista (jos ei lasketa Polgaraa ja Belgarathia). Joillekin sivumäärä saattoi olla varsin tyrmäävä, mutta itse luen nopeasti, ja pidän jaarittelusta, missä kerrotaan arkisia asioita.
Kerronta ei tosiaankaan ollut aina mitään huippua, mutta juoni toimi noin pääsääntöisesti. Ja pidin lopusta, koska ylipäätään sen tyyliset päätökset ovat minust parhaita.
Kannattaa siis todellakin lukea, ellei sitten satu jo inhoamaan Eddingsien tyyliä. Varsin samanlaista tavaraa tämäkin.
Eddings
David
David
09.12.2014
Hopeatikari
2001 | Deverryn taru #1 | ★ 9 | näytä kommentti
Kerronta ehkä tökki hieman joissakin kohdissa, mutta pääosin kirja oli loistava. Tosin hahmoja on paljon, ja joskus on vaikea muistaa, kuka kuuluu mihinkin aikaan, mutta lukiessa pidemmällä siitä ei ole enää ongelmaa, koska hahmot eivät vaihdu enää koko ajan.
Jatko-osa on lähes pakollinen luettava tämän jälkeen, koska loppu jää niin avoimeksi. Siis ainakin, jos tykkäsi tästä kirjasta.
Kerr
Katharine
Katharine
08.08.2014
Tulikaste
2014 | The Witcher – Noituri #5 | ★ 10 | näytä arvio
Omasta mielestäni yksi parhaista Noitureista, seuraavaa osaa odotellessa. Varasin tämän kirjastosta kuukausia ennen ilmestymistä ja kannatti kyllä tehdä niin.
Cirin etsintä tuntuu olevan koko kirjan päämäärä, mutta siinä ei kuitenkaan kovin pitkälle vielä tässä osassa. Sensijaan uusia päähenkilöitä tulee oikein urakalla, peräti kaksi näin myöhään sarjassa.
Kieli on sujuvaa ja suomennos erittäin hyvä, edelleen. Tätä kirjaa en tule lukemaan ikinä englanniksi, kiitos suomentajan. Seuraavaa osaa odotellessa...
Sapkowski
Andrzej
Andrzej
05.07.2014
Nimetyt
2004 | Aikavartio #1 | ★ 9 | näytä kommentti
Takakannen perusteella pidin kirjaa aluksi huonona, mutta luettuani voin sanoa, että pidin siitä todella paljon ja luen jatko-osatkin (parasta aikaa...) Hahmot ehkä olivat vähän kliseisiä, mistä tuo pikku miinus.
Yllättävän hyvin aikamatkailusta pystyy vieläkin saamaan jotain irti. Historian vartijat, Time Riders ja Aikavartio esimerkiksi ovat todella erilaisia ja tämä on parhaita niistä.
Curley
Marianne
Marianne
05.07.2014
Miekkamyrsky 2
2006 | Tulen ja jään laulu #3 | ★ 9 | näytä kommentti
Hyvä kirja, mutta en niin hirveästi pidä siitä, kun hirveä määrä hahmoja kuolee varsin väkivaltaisesti. Jos joku on valittanut ensimmäistä osaa väkivaltaiseksi, sanoisin että olisi lukenut tämän ja miettinyt sitten. (Tosin kun arvosteluja annettiin, tätä kirjaa ei ollut)
Kumminkin yksi parhaista lukemistani kirjoista. Hieman raskaslukuinen kyllä, mutta itse ainakin pysyin hyvin kärryillä ja luin parissa päivässä.
Martin
George R. R.
George R. R.
05.07.2014
Painajaisakatemia
2010 | Painajaisakatemia #1 | ★ 8 | näytä kommentti
Ihan hyvä kirja, joskin olen samaa mieltä, että samankaltaisuuksia Harry Potterin kanssa esiintyy. Se ei kuitenkaan pilaa kirjaa, ja itseasiassa enemmän haittaa hyppivä ja liian nopeasti kulkeva juoni.
Loppuratkaisu (jota en kerro) on kuitenkin niin hyvä, että neljä tähteä tulee. Lorey osaa kirjoittaakin kohtalaisen hyvin, ja juoni-idea on toimiva.
Lorey
Dean
Dean
12.06.2014
Phenomena: Ennustuksen valitut
2006 | Phenomena #1 | ★ 5 | näytä kommentti
Idea on sinäänsä hyvä, mutta kuvailu on aivan onnetonta. Epäilen sitä osittain sumennoksen viaksi, eihän tämä muuten olisi voinut mitään palkintoa ikinä saada, mutta yhtä kaikki teksti on ärsyttävää luettavaa. Onneksi lainasin kirjan kirjastosta, enkä tullut tuhlanneeksi rahojani.
Eliassen
Ruben
Ruben
09.06.2014
Kalmattaren kirous
2013 | Nicholas North #1 | ★ 5 | näytä kommentti
Tuleeliikaa mieleen Sysilouhien sukua-kirjan aloitus. Juonessa on vaikea pysyä mukana, eikä se jaksa hirveästi pitää mielenkiintoa yllä. Ja toisin kuin Lumen ja jään maa-sarjan ensimmäisessä osassa, tässä vastaava kestää melkein kirjan loppuun asti, mikä ei pahemmin innosta lukemaan seuraavaa osaa.
Aijon kyllä lukea sen, kun se ilmestyy, mutta vain siksi, että muistan, miten hieno Lumen ja jään maa oli, ja toivon, että seuraava osa olisi edes vähän samanlainen.
Auer
Ilkka
Ilkka
09.06.2014
Ikitalvi
2008 | Lumen ja jään maa #4 | ★ 10 | näytä kommentti
Hyvä päätös hyvälle kirjasarjalle. Kerronta oli kohtalaisen sujuvaa, ja maailmaa kuvailtiin loistavasti. Loppukin tuli omasta mielestäni sopivaan kohtaan, tuskin siitä olisi enää samoills hahmoills tarinaa voinut jatkaa.
Isoin ongelma aikaisemmissa osissa on ollut vaikeasti muistettava ja mutkikas nimistö, mutta tässä osassa se ei enää ollut minulle ongelma. Henkilöt ovat useimmiten tuttuja jo aikaisemmista osista, ja ne muisti hyvin.
Auer
Ilkka
Ilkka
16.03.2014
Riimut
2008 | ★ 10 | näytä kommentti
Ainoastaan se, ettei kirjalle ole jatko-osia harmittaa. Tämä on yksi parhaista lukemistani kirjoista, pidän kirjoittajan tyylistä, säkä juoni-ideoista. Aluksi mietin vähän, kannattaako lukea (koska takakansi), mutta nyt olen tyytyväinen, että tuli luettua.
Kirjassa on "vain" kuutisensataa sivua, mutta sen ei kannata antaa hämätä, että sen lukisi mitenkään hirveän nopeasti. Juoni etenee loppua kohden varsin nopeasti.
Harris
Joanne
Joanne
06.02.2014
Korkeinta velhoutta
2005 | Velhonuoret #3 | ★ 10 | näytä kommentti
Yksi parhaista lukemistani fantasiakirjasarjoista, ja nyt harmittaakin, kun suomentaminen on jäänyt kesken. Kannattaa lukea, vaikka ärsyttääkin sitten jälkeenpäin, ettei suomeksi ole jatko-osia. Kirjan loppu oli aika yllättävä, en olisi odottanut, että Yksinäinen kukistetaan. Mielenkiintoista nähdä, mitä vastaa seuraavissa osissa (luen englanniksi kunhan posti tuo) velhot taistelevat.
Duane
Diane
Diane
04.10.2013